eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Poczucie kontroli i jej wpływ na zdrowie menedżerów

Poczucie kontroli i jej wpływ na zdrowie menedżerów

2011-08-24 13:35

Przeczytaj także: Stres w pracy - jak go minimalizować?


Zademonstrowane w eksperymentach działanie tak zwanego efektu guzika alarmowego potwierdziło, że jeśli mamy przekonanie o możliwości ucieczki, problemy stają się bardziej znośne. W innych badaniach uczestnicy wykonywali pewne zadanie, a jednocześnie byli narażeni na bardzo stresujący hałas. Przypadkowo wybranej połowie grupy powiedziano, że jeżeli hałas okaże się zbyt dokuczliwy, mogą go wyłączyć, przyciskając guzik. Jednocześnie prowadzący badanie prosił, żeby wciskać guzik jedynie wtedy, gdy hałas będzie już naprawdę nie do zniesienia. Nikt z badanych nie wcisnął guzika. A mimo to u osób z tej grupy wystąpiło mniej negatywnych skutków stresu (jak brak tolerancji frustracji i niemożność koncentracji) niż u tych, które wytrzymały dokładnie ten sam poziom hałasu bez możliwości wciśnięcia przycisku paniki. W jakiś sposób fałszywe przekonanie, że potencjalnie kontrolują sytuację, zmniejszył odczuwany przez tych ludzi stres.

Efekt guzika alarmowego sugeruje, że stres jest szkodliwy nie jako określone wydarzenie samo w sobie, ale jako groźba dalszego trwania, a nawet pogłębienia się. Guzik alarmowy nie redukował poziomu hałasu, ale likwidował zagrożenie. Uczestnik badania mógł sobie powiedzieć: jeżeli będzie gorzej, zawsze będę mógł wcisnąć guzik. Całkiem możliwe, że taka sama dynamika działa w wielu przykrych sytuacjach życiowych jak zmęczenie, bieda, głód, frustracja seksualna, zabiegi stomatologiczne itd. Ludzie o wiele lepiej tolerują różne sytuacje, jeżeli są przekonani, że gdy zajdzie potrzeba, przejmą nad nimi kontrolę.

Z przedstawionych powyżej badań wyraźnie wynika, że osoby, które nie sprawują kontroli nad swoim otoczeniem, ponoszą z tego powodu poważne i nieprzyjemne konsekwencje. Ludzie też pragną kontroli i czują się zdenerwowani czy nieszczęśliwi, jeśli jej nie mają. Szczególnie utrata kontroli przez osobę, która wcześniej ją miała, wywołuje często ostre protesty i cierpienie, czasami przechodzące w agresję. Dlatego powinniśmy – jako ludzie, pracownicy, menedżerowie – aktywnie poszukiwać sposobów kontroli nad tym co się nam przydarza. Pamiętając przy tym, że jeśli wszystko zawiedzie, niedziałający guzik jest równie wartościowy co guzik oddalający zagrożenie.

fot. mat. prasowe





Więcej ciekawostek o kulturze, jej wpływie na myślenie, czucie i zachowanie ludzi, znajdziesz w książce „Zwierzę kulturowe” Roya F. Baumeistera (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011).

poprzednia  

1 2

oprac. : Wydawnictwo Naukowe PWN Wydawnictwo Naukowe PWN

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: