eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Mniej inwestycji bezpośrednich w Polsce

Mniej inwestycji bezpośrednich w Polsce

2011-09-26 13:05

Według analizy przeprowadzonej przez międzynarodową kancelarię prawniczą Allen & Overy LLP, dotyczącej najnowszych danych na temat światowych przepływów finansowych z inwestycji, zmniejsza się udział inwestycji bezpośrednich (FDI) w Polsce na rzecz zakupów przez zagranicznych inwestorów akcji i udziałów w polskich spółkach (Inwestycje Portfelowe).

Przeczytaj także: Inwestycje zagraniczne w Polsce zagrożone?

Wpływy z bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) w Polsce w 2010 r. wyniosły 9,7 mld USD, podczas gdy w 2007 r. była to kwota 23,6 mld USD. Jednocześnie odpływy kapitału z tych inwestycji wyniosły 4,7 mld USD i były poniżej rekordowo wysokiego poziomu w kwocie 8,9 mld USD z 2006 r.

W przypadku inwestycji portfelowych wpływy z tego tytułu w 2009 r. osiągnęły rekordową wartość 29,3 mld USD, a odpływy 1,7 mld USD i były mniejsze niż kwota osiągnięta w szczytowym momencie przed kryzysem w 2007 r. (8,0 mld USD).

Łączne wpływy z inwestycji bezpośrednich i portfelowych wyniosły w 2010 r. 40,6 mld USD w porównaniu do 52,3 mld USD w 2007 r., natomiast łączne odpływy kapitału osiągnęły w 2009 r. zaledwie 4,6 mld USD, w porównaniu z wartością sprzed kryzysu w 2006 r., która wynosiła 13,9 mld USD.

„Zagraniczne inwestycje bezpośrednie zmniejszyły się w skali światowej i gospodarka polska również została dotknięta tym trendem. Jednakże, co jest bardzo dobrą wiadomością, inwestycje w akcje i udziały polskich spółek osiągnęły rekordowy poziom, potwierdzając zaufanie do polskiej gospodarki.” – powiedział Arkadiusz Pędzich, partner zarządzający w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy.

Za numer jeden na światowym rynku pod względem perspektyw dla rozwoju przedsiębiorstw uważane są Chiny.

Jednocześnie są postrzegane jako rynek, na który bardzo trudno wejść (ale niewiele ciężej niż w Stanach Zjednoczonych i Rosji). Za Chinami wymieniane są kolejno: Indie, Stany Zjednoczone, Brazylia. W tych krajach główną barierą wejścia jest według respondentów skomplikowane otoczenie regulacyjno-prawne.

Potęgą gospodarczą będzie z pewnością region Azji i Pacyfiku aż 75 proc. respondentów zgadza się, że wpływ gospodarczy w regionie Azji i Pacyfiku rośnie, przewyższając wszystkie inne najważniejsze niż gospodarczo regiony.

Kancelaria Allen & Overy przeprowadziła wywiady z ponad 1000 osobami kadry zarządzającej na całym świecie. Poruszono temat koniunktury, zagrożenia dla ożywienia gospodarczego, jak również pytano o plany rozwoju i możliwe bariery. Raport przedstawia globalne wyniki.

Do pobrania:

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: