eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy producenci: największe inwestycje w UE

Polscy producenci: największe inwestycje w UE

2011-04-07 13:33

Polscy producenci: największe inwestycje w UE

Wskaźniki aktywności gospodarczej w Polsce/Wskaźniki aktywności gospodarczej w lutym 2011 r. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wskaźniki optymizmu gospodarczego wśród przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Producenci spodziewają się zwiększenia skali aktywności gospodarczej i prognozują wzrost liczby nowych zamówień oraz inwestycji - także tych w badania i rozwój - w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wskaźniki Polski należą do najlepszych w Unii Europejskiej - wynika z najnowszej edycji badania firmy doradczej KPMG "Pulse - the Global Business Outlook Survey".
Bardzo dobre nastroje wśród polskich producentów

Jak wynika z badania, w lutym 2011 r. wskaźnik aktywności gospodarczej przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce osiągnął wartość +50,6 (jest on liczony jako różnica między odsetkiem przedsiębiorców prognozujących wzrost a odsetkiem przedsiębiorców prognozujących spadek aktywności gospodarczej w ciągu najbliższego roku). W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w październiku 2010 r. oznacza to spadek o 2,6 punktu.

„Polska była jedynym spośród krajów Unii Europejskiej ujętych w badaniu, w którym wskaźnik aktywności gospodarczej obniżył się. Ten niewielki jednak spadek optymizmu polskich producentów nie powinien martwić, ponieważ wskaźniki utrzymują się wciąż na wysokim poziomie” – ocenia Leszek Wroński, Partner, Szef Usług Doradczych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie doradczej KPMG – „Aż 63,5% polskich firm prognozuje, że ich aktywność gospodarcza będzie dalej rosła w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Warto przy tym pamiętać, że w większości dużych gospodarek UE producenci dopiero teraz otrząsnęli się z kryzysu. Tymczasem w przypadku polskiego sektora produkcyjnego dobre nastroje wróciły na rynek już rok temu. Wynika to z faktu, że Polska przeszła przez kryzys gospodarczy stosunkowo łagodnie w przeciwieństwie do wielu krajów UE.”

Wartość wskaźnika aktywności gospodarczej w Unii Europejskiej wyniosła +51,9, co oznacza wzrost aż o 12,3 punktu w stosunku do października 2010 r. Wartość wskaźnika jest w dalszym ciągu zaniżona przez Grecję – jest to jedyny kraj, w którym przedsiębiorcy prognozujący spadek aktywności gospodarczej przeważają nad tymi, którzy przewidują wzrost.

fot. mat. prasowe

Wskaźniki aktywności gospodarczej w Polsce/Wskaźniki aktywności gospodarczej w lutym 2011 r.

Wskaźniki aktywności gospodarczej w Polsce/Wskaźniki aktywności gospodarczej w lutym 2011 r.


Jeden z najwyższych wskaźników inwestycji jest w Polsce

Badanie pokazało, że w porównaniu do października 2010 r. wskaźnik inwestycji dla polskich producentów wzrósł o 15,4 punktu i wyniósł w lutym +27,1. Plasuje nas to na drugim miejscu, zaraz za Holandią, która ze wskaźnikiem o wartości +30,1 zajęła pierwsze miejsce wśród krajów Unii Europejskiej ujętych w badaniu. Trzecie w klasyfikacji Czechy miały wskaźnik inwestycji o 5,4 punktu niższy od polskiego. Dla badanych krajów Unii Europejskiej średnia wartość wskaźnika ukształtowała się na poziomie +18,2. Wraz ze wzrostem inwestycji, będą rosły także nakłady na badania i rozwój. W lutym związany z nimi wskaźnik osiągnął poziom +18,8, czyli niecałe dwa punkty więcej w porównaniu z październikiem 2010 r.

„Wzrost wskaźnika prognozowanych inwestycji wynika ze znacznego polepszenia sytuacji sektora produkcyjnego w naszym kraju. Jak wynika z danych statystycznych, produkcja sprzedana przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem przemysłowym utrzymywała się w ostatnich miesiącach na poziomie przynajmniej 10% wyższym niż rok wcześniej” – komentuje Leszek Wroński, Partner, Szef Usług Doradczych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie doradczej KPMG – „Do polepszenia nastrojów przyczyniła się także stabilizacja sytuacji u naszych głównych partnerów handlowych, przede wszystkim w Niemczech. Firmy czują sie pewnie, spodziewają się wzrostu popytu i nie boją się decyzji o przeznaczaniu środków na inwestycje”.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.