eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sprzedaż w dół, reklama w górę

Sprzedaż w dół, reklama w górę

2004-12-21 00:01

Poziom listopadowych wydatków poniesionych przez producentów samochodów osobowych na reklamę w mediach potwierdza widoczną od kilku ostatnich miesięcy tendencję. Polacy kupują coraz mniej nowych pojazdów, zaś producenci przeznaczają coraz większe kwoty na reklamy, mające zachęcić niezdecydowanych klientów.

Przeczytaj także: Motoryzacyjni reklamodawcy

W listopadzie wydatki producentów i importerów aut osobowych na reklamę w mediach wyniosły 68 mln 789 tys. zł. Dla porównania, wydatki na reklamę rok wcześniej osiągnęły poziom 49 mln 822 tys. zł. Zdecydowana większość kwot przeznaczonych na reklamę w motoryzacji przypadła stacjom telewizyjnym (30 mln 912 tys. zł), a dalej uplasowały się gazety (19 mln 132 tys. zł), magazyny (12 mln 76 tys. zł) i radio (6 mln 669 tys. zł). Wydatki na reklamę samochodów w listopadzie stanowiły 5,7 procent wszystkich nakładów na reklamę w mediach. Dla porównania, w listopadzie roku 2003 udział wydatków na reklamę aut osobowych w stosunku do całości nakładów na reklamę wyniósł 4,6 procent.

W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy bieżącego roku budżet przeznaczony na reklamę samochodów (553 mln 646 tys. zł) stanowił 5,6 procent wszystkich kosztów reklamowanych w mediach grup produktów, natomiast rok wcześniej było to 5,5 procent.

W porównaniu z danymi w listopadzie 2003 r. wydatki na reklamę samochodów wzrosły o prawie 40 procent, natomiast liczba emisji była większa o ponad 30 procent. W rozbiciu na poszczególne media, największy wzrost wydatków na reklamę motoryzacyjną zanotowały gazety (+103 proc.).

Od początku roku wydatki na reklamę aut osobowych są większe niż przed rokiem o ponad 10 procent, a liczba emisji zwiększyła się o 36,7 procent.

W listopadzie Polacy zakupili 19 tysięcy 85 aut osobowych, o 3,64 procent mniej niż w poprzednim miesiącu i o 37 procent mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż skumulowana od początku roku wyniosła 294 tysięcy 480 sztuk, o 6,97 procent mniej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: