eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetwarzanie w chmurze budzi obawy firm

Przetwarzanie w chmurze budzi obawy firm

2011-06-08 11:35

Większość przedsiębiorstw wyraża obawy związane z technologią przetwarzania danych w chmurze - dzieje się tak nie bez powodu. Z ogólnoświatowych badań przeprowadzonych przez Trend Micro wynika, że prawie połowa (43 procent) osób podejmujących decyzje z zakresu IT w przedsiębiorstwach odnotowała w ciągu ostatniego roku obniżenie poziomu bezpieczeństwa lub problemy podczas współpracy z dostawcą usług przetwarzania danych w chmurze.

Przeczytaj także: Sektor MSP a usługi w chmurze

Wyniki globalnych badań ankietowych przeprowadzonych na ponad 1200 osobach odpowiedzialnych za IT z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Indii, Kanady i Japonii ujawniają obawy i niepokoje związane z cloud computing. Potwierdzają też ogólny trend – przedsiębiorstwa coraz chętniej przenoszą swoje zasoby do chmury, obserwowana jest fala kolejnych wdrożeń. Choć odsetek respondentów aktualnie realizujących projekty w chmurze wynosi odrobinę ponad 10%, prawie połowa jest w trakcie wdrażania lub pilotażu nowych aplikacji w chmurze.

Pomimo rosnącej popularności chmury w większości krajów, niepewność jest wciąż częstym czynnikiem wpływającym na przedsiębiorców – wielu z nich nie wie, czym dokładnie są usługi cloud computing. Po zapoznaniu się z listą aktualnych usług w chmurze, 93% respondentów stwierdziło, że korzysta przynajmniej z jednej z nich. Jednocześnie 7% badanych z tej grupy stwierdziło, że ich firma nie planuje zastosowania żadnych usług w chmurze, co jest sprzeczne z poprzednim wynikiem.

„Z naszych danych wynika, że w najbliższych latach liczba nowych aplikacji w chmurze wzrośnie pięciokrotnie. Jednocześnie 43% aktualnych użytkowników chmury doświadczyło w ostatnim roku problemów związanych z bezpieczeństwem. Co więcej, wielu użytkowników nie zdawało sobie sprawy z tego, że używają chmury, nie mówiąc już o jej zabezpieczaniu. Zważywszy na to, że wiele firm dostarczających usługi w chmurze nie zapewnia zasobów IT gwarantujących ich bezpieczeństwo, decyzja o zabezpieczaniu środowiska chmury nie jest wyborem, lecz koniecznością” – mówi Dave Asprey, wicedyrektor ds. bezpieczeństwa cloud computing w Trend Micro.

Kwestie wydajności pracy i dostępności przenoszą akcent na bezpieczeństwo

Choć kwestie bezpieczeństwa pozostają największym utrudnieniem na drodze do przyjęcia modelu cloud computing, obecnie coraz więcej przedsiębiorstw zwraca także uwagę na problem wydajności i dostępności usług przetwarzania danych w chmurze. Według badań za najważniejsze przeszkody respondenci uważają obawy związane z bezpieczeństwem danych lub infrastruktury chmury (50 procent) oraz wydajność pracy i dostępność usług w chmurze (48 procent).

„W przeszłości obawy związane z bezpieczeństwem były głównym czynnikiem powstrzymującym przedsiębiorstwa od przyjmowania rozwiązań opartych na modelu chmury. Dziś wydajność i dostępność są równie ważne dla osób odpowiedzialnych za decyzje IT. Jak to można było zauważyć podczas ostatnich incydentów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa danych, wszystko jest połączone – złe zabezpieczenia wytwarzają opóźnienia w pracy równie skutecznie, jak niska wydajność” – komentuje Asprey.

Niezaszyfrowane dane w chmurze są podatne na zagrożenia

Przedsiębiorstwa zabezpieczają wrażliwe dane przechowywane w chmurze za pomocą szyfrowania. 85 procent respondentów stosuje szyfrowanie danych przechowywanych w chmurze. Natomiast przed wdrożeniem usług cloud computing ponad połowa badanych byłaby bardziej skłonna rozważyć skorzystanie z usług tego providera chmury, w którego ofercie zawarte byłoby szyfrowanie przechowywanych danych. Nie zmienia to faktu, że najpopularniejsze obecnie techniki zarządzania kluczami szyfrowania dla chmury są podatne na ataki.

Informacje o badaniu
Do udziału w badaniach dotyczących cloud computing zaproszono 1200 specjalistów branży IT z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady, Indii i Japonii (200 respondentów z każdego z sześciu krajów). Były to osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach liczących powyżej 500 pracowników, w których odpowiadały za decyzje dotyczące zakupów związanych z usługami w chmurze, wirtualizacją serwerów lub infrastrukturą rozwiązań wirtualnych pulpitów (VDI).

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: