eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Blok energetyczny opalany biomasą

Blok energetyczny opalany biomasą

2011-05-12 12:47

GDF SUEZ Energia Polska wraz ze Spółką Foster Wheeler z sukcesem zakończyli pierwszy etap budowy największego na świecie bloku energetycznego opalanego wyłącznie biomasą. Moc zlokalizowanej w południowo-wschodniej Polsce inwestycji (Elektrownia Połaniec) na etapie budowy została zwiększona do 205 MW względem planowanych 190 MW. Koszt inwestycji wyniesie ponad 1 miliard złotych.

Przeczytaj także: Produkcja biomasy - zakład na Żuławach

Od kilku lat rynek energii odnawialnej w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Jest to wynikiem nie tylko uwarunkowań prawnych, ale również wzrostu świadomości i odpowiedzialności funkcjonujących na nim podmiotów. Przewaga konkurencyjna GDF SUEZ w kontekście wykorzystania OZE znajduje odzwierciedlenie w statystykach – w 2010 roku udział zielonej energii w produkcji energii przez GDF SUEZ Energia Polska wyniósł ogółem 10 proc., podczas gdy średnia krajowa utrzymywała się na poziomie ok. 6 proc.

– Z ogromnym zadowoleniem podsumowujemy zakończenie pierwszego etapu prac w ramach strategicznej dla nas inwestycji, wpisującej się w długofalową strategię Spółki, której nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój. Od wielu lat jesteśmy zaangażowani w projekty na rzecz zwiększenia udziału OZE w produkcji energii. Zielony Blok to kolejny krok w kierunku uczynienia ze Spółki w przeciągu dwóch lat lidera energetyki odnawialnej w Polsce – podkreśla Grzegorz Górski, Prezes GDF SUEZ Energia Polska.

Realizowana przez GDF SUEZ i Spółkę Foster Wheeler inwestycja w dłuższym horyzoncie czasowym bezsprzecznie przyczyni się do wypracowania przez Polskę zobowiązań wynikających z założeń polityki środowiskowej państwa, m.in. poprzez ograniczenie emisji dwutlenku siarki, dwutlenku węgla i pyłu do atmosfery. Jak wynika z wewnętrznych analiz Spółki, spalana w Bloku biomasa umożliwi obniżenie emisji CO2 o ponad 1,2 miliona ton rocznie. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej w 2020 roku 15 proc. energii powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2 o 20 proc. Tymczasem, według danych Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, w Polsce możemy mówić obecnie o 6 proc. udziale energii z OZE.

– Uczestnictwo w tak prestiżowym projekcie, unikalnym w skali nie tylko europejskiej, ale i światowej, to dla nas duże wyróżnienie i jednocześnie wyzwanie. Tym bardziej cieszy nas fakt, że wszystkie przewidziane na pierwszy etap projektu prace zostały przez nas zrealizowane zgodnie z założonym planem. Oddanie Bloku do eksploatacji zostało przewidziane na koniec 2012 roku. Dotychczasowe doświadczenia pozwalają nam potwierdzić, że to realny termin – podsumowuje Jarosław Mlonka, Prezes Spółki Foster Wheeler SA.

Budowa Bloku zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez zróżnicowanie źródeł energii oraz wykorzystanie w optymalny sposób lokalnych zasobów energetycznych.

Brama Portowa w Szczecinie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: