eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Finanse firm w rękach kobiet

Finanse firm w rękach kobiet

2011-07-28 09:32

Finanse firm w rękach kobiet

Udział kobiet na stanowiskach odpowiedzialnych za współpracę firmy z bankiem © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

To kobiety trzymają rękę na finansach polskich firm - pokazują badania GFK Polonia wykonane na zlecenie BRE Banku. W 2 na 3 przedsiębiorstwach to właśnie panie odpowiadają za relacje z bankiem i bieżącą obsługę finansową. Polskie księgowe, dyrektorki finansowe czy panie prezes za swoje wzorce przedsiębiorczości uważają Jolantę Kwaśniewską, Krystynę Jandę, Bożenę Walter i Hilary Clinton.
Stereotyp każe kojarzyć finanse i zarządzanie ze światem mężczyzn. Tymczasem dzisiaj to przede wszystkim kobiety trzymają rękę na finansowym pulsie polskich przedsiębiorstw, kontrolując i opracowując wydatki. Już 64 proc. zatrudnionych na stanowiskach związanych z finansami stanowią kobiety – pokazują badania GFK Polonia wykonane na zlecenie BRE Banku. Potwierdzają to przedstawiciele banków. .

fot. mat. prasowe

Udział kobiet na stanowiskach odpowiedzialnych za współpracę firmy z bankiem

Udział kobiet na stanowiskach odpowiedzialnych za współpracę firmy z bankiem


- Nasza codzienna praktyka potwierdza wynik badania. Około ¾ osób, z którymi na codzień mamy do czynienia i z którymi współpracujemy w zakresie obsługi finansowej to kobiety – mówi Dariusz Nalepa, nadzorujący obszar bankowości korporacyjnej dla największych firm w BRE Banku. Dlatego między innymi BRE jako jeden z pierwszych banków w Polsce prowadzi specjalne działania skierowane do kobiet z którymi współpracuje (konkurs „Sukces Pisany Szminką Businesswoman Roku” realizowany we współpracy z Radiem PIN , oraz serię konferencji „Jutro należy do kobiet” służących przede wszystkim edukacji i integracji środowiska kobiet związanych z finansami).

Bardziej szczegółowe badania wykazują, że podczas gdy wyższe stanowiska, pozycje dyrektorów, właścicieli i prezesów wciąż są zarezerwowane głównie dla mężczyzn (80 proc.), takie stanowiska, jak księgowy czy kierownik ds. finansowych rzeczywiście zdominowane są przez kobiety. Wśród głównych księgowych niemal 90 proc. to kobiety!

fot. mat. prasowe

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w finansach

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w finansach


Pracowite i dokładne, ale nie przedsiębiorcze

BRE Bank, który obecnie obsługuje ponad 13 tys. firm, przeprowadził badanie jakościowe dotyczące stanowisk odpowiedzialnych za finanse w firmie. Podmiotem badania były główne księgowe oraz dyrektorki ds. finansowych. Obie grupy były zdania, że dzięki swojej pracy odniosły sukces zawodowy, nie wszystkie mogły jednak nazwać siebie kobietami przedsiębiorczymi. Dlaczego?

Główne księgowe podkreśliły przede wszystkim, że określenie to zarezerwowane jest raczej dla kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą, posiadających własne firmy lub zasiadających w zarządzie. W ich mniemaniu skala pracy, jaką wykonują, jest zbyt mała, by móc przypisać im taką cechę - nie ma w niej miejsca ani na innowacyjność, ani na wiele swobody w działaniu: sposób rozwiązywania problemów jest ściśle określony przez reguły prawne i nie pozostawia wiele pola na własne pomysły. Ich praca nie staje się jednak przez to łatwiejsza – księgowe muszą być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie, muszą odznaczać się pewnymi fundamentalnymi cechami: dokładnością, skrupulatnością, analitycznym myśleniem, a wykonywane przez nie obowiązki są żmudne i wymagają niezwykłej cierpliwości.

W opozycji do tego stanowiska stoi funkcja dyrektora finansowego – tutaj już panie podkreśliły wagę myślenia nowymi torami, w niekonwencjonalny sposób. Kobiety zarządzające finansami firm częściej były skłonne nazwać siebie przebojowymi i wyróżniającymi się z otoczenia. Niezależnie jednak od swojej pozycji, kobiety wymieniły kilka cech, które ich zdaniem niezbędne są w pracy związanej z finansami: odpowiedzialność, decyzyjność, zdecydowanie, otwarcie na wiedzę i ambicja. Zgodziły się także w jednym: kobiety powinny mieć coraz większe aspiracje, pewność siebie i nie powinny bać się marzyć.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: