eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przedsiębiorczość kobiet w Polsce

Przedsiębiorczość kobiet w Polsce

2011-09-28 12:01

Przedsiębiorczość kobiet w Polsce

Motywy podjęcia własnej działalności gospodarczej © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Kobiety w Polsce są przedsiębiorcze. Taki wniosek płynie z badania ankietowego przeprowadzonego przez Tax Care. Kobiety, które startują z własnym biznesem, chcą się rozwijać i odnosić sukcesy. Zaskakująco niski jest odsetek tych, które otwierają działalność po to, by mieć więcej czasu na obowiązki domowe.

Przeczytaj także: Co trzecia polska firma w rękach kobiet

Kobieta otwiera własną firmę, po to, żeby mieć więcej czasu na opiekę nad dziećmi i prowadzenie domu? Nic bardziej mylnego – wskazuje badanie Tax Care przeprowadzone wśród drobnych przedsiębiorców. Tylko 1% kobiet, które wzięły udział w ankiecie, wskazały nielimitowany czas pracy jako decydujący o założeniu własnej firmy. W przypadku mężczyzn natomiast odsetek ten wyniósł aż 12%. W badaniu wzięło udział 1018 przedsiębiorców. Przeprowadzono je w czerwcu br. w placówkach Tax Care w dużych miastach Polski.

fot. mat. prasowe

Motywy podjęcia własnej działalności gospodarczej

Motywy podjęcia własnej działalności gospodarczej


Kobiety chcą się rozwijać i więcej zarabiać

Ponad jedna czwarta ankietowanych kobiet zdecydowała się na własny biznes ze względów ambicjonalnych. Z badania wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni stawiają na samorealizację i rozwój zawodowy (26%). W przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi mniej bo tylko 22%. Kobiety wygrywają z mężczyznami także w kategorii „duch przedsiębiorczości”. Jako główny motyw podjęcia działalności gospodarczej tę odpowiedź wskazało 15% ankietowanych kobiet i 13% ankietowanych mężczyzn.

Damskie biznesy są mniej dochodowe

Nieco więcej kobiet niż mężczyzn wskazuje też, że powodem rozpoczęcia własnej działalności była chęć osiągania wyższych zarobków. Samo przejście na własną działalność, być może pozwala kobietom zarabiać więcej w stosunku do tego co dostałyby pracując na etacie, ale nie gwarantuje wyższych zarobków niż osiągają przedsiębiorcy-mężczyźni. Może to wynikać stąd, że kobiety częściej działają w branżach mniej dochodowych (sklepy, drobne usługi, jak kosmetyka, krawiectwo itp.). Mężczyźni natomiast częściej podejmują działalność w branżach przynoszących większe zyski (usługi budowlane, motoryzacyjne).

W innym miejscu tego samego badania przedsiębiorcy zostali poproszeni o określenie swoich rocznych dochodów w różnych przedziałach. Wniosek jest oczywisty: w dwóch najniższych progach, do 20 tys. zł i od 21 tys. do 50 tys. zł, kobiety mają wyraźną przewagę. Z koli w przypadku wyższych przedziałów zdecydowanie większy jest odsetek mężczyzn.

fot. mat. prasowe

Roczny deklarowany dochód

Roczny deklarowany dochód


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: