eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy eksporterzy przed widmem ryzyka

Polscy eksporterzy przed widmem ryzyka

2011-05-13 00:15

Polscy eksporterzy przed widmem ryzyka

Rating kraju wg podejścia strukturalnego/Krótkookresowe wskaźniki ryzyka © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Uwaga eksporterzy i inwestorzy - to, iż wasi odbiorcy mają siedzibę w strefie euro lub innym wysoko rozwiniętym obszarze nie oznacza, iż nie napotkacie fundamentalnych problemów (m.in. wypłacalności instytucji finansowych) związanych z niestabilnością danej gospodarki - stwierdzają eksperci Euler Hermes, światowego lidera w branży ubezpieczeń należności.

Przeczytaj także: Rośnie eksport polskich firm

- Europa Środkowa i Wschodnia oraz inne europejskie gospodarki wschodzące muszą liczyć się z możliwością spadku koniunktury z powodu swoich powiązań z Unią Europejską – połowa ich eksportu kierowana jest właśnie do krajów UE. Gwałtownie zmieniły się czynniki ryzyka, a w ślad za nimi także ocena stabilności gospodarek poszczególnych krajów – mówi Tomasz Starus, Dyrektor Biura Oceny Ryzyka w Euler Hermes.

Nowa mapa ryzyka kredytowo-inwestycyjnego poszczególnych krajów

Globalizacja gospodarcza oznacza koniec tradycyjnego podejścia do ryzyka kredytowo-inwestycyjnego kraju, opierającego się dotychczas na czysto strukturalnej analizie: transferów i wymienialności. Proces globalizacji doprowadził zarówno do częstych przesunięć granicy między gospodarkami wschodzącymi a rozwiniętymi, jak i do zintensyfikowania wymiany gospodarczej i finansowej między tymi dwoma kategoriami państw. Dodatkowo ostatni kryzys gospodarczy i finansowy oraz niejednorodny charakter poprawy koniunktury na całym świecie, sprawiają że brak równowagi między poszczególnymi gospodarkami nie jest szybko absorbowany i skutkuje coraz bardziej zmiennymi zagrożeniami.

- Aby zachować swoją użyteczność, analiza ryzyka kredytowo-inwestycyjnego kraju musi obecnie łączyć w sobie tradycyjne podejście strukturalne (ocenę ryzyka gospodarczego i politycznego) ze wskaźnikami podatności (lub odporności) krótkoterminowej (na cykle finansowe i koniunkturalne).– wyjaśnia Karine Berger, Kierownik Działu Zarządzania Rynkami i Marketingu Strategicznego oraz Główny Analityk Gospodarczy w Euler Hermes.

Według Euler Hermes, pierwszy wniosek, jaki można wyciągnąć na bazie nowego podejścia do oceny ryzyka – kryzys oraz okres wychodzenia z niego spolaryzowały światową gospodarkę – podkreśliły podział na kraje o niskim oraz wysokim ryzyku gospodarczym.

fot. mat. prasowe

Rating kraju wg podejścia strukturalnego/Krótkookresowe wskaźniki ryzyka

Rating kraju wg podejścia strukturalnego/Krótkookresowe wskaźniki ryzyka


Jak mówi Tomasz Starus, Dyrektor Biura Oceny Ryzyka w Euler Hermes: „Trudna sytuacja sprawiła, iż do dobrej oceny nie wystarcza zachowywanie podstawowych standardów gospodarki rynkowej, jak m.in. poszanowanie własności prywatnej, otwarty rynek czy stabilny i sprawny system prawny. Nadszedł czas weryfikacji wielu gospodarek, ich „stress testów” – efektów wieloletnich zabiegów o ich podstawy, lub ich brak (i w efekcie np. uzależnienie od transferu zagranicznych środków finansowych) Trzeba tez przyznać, ze część zagrożeń jest efektem większej współzależności współczesnych gospodarek – i przysłowiowe „kichnięcie” w jednej z nich może doprowadzić do poważnej choroby w kolejnych. Polska na szczęście uniknęła tego scenariusza – zmniejszenie naszego eksportu było raczej krótkotrwałe, m.in. dzięki szybkiemu odrabianiu strat w gospodarce niemieckiej, ratował nas ponadto niezły popyt wewnętrzny.”

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: