Aktualności

Gospodarka

Bibby MSP Index X 2011

06.10.2011, 13:30

Bibby MSP Index X 2011

Bibby MSP Index X 2011

Druga fala badania Bibby MSP Index przynosi spadek nastrojów i oceny perspektyw rozwoju dla polskiego sektora MSP. W najbliższych 6 miesiącach firmy oczekują spadku zamówień i rosnących problemów z utrzymaniem płynności ale nie przewidują zatrzymania inwestycji i redukcji zatrudnienia.

Bibby Financial Services – międzynarodowy dostawca usług finansujących działalność małych i średnich przedsiębiorstw przeprowadził drugą falę badania Bibby MSP Index diagnozującego kondycję sektora MSP w Polsce. Wskaźnik Bibby MSP Index, obrazujący przyszłe tendencje i najbardziej prawdopodobny kierunek zmian w małych i średnich firmach spadł w drugiej, wrześniowej fali pomiaru do poziomu 52,2 pkt. Index osiągnął wartość niższą, aż o 8 pkt. wobec poprzedniego badania. Przedsiębiorcy w odpowiedzi na pytanie: „Czy faktycznie spodziewa się Pan/Pani „drugiego dna kryzysu”, biorąc pod uwagę własne doświadczenia w prowadzonym biznesie”, aż 48,1 proc. badanych ocenia, że taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy i wskazują odpowiedź zdecydowanie tak lub raczej tak. Istotnym czynnikiem kształtującym oczekiwane spadki jest przede wszystkim spodziewana regresja sprzedaży i w związku z tym dużo poważniejsze obawy o utrzymanie płynności finansowej.

Przedsiębiorcy pytani o oczekiwania wobec instytucji państwowych wyłonionych po wyborach postulują przede wszystkim wprowadzenia jednolitych interpretacji prawa i zdecydowanego ukrócenia uznaniowości urzędników. To priorytetowy postulat, ważny dla 46,2 proc. badanych przedsiębiorców. Ponad 30 ankietowanych oczekuje uproszczenia formalności podatkowych oraz skrócenia terminów rozpatrywania spraw w urzędach i sądach. Przedłużenia „pakietu antykryzysowego” oczekuje tylko 6,4 procent właścicieli małych i średnich firm.

Krzysztof Kuniewicz, Dyrektor Zarządzający Bibby Financial Services komentuje: „Cieszy nas, że pomimo znaczącego pogorszenia nastrojów poziom naszego indeksu znajduje się nadal powyżej stanu kryzysowego. Pomimo obaw o spadek zamówień przedsiębiorcy nie planują na chwilę obecną zastopowania przewidzianych inwestycji ani redukcji zatrudnienia. Widzimy jednak daleko idącą ostrożność w ocenie nowej sytuacji ekonomicznej. Firmy MSP w wyjątkowo szybki i elastyczny sposób reagują na zmiany otoczenia. Przedsiębiorcy nauczeni pierwszą falą kryzysu wolą budować firmy w oparciu o ostrożne prognozy i dlatego poważnie biorą pod uwagę wiadomości z europejskich rynków.

Bibby MSP Index jest wzorowany na sprawdzonym i cenionym przez światowych inwestorów indeksie określanym, jako Indeks Managerów ds. Zakupów (PMI). Konstrukcję Bibby MSP Index oparto na założeniu, że o kondycji każdego przedsiębiorstwa, a w szczególności firm małych i średnich, stanowi kilka kluczowych obszarów. Należą do nich sprzedaż (zamówienia), inwestycje, zatrudnienie, płynność finansowa oraz poziom zadłużenia firmy. Są one szczegółowo analizowane zarówno w ujęciu aktualnym a także kontekście przyszłej średniookresowej perspektywy rozwoju.

Przyjmowane przez Bibby MSP Index wartości znajdują się w przedziale od 0 do 100 pkt. Wyniki > 50 pkt. to prognoza (zapowiedź) poprawy kondycji firm. Wynik < 50 pkt. to prognoza kryzysu, wynikającego z pogarszającej się kondycji firm.

Obok pomiaru Bibby MSP Indexu, diagnozującego obecną i prognozowaną kondycję małych i średnich firm, badanie prezentuje kompleksowy obraz polskiego sektora MSP. Respondenci oceniali w nim klimat ekonomiczny a także prognozy rozwoju gospodarczego w najbliższym półroczu, główne bariery blokujące rozwój firm oraz udogodnienia w prowadzeniu biznesu. Oceniano również kulturę płatniczą i skalę opóźnień w regulowaniu należności wśród polskich przedsiębiorców, oczekiwania wobec instytucji finansowych oraz instytucji państwowych po najbliższych wyborach.

Informacje o badaniu:
W badaniu wzięło udział 450 firm z sektora MSP z całej Polski ( z wyłączeniem mikrofirm o poziomie zatrudnienia do 9 osób). Badanie przeprowadzone techniką CATI zostało zrealizowane przez firmę Keralla Research, specjalizującą się w badaniach firm.

 
tytuł : Bibby MSP Index X 2011
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
 

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat:

Bibby MSP Index, kondycja MSP, sektor msp, badania msp, małe i średnie przedsiębiorstwa, MSP, nastroje gospodarcze, sytuacja MSP



Podobne tematy Najnowsze w dziale Wszystkie wiadomości
27.04Bibby MSP Index IV 2011
07.09Koniunktura gospodarcza wg MŚP III kw. 2011
06.09Sektor MSP: sprzedaż i zyski w górę w 2011
25.08Sektor MŚP: ocena II kw. 2011 i prognoza III kw. 2011
21.06Koniunktura gospodarcza wg MŚP II kw. 2011
01.06Sektor MŚP: ocena I kw. 2011 i prognoza II kw. 2011
20.04Sektor MŚP: bariery działalności
23.02Sektor MŚP: ocena IV kw. 2010 i prognoza I kw. 2011
25.05Koniunktura konsumencka V 2012
25.05Wyniki przedsiębiorstw I-III 2012
25.05Biznes woli niższe podatki niż ulgi podatkowe
25.05Ochrona przyrody ważna dla Polaków
24.05Rynek private equity w Europie Środkowej 2012
24.05Wyniki PTE i OFE w 2011
24.05Podróże sposobem na ucieczkę przed Euro 2012
24.05Branża motoryzacyjna ogranicza wydatki na reklamę
26.05 Papierowa a elektroniczna faktura VAT
26.05 Powrót do pracy po urodzeniu dziecka
26.05 Debiut Mex Polska SA na GPW
26.05 Debiut Ekogeneracja SA na NewConnect
26.05 Polski Internet a samotne matki
26.05 Notebooki ASUS K55, K75 i K95
25.05 Dolar najmocniejszy od blisko dwóch lat
25.05 Kursy walut 21-25.05.12
Bezplatna prenumerata naszego Newsletter'a!
Kalkulatory Oferty pracy Baza firm
Przydatne kalkulatory biznesowe: Wpisz słowo kluczowe lub wybierz branżę: Wyszukiwarka firm i instytucji w bazie Panorama Firm:
wszystkie »
słowo kluczowe:
 
branża:
 
słowa kluczowe:
 
lokalizacja:
 
O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy

Copyright © Kasat Sp. z o.o.