eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Młodzież świadoma zagrożeń w sieci

Młodzież świadoma zagrożeń w sieci

2011-05-18 11:00

Strach przed niekontrolowanym rozpowszechnianiem prywatnych materiałów i filmów, publiczne ośmieszenie oraz nieczyste intencje osób poznawanych w sieci - to najpowszechniejsze obawy w odczuciu polskiej młodzieży związane z użytkowaniem Internetu. Obecnie do świata WWW w Polsce logują się już 9-latki, a młodzi najczęściej surfują w szkole - czy receptą na walkę z zagrożeniami jest konfiskata komputerów? Lepiej zadbać o profilaktykę, której brakuje w polskiej oświacie - zauważa Akademia Allegro.

Przeczytaj także: Dzieci jako użytkownicy Internetu

Wiek użytkowników sieci w Polsce ostatnimi laty obniża się ekspresowo. Średnio pierwsze logowanie do WWW przypada na wiek 9 lat, a korzystający z Internetu w wieku 7-14 lat stanowią już 13% wszystkich surfujących w cyberprzestrzeni.

Według raportów udostępnianych przez Fundację Dzieci Niczyje (FDN), aż 41 proc. dzieci i młodzieży doświadczyło chociaż jednego z listy najpowszechniejszych zagrożeń wirtualnego świata. – Cyberprzemoc, wiadomości z seksualnym podtekstem, narażenie na treści pornograficzne, wykorzystanie prywatnych danych przez osoby trzecie czy kontakt z obcymi poznanymi poprzez Internet – wylicza Justyna Gawrońska, koordynatorka Akademii Bezpiecznego Juniora realizowanej przez serwis Allegro, który współpracował z FDN przy tegorocznych Dniach Bezpiecznego Internetu.

Po zakończonym spotkaniu, wdrożono projekt na najlepszą inicjatywę walki z zagrożeniami w sieci wśród rodzimych gimnazjalistów. 1,2 tys. zgłoszeń od młodzieży pozwoliło na nakreślenie obrazu największych bolączek polskich nastolatków. A te najbardziej obawiają się mimo wszystko tego, że mogą zostać publicznie ośmieszone w wyniku nielegalnego wykorzystania ich zdjęć czy filmików przez osoby trzecie. – Prawdopodobieństwo wycieku prywatnych materiałów zwiększyło się ostatnimi czasy głównie przez dynamiczny rozwój portali społecznościowych. Ponad 70 proc. młodzieży do 16. roku życia już posiada bądź jest zainteresowana kontem na Facebooku czy Naszej Klasie. Ale nie każdy wie, jak np. ustawić prywatność swojego profilu tak, by osoby niepożądane nie miały dostępu do zdjęć z wakacyjnych szaleństw lub towarzyskich imprez - wyjaśnia Justyna Gawrońska.

Nauczyciele potrzebują edukacji

Polscy gimnazjaliści wyrażają również obawy przed kontaktem z obcymi osobami poznanymi w sieci – zarówno przed cykliczną komunikacją w Internecie, jak i „w realu”. Dlatego np. pomysłowi uczniowie z jarosławskiego gimnazjum radzą, żeby na randki z osobami poznanymi w sieci, wybierać się z koleżanką lub kolegą.

Młodzież mimo wszystko jest świadoma zagrożenia, jakie niesie ze sobą nieograniczone zaufanie do kontaktów z obcymi w Internecie – na ten fakt wskazywali również uczniowie podczas spotkań z trenerami Akademii Bezpiecznego Juniora, jakie odbyły się już m.in. w szkołach w Suwałkach, Poznaniu, Warszawie, Dąbrowie Górniczej czy Słupii Jędrzejowskiej.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: