eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Dlaczego rośnie cena ropy i gazu?

Dlaczego rośnie cena ropy i gazu?

2011-04-11 00:04

Przeczytaj także: Sankcje nakładane na Rosję a ceny ropy i gazu


Co prawda zapowiedziano później, w reakcji na wydarzenia w Libii możliwość spotkania w trybie pilnym, jak i zwiększenia wydobycia, ale są to raczej środki służące uspokojeniu opinii publicznej. Na spadek cen nie ma co liczyć – rekordowe obecnie wpływy członków OPEC (Międzynarodowa Agencja ds. Energii szacuje, że przekroczą po raz pierwszy w historii bilion dolarów) są im niezbędne do działań zapobiegawczych – tonowania nastrojów społecznych. Wszystkie te czynniki będą wpływały na wzrost cen ropy naftowej przez cały 2011 rok.

Polska perspektywa – tańszy gaz jak i własne wydobycie w odległej perspektywie

Jak mówi Tomasz Starus, Główny Analityk i Dyrektor Biura Oceny Ryzyka w Euler Hermes: „Oprócz cen ropy istotne dla polskiego przemysłu są także m.in. ceny gazu, a te wg. podpisanych umów będą rosnąć (indeksacja w ślad za cenami ropy). Dostawy tańszego gazu, m.in. dzięki budowie terminalu odbioru gazu płynnego zmienić może tę sytuację dopiero z kilka lat. Pozostaje pytanie – czy wobec rosnącego popytu także wtedy skroplony gaz będzie w tak atrakcyjnej cenie jak obecnie? Modny ostatnio z kolei temat wydobycia surowców energetycznych z łupków jest niestety – niezależnie od możliwości jego realizacji – odległą perspektywą, już nawet nie pięciu ale zapewne minimum dziesięciu lat. Uderza to w cały przemysł – nie tylko np. najbardziej uzależnioną od cen gazu branżę chemiczną.

Ponadto jednocześnie (lub w ślad za tym – różne są opinie nt. korelacji cen tych surowców) rekordowo wysokie są ceny węgla (z podobnych powodów co ropa – wysokie zużycie, wobec niezwiększającego się wydobycia), co utrzymuje (i utrzyma) ceny energii elektrycznej na obecnym poziomie. Na cenę wpływ mają także wysokie potrzeby inwestycyjne polskiej energetyki. Problemem są bowiem nie tylko ceny, ale w ogóle podaż energii w dłuższej perspektywie… Inwestycje energetyczne są bardzo kapitałochłonne, a w pewnym stopniu są także równaniem z niewiadomą, którą jest niepewność odnośnie możliwości uzyskania bezpłatnych limitów na emisję CO2, co wobec wysokich za nie opłat znacząco wpływa na rentowność takiego przedsięwzięcia.

Energia raczej więc nie będzie tańsza, a otwarta pozostaje jedynie kwestia – czy nie będzie jej brakować (co nie jest takie nierealne – pamiętamy zapewne przerwy w dostawach gazu dla przemysłu)?”

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: