eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Zagrożenia w sieci I-VI 2011 wg CERT Polska

Zagrożenia w sieci I-VI 2011 wg CERT Polska

2011-10-10 11:16

Zagrożenia w sieci I-VI 2011 wg CERT Polska

Liczba zgłoszeń automatycznych w poszczególnych kategoriach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W pierwszym półroczu 2011 r. odnotowano blisko 4 mln niebezpiecznych incydentów w polskim Internecie - wynika z najnowszego raportu CERT Polska. Większość z nich jest wynikiem działalności botnetów, wszechstronnego narzędzia wykorzystywanego często w celach zarobkowych przez cyberprzestępców.

Przeczytaj także: CERT: polski internet coraz bardziej niebezpieczny

Jak wynika z raportu za pierwsze półrocze 2011 r. przygotowanego przez zespół CERT Polska, w tym okresie zgłoszono 3 906 411 incydentów naruszenia bezpieczeństwa sieciowego. W przeważającej mierze były to zdarzenia związane z rozsyłaniem spamu i innej działalności botnetów (sieci komputerów ze złośliwym oprogramowaniem). CERT Polska odnotował 2 151 415 przypadków spamowania oraz 1 074 881 ataków botnetowych.

fot. mat. prasowe

Liczba zgłoszeń automatycznych w poszczególnych kategoriach

Liczba zgłoszeń automatycznych w poszczególnych kategoriach


W pierwszych szczęściu miesiącach 2011 r. w Polsce miało miejsce kilka groźnych ataków. W lutym pojawił się nowy wariant robaka Zeus, który atakował telefony komórkowe i przechwytywał informacje z SMS-ów, w tym te dotyczące autoryzacji transakcji bankowych. Z kolei w kwietniu zaatakował trojan Spy-Eye, ukryty w elektronicznych fakturach, który wykradał poufne informacje wprowadzane na stronach internetowych (np. kody dostępowe).

„Cyberprzestępczość to realny problem i to w skali całej gospodarki. Dlatego tak ważne jest, aby dostawcy usług i operatorzy internetowi współpracowali ze sobą w celu lepszego wykrywania i zapobiegania incydentom pojawiającym się w sieci.” – mówi Piotr Kijewski, kierownik CERT Polska.

Najczęściej skanowane usługi

Podobnie jak w całym 2010 roku, w pierwszej połowie 2011 widzimy wyraźnie dominujący port 445, który jest w chwili obecnej najczęściej atakowanym portem. Nie jest to zaskoczeniem - większość najpoważniejszych luk związanych z oprogramowaniem Microsoftu znajduje się w aplikacjach nasłuchujących na tym porcie (obecnie najczęściej jest wykorzystywana luka związana z błędem w obsłudze zapytań RPC - opisana w biuletynie bezpieczeństwa Microsoft numer MS08-067).

fot. mat. prasowe

TOP 10 portów docelowych pod kątem unikalnych źródłowych skanujących IP

TOP 10 portów docelowych pod kątem unikalnych źródłowych skanujących IP


W porównaniu do 2010 roku, zaobserwowano mniej hostów skanujących port 22/TCP (usługę SSH, na którą często przeprowadzano ataki słownikowe). Z listy TOP 10 wypadł też port 5060/TCP (protokół SIP). Z kolei pojawił się port 135/TCP (Microsoft RPC Endpoint Mapper), oraz port 25/TCP związany z usługą SMTP (pocztą elektroniczną).

Najbardziej zainfekowane sieci w Polsce

Innym ciekawym zestawieniem wydaje się być rozkład zainfekowanych unikalnych IP od poszczególnych polskich operatorów. Uświadamia to skalę infekcji złośliwym oprogramowaniem w Polsce. Poniżej prezentujemy tabelę dziesięciu najbardziej zainfekowanych sieci w przeciągu minionej pierwszej połowy roku 2011.

fot. mat. prasowe

TOP 10 operatorów w Polsce pod względem liczby źródłowych skanujących IP

TOP 10 operatorów w Polsce pod względem liczby źródłowych skanujących IP

 

1 2

następna

Ewolucja spamu 2003-2011

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: