eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Tydzień 03/2003 (13-19.01.2003)

Tydzień 03/2003 (13-19.01.2003)

2003-01-19 16:43

  • Według informacji Ministerstwa Finansów w 2002 roku deficyt budżetowy wyniósł 39,4 miliarda złotych wobec planowanych 40 miliardów złotych.

  • W ramach ustawy oddłużeniowej umorzono 12mld złotych zaległości podatkowych wobec US, FUS oraz urzędów celnych. Do budżetu wpłynie 0,7mld złotych.

  • Grudniowa inflacja liczona r/r była niższa od listopadowej (0,9%) i wyniosła 0,8%.

  • W 2002 roku oddano do użytku około 99 tys. mieszkań, o 6% mniej niż w roku poprzednim. Rośnie budownictwo indywidualne, a maleje developerskie i spółdzielcze.

  • Według opinii ekspertów inflacja spadnie z 0,8% r/r w grudniu do 0,6% r/r w styczniu. Przewiduje się, że RPP obniży w styczniu stopy procentowe, o 25 punktów bazowych.

  • Senat uchwalił składkę zdrowotną na poziomie 8%.

  • Prezydent zawetował ustawę o biopaliwach.

  • Zaproszenie do wzięcia udziału w prywatyzacji Polskich Hut Stali przesłano do 12 potentatów na rynku stalowym. Chęć uczestnictwa w transakcji potwierdziło czterech partnerów: Arcelor, Thyssen Krupp, US Steel i LNM.

  • Rozpoczął się kolejny etap przekształceń w górnictwie. Powołano kierownictwo Kompanii Węglowej.

  • W dalszym ciągu brak porozumienia w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Spodziewane jest przedłużenie styczniowego prowizorium na luty i być może marzec.

  • Polska spadła w 2002 roku na 32 miejsce z 27 pod względem stopnia globalizacji, wynika z badań przeprowadzonych w 62 krajach - wynika z raportu o globalizacji, opracowanego przez AT Kearney.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Eksperci zastanawiają się nad mechanizmami działającymi obecnie na polskim rynku. Impulsem do wielu analiz jest nieustannie malejąca inflacja. Z listopadowego 0,9% r/r spadła ona w grudniu do 0,8% (w unijnej strefie euro wynosi około 2%). Główną przyczyną takiego wyniku jest przede wszystkim obniżka cen żywności (o 2,7%). Nie można też pominąć wpływu cen alkoholu na obniżkę tego wskaźnika. Stało się tak pomimo wzrostu cen energii, paliw i kosztów transportu.

Niepokoi szczególnie szybkość spadku inflacji w ciągu ostatnich dwóch lat. Taka dynamika spadku inflacji nie podbudowana odpowiednio korzystnymi zmianami w samej gospodarce sugeruje małą trwałość obecnego stanu i niebezpieczeństwo równie szybkiego powrotu inflacji w przypadku niekorzystnego rozwoju sytuacji gospodarczej.

Przypominamy, że średnioroczny wskaźnik inflacji w 2000 roku wynosił 10,1%, w następnym już 5,5%, by w roku 2002 być na poziomie 1,9%. Wydaje się, że główną przyczyną zahamowania wzrostu cen zaczyna być obecnie spadek popytu konsumpcyjnego. Wynika to z niskiego poziomu aktywności gospodarczej i wysokiego poziomu bezrobocia, a także wzrostu zaniepokojenia co do kierunków rozwoju sytuacji gospodarczej w kraju.

Nas dodatkowo niepokoi nietrafność przewidywań wysokości tego wskaźnika przez instytucje państwowe do tego powołane (patrz informacje o ustalonej przez RPP wysokości celu inflacyjnego na 2002 rok), bo różnica pomiędzy przyjętym na początku roku celem inflacyjnym, a wynikową inflacją okazała się zbyt wielka.

Na 2003 rok przewiduje się inflację na grudzień na poziomie około 3%, a inflację średnioroczną około 2,3%. Jaka będzie na koniec roku 2003?

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: