eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MŚP a green IT

Sektor MŚP a green IT

2011-05-16 10:56

Sektor MŚP a green IT

Czy czynniki energooszczędności są elementem specyfikacji w organizowanych przez Pana firmę przetarg © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Druga edycja badania "Green IT w MŚP" projektu badawczego D-Link Technology Trend potwierdziła rezultaty uzyskane w ankiecie sprzed dwóch lat. W rodzimych przedsiębiorstwach bieżący rachunek ekonomiczny nadal wygrywa z ekologią.

Przeczytaj także: Sektor MŚP: bariery działalności

fot. mat. prasowe

Inwestycja w zielone IT daje firmom przewagę marketingową?

Inwestycja w zielone IT daje firmom przewagę marketingową?

Wyniki tegorocznego, drugiego już badania poświęconego zachowaniom proekologicznym w firmach potwierdzają tendencję widoczną w pierwszej edycji badań Green IT przeprowadzonej przez IDG Poland na zlecenie D-Link Technology Trend w 2009 r. O ile uczestnicy badania deklarują sympatie proekologiczne - 90 proc. respondentów zgodziło się z twierdzeniem, że korzystanie z energooszczędnych urządzeń przyczynia się do dbałości o środowisko naturalne - to jednak w praktyce nie zawsze przekłada się na decyzje o zakupie sprzętu IT przyjaznego dla środowiska.

Według deklaracji przedstawicieli firm biorących udział w ankiecie czynnik ekologiczny urządzeń IT nie jest jednym z trzech głównych warunków decydujących o wyborze sprzętu IT. Jednak na poziom poboru energii elektrycznej przez urządzenia zwraca uwagę ponad połowa badanych. Ponad 60 proc. badanych przyznaje, że konsumpcja energii elektrycznej przez sprzęt IT stanowi znaczący procent poboru energii w ich firmie. Co więcej, dla 35 proc. firm walory ekologiczne są na tyle ważnym argumentem, by zdecydowały się one ponieść dodatkowe koszty z tego tytułu.

- Myślę, że powodem tego, iż niektóre firmy decydują się na zakup ekologicznych urządzeń IT jest rosnąca świadomość „ekologiczna” całego naszego społeczeństwa. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że kierując się kryteriami wpływu na środowisko nie tylko budują swój pozytywny wizerunek, ale też dokonują inwestycji, które w konkretnej perspektywie czasowej mogą przynieść wymierne oszczędności. Coraz więcej jest też firm – my takie spotykamy, – które wchodzą na wyższy poziom myślenia o środowisku – zdają sobie sprawę z odpowiedzialności za jego stan, która spoczywa także na nich oraz – co najważniejsze – gotowe są tę odpowiedzialność przyjąć i rekompensować swój ślad ekologiczny – mówi Monika Marks z organizacji WWF.

Mimo to, dla 36 proc. respondentów Green IT nie jest jeszcze propozycją wartą zainwestowania dodatkowych środków na zakupy, nawet jeśli w perspektywie widać realne oszczędności wynikające z mniejszego zużycia energii w przedsiębiorstwie. Obojętność wobec realizacji idei Green IT zadeklarowało 16 proc. badanych, natomiast 12,5 proc. respondentów na pytanie czy inwestując w sprzęt IT mogą ponieść dodatkowe koszty, odpowiedziała „Nie wiem”.

fot. mat. prasowe

Czy czynniki energooszczędności są elementem specyfikacji w organizowanych przez Pana firmę przetarg

Czy czynniki energooszczędności są elementem specyfikacji w organizowanych przez Pana firmę przetargach na sprzęt IT? źródło Raport Green IT Marzec 2011

- Od kilku lat D-Link Polska sukcesywnie zwiększa świadomość wśród firm sektora MŚP, że ekologiczne i energooszczędne urządzenia przynoszą realne oszczędności. W ramach programu Szare na Zielone każda firma, która wymieni swój stary sprzęt IT na ekologiczny, otrzymuje doskonałe ceny na nowe urządzenia z certyfikatem D-Link Green, niższe średnio o 25% od cen katalogowych. Ponadto, oddając sprzedawcy swój stary sprzęt, firma ma zagwarantowaną jego darmową utylizację, przeprowadzoną zgodnie z najbardziej restrykcyjnymi normami ekologicznymi. – mówi Wojciech Głażewski, Country Manager D-Link Polska.

Respondentów zapytano również o uwzględnianie wymogów energooszczędności urządzeń IT w specyfikacji przetargów na sprzęt IT. Wśród firm, które takie przetargi organizują, jedynie 3 proc. zadeklarowało, że warunki tego rodzaju stale trafiają do przetargowej specyfikacji. W przypadku 14,5 proc. badanych czynnik energooszczędności nigdy nie jest uwzględniany w przetargach. Natomiast wymóg energooszczędności w przetargach często wprowadza do specyfikacji 12 proc. firm, a 11 proc. czyni to rzadko. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w badanej grupie zdecydowana większość ankietowanych, bo blisko 60 proc., w ogóle nie organizuje przetargów na sprzęt, co oznacza, że w praktyce kwestia Green IT jest ignorowana nawet w wymiarze energooszczędności IT.

 

1 2

następna

Rynek paliw 2010

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: