eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Perspektywy zatrudnienia IV kw. 2011

Perspektywy zatrudnienia IV kw. 2011

2011-09-13 11:01

Perspektywy zatrudnienia IV kw. 2011

Prognoza netto zatrudnienia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak wynika z opublikowanego 13 września br raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia w IV kwartale br. tendencje na polskim rynku pracy będą nadal pozytywne, choć coraz mniej firm planuje tworzyć etaty. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, wyrażająca różnicę między pozytywnymi a negatywnymi odpowiedziami pracodawców dot. zmian zatrudnienia w IV kwartale 2011 r. osiąga +7%.

Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?

fot. mat. prasowe

Prognoza netto zatrudnienia

Prognoza netto zatrudnienia

Wśród 750 przebadanych w Polsce pracodawców 17% deklaruje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale, 10% przewiduje redukcję liczby etatów, a 69% nie planuje żadnych zmian personalnych. Prognoza obniżyła się zarówno w porównaniu do poprzedniego kwartału, o 4 punktów proc., jak i rok do roku, o 7 punktów proc.

„Mniejsza deklarowana aktywność pracodawców na rynku pracy to efekt negatywnych sygnałów z rynków finansowych oraz słabnących wskaźników gospodarczych. Mimo to nadal prawie co piąta firma chce zatrudniać. Przewidujemy, że utrzyma się bardzo duże zapotrzebowanie na kadry wysoko wyspecjalizowane” mówi Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska. „Wielu polskich pracodawców mierzy się także z wyzwaniem związanym z zakończeniem obowiązywania ustawy ‘antykryzysowej’. Wiąże się z tym ryzyko zwolnień w firmach, gdzie nie zostaną opracowane plany ciągłości HR. Jednak można spodziewać się, że wielu przedsiębiorców sięgnie po bardziej strategiczne rozwiązania, jak elastyczne formy zatrudnienia” – dodaje Iwona Janas.

Prognozy dla IV kwartału 2011 r. są dodatnie w ośmiu z dziesięciu badanych sektorach Polski. Jednak perspektywy zatrudnienia pogorszyły się w dziewięciu sektorach w porównaniu do III kwartału 2011 r., a w porównaniu do IV kwartału ubiegłego roku – w sześciu sektorach.

Największy optymizm dot. zatrudnienia w IV kwartale br. widoczny jest w sektorze Produkcja przemysłowa. Prognoza osiąga silne +16%, choć jest to wynik nieco niższy niż w poprzednim kwartale i poprzednim roku, o odpowiednio 2 i 4 punkty procentowe. Zapotrzebowanie na pracowników nadal zgłaszają pracodawcy z sektora Budownictwo. Prognoza tu jest optymistyczna (+12%) i stabilna w ujęciu rocznym. Natomiast jej spadek kwartał do kwartału wynika z jednej strony z kończącego się sezonu budowlanego, a z drugiej z mniejszego popytu na rynku mieszkaniowym. Utrzymują się pozytywne nastroje pracodawców z sektora Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi (+11%). Perspektywy zatrudnienia są nieco lepsze niż w zeszłym roku, aczkolwiek po siedmiu kwartałach ciągłego wzrostu prognoza zmalała w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami o 7 punktów procentowych. Najmniej korzystny klimat do zatrudniania panuje nadal w sektorze Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi. Prognoza na IV kwartał 2011 r. została ustalona na poziomie -3%, czyli więcej firm przewiduje zwolnienia, niż tworzenie etatów. Drugą negatywną prognozę odnotowano dla Instytucji sektora publicznego, -2%. To najniższy wynik dla tego sektora od początku prowadzenia badania w Polsce, tj. II kwartału 2008 r. Taki spadek nastrojów odzwierciedla m.in. rozpoczętą już redukcję zatrudnienia w administracji państwowej.

fot. mat. prasowe

Prognoza netto zatrudnienia wg sektorów

Prognoza netto zatrudnienia wg sektorów


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: