Aktualności

Gospodarka

Wydawnictwo C.H. Beck

E-learning: edukacja na odległość

19.05.2011, 12:26

E-learning: edukacja na odległość

E-learning: edukacja na odległość

E-learning pełni podobną rolę dla umiejętności oraz wiedzy praktycznej co encyklopedia dla wiedzy hobbystycznej: porządkuje informacyjny bałagan zgodnie z potrzebami osób z niego korzystających oraz dodatkowo pomaga sprawdzić poziom opanowania umiejętności i wiedzy.

E-learning to pojęcie dość enigmatyczne, dlatego najczęściej wyobrażamy je sobie jako elektroniczne materiały edukacyjne udostępniane osobom uczącym się lub nauczanym. Nośnikiem tych materiałów mogą być płyty CD i DVD, różnego rodzaju programy, aplikacje i narzędzia internetowe. Pod pojęciem treści należy rozumieć materiały edukacyjne: wiedzę, testy, ćwiczenia, sprawdziany. Treści mogą przybierać formę zaawansowanych technologicznie materiałów dydaktycznych (np. filmów, animacji, prezentacji multimedialnych), ebooków i audiobooków, gier edukacyjnych, e-testów, wideokonferencji, czatów, podcastów, blogów itd.

Przykładowy moduł e-learningu wygląda następująco:

Cel programu – Nabycie umiejętności przygotowania i przeprowadzenia projektu

Lekcja 1 – Wstęp do zarządzania projektami
  • Ekran początkowy (widziany przez użytkownika programu) – Cele lekcji (forma: tekst czytany przez lektora)
  • Ekran 1 – Definicja projektu (forma: tekst czytany przez lektora)
  • Ekran 2 – Definicja zarządzania projektami (forma: tekst czytany przez lektora)
  • Ekran 3 – Typy projektów (forma: tekst czytany przez lektora, otwierające się okienko pop-up z definicją danego typu projektu)
  • Ekran 4 – Cykl życia projektów (forma: animacja obrazująca cykl życia projektu, pop-up z opisem charakteryzującym różne cykle)
  • Ekran 5 – Główne procesy w ramach zarządzania projektami (forma: schemat, tekst, pop-up z opisem danego procesu)
  • Ekran 6 – System zarządzania projektem w firmie (forma: tekst, ikony prezentujące różne programy do zarządzania)
  • Ekran 7 – Kluczowe osoby zaangażowane w projekty (forma: schemat (zdjęcia) z podziałem na role w zespole, pop-up z opisem odpowiedzialności poszczególnych ról)
  • Ekran końcowy – Podsumowanie lekcji 1 (forma: tekst czytany przez lektora)

Lekcja 2 – Przywództwo w zarządzaniu projektami
  • Ekran początkowy – Cele lekcji (forma: tekst czytany przez lektora, przewodnia grafika)
  • Ekran 1 – Lider a kierownik (forma: tekst – opis cech)
  • Ekran 2 – Atrybuty lidera (forma: ćwiczenie)
  • Ekran 3 – Budowanie autorytetu lidera (forma: krótkie filmiki prezentujące złe i dobre praktyki)
  • Ekran końcowy – Podsumowanie lekcji nr 2 (forma: tekst czytany przez lektora)

Korzyści z e-learningu

Przecież to samo dzieje się podczas zwykłych szkoleń – powiesz.

Owszem, ale w e-learningu nie ma trenera podającego ci informacje w czasie kiedy twoje dziecko leży chore w domu lub gdy myślami jesteś przy ważnym projekcie, który trzeba jutro zamknąć. I z drugiej strony – nie musisz czekać na najbliższy termin szkolenia, ponieważ produkty e-learningowe są dostępne przez cały czas. Korzystanie z e-learningu obniża budżet szkoleniowy, eliminując koszty delegacji, honorariów trenerów i koszty logistyki (transport, żywienie, zakwaterowanie). Treść i umiejętności nabywane przez pracowników są standaryzowane, ponieważ na wybór ważnych informacji i sposób przekazania (motywujący lub nudzący) nie ma wpływ żaden trener. Powtarzalność doświadczenia uczenia się jest bardzo wysoka.

Kolejną korzyścią z używania e-learningu jest zmiana mentalności pracowników – odpowiedzialność za przebieg nauki leży po ich stronie, nie po stronie działu HR lub menedżera zespołu. Wszystkie treści są gotowe i czekają, pracownik powinien samodzielnie wybrać szkolenie, zakres potrzebnych informacji i preferowane tempo ich przyswajania. Obserwacja własnych wyników daje motywację do przechodzenia kolejnych lekcji, rozwiązywania i poprawiania testów, a także poszerzania wiedzy na własną rękę lub z wykorzystaniem sesji dodatkowych z trenerem, ściśle dostosowanych do potrzeb i specyfiki pracy danego pracownika.
 
 
strony : [ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ]
tytuł : E-learning: edukacja na odległość
oprac. : Wydawnictwo C.H. Beck
 

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat:

e-learning, edukacja na odległość, e-nauczanie, szkolenia online, kursy internetowe, nauczanie na odległość, szkolenia przez internet

Podobne tematy Najnowsze w dziale Wszystkie wiadomości
03.12E-learning a studia tradycyjne
28.11Jak przygotować kurs przez Internet?
19.11Acrobat Connect Pro: konferencje on-line
16.05Program Adobe Acrobat Connect Pro
08.01Polscy studenci a e-learning
02.12Nauka przez Internet coraz popularniejsza
07.10Internetowy Uniwersytet Berkeley w YouTube
28.02Bezpłatne e-szkolenia
14.05Pinterest wzbudza emocje
02.05Marketing marki a marketing produktu
27.04Strategia rynkowa i Brand Extension
26.04Koncepcja zarządzania przez odpowiedzialność cz.II
25.04Wdrożenie systemu ERP a zespół roboczy
25.04Pinterest a sprzedaż w e-commerce
19.04Employer branding wewnątrz firmy
18.04Intranet społecznościowy
26.05 Papierowa a elektroniczna faktura VAT
26.05 Powrót do pracy po urodzeniu dziecka
26.05 Debiut Mex Polska SA na GPW
26.05 Debiut Ekogeneracja SA na NewConnect
26.05 Polski Internet a samotne matki
26.05 Notebooki ASUS K55, K75 i K95
25.05 Dolar najmocniejszy od blisko dwóch lat
25.05 Kursy walut 21-25.05.12
Bezplatna prenumerata naszego Newsletter'a!
Kalkulatory Oferty pracy Baza firm
Przydatne kalkulatory biznesowe: Wpisz słowo kluczowe lub wybierz branżę: Wyszukiwarka firm i instytucji w bazie Panorama Firm:
wszystkie »
słowo kluczowe:
 
branża:
 
słowa kluczowe:
 
lokalizacja:
 
O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy

Copyright © Kasat Sp. z o.o.