eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Techniki prezentacji: kontakt ze słuchaczami

Techniki prezentacji: kontakt ze słuchaczami

2011-04-05 13:19

Przeczytaj także: Techniki prezentacji - pytania i odpowiedzi


Odpowiednie tempo

Ważnym czynnikiem w kwestii stosowania humoru, jest tempo, w jakim należy opowiadać historie. Nieraz tempo może mieć decydujące znaczenie zrozumienia puenty.

Nie ma gotowej recepty na to, z jaką prędkością powinno się opowiadać historię. Wyczuj samego siebie i mów w tempie, które według ciebie jest najbardziej odpowiednie.

Utrzymuj równowagę

Najtrudniejsze dla początkującego mówcy jest zachowanie równowagi pomiędzy tym, co mówi się w formie żartu, a tym, co jest na serio. Jeśli zaczynasz kilkoma zabawnymi historyjkami, słuchacze mogą nie wiedzieć, kiedy skończysz opowiadać. Być może odbiorą coś jako żart, choć nie taki był twój zamiar. Albo będą czekać na jakąś puentę, której nigdy nie wypowiesz.

Dla niedoświadczonego mówcy ważne jest, by nie przesadzać z humorem w swojej prezentacji. Wraz z nabywaniem doświadczenia będziesz coraz lepiej wyczuwał, co jest odpowiednie w danym kontekście.

Ty się nie śmiej

Część ludzi, gdy mówi coś zabawnego, śmieje się najgłośniej ze wszystkich. Dobra rada: powstrzymaj się od śmiechu, kiedy sam mówisz coś śmiesznego. Zabawna historia jest odbierane jako taka, gdy jest śmieszna sama w sobie, a nie ponieważ śmieje się jego autor. A już żenująca jest sytuacja, kiedy autor jest jedyną osobą, która się śmieje.

Naturalnie są od tej reguły wyjątki. Niektórzy ludzie są z natury bardzo roześmiani i wtedy nie stanowi to problemu.

Daj z siebie to, co najlepsze

Słowa, słowa, tylko słowa, nic z serca…, narzekał Szekspir. Nie tylko możesz, ale i powinieneś w swoich prezentacjach robić użytek ze swojej własnej osobowości.

Jesteś wyjątkowy

Musisz mieć świadomość tego, że jesteś wyjątkowy. Na całej ziemi nie ma człowieka, który posiada takie same cechy osobowości, co ty. Niektóre z tych cech są być może negatywne, ale zapewne większość z nich jest pozytywna.

Podkreśl swoje mocne strony

W prezentacji należy podkreślić swoje mocne strony. Każdy człowiek ma kilka mocnych stron, które warto pokazać. Ważne jest, aby uświadomić sobie, jakie to cechy, a potem pokazać je podczas wygłaszania prezentacji. Być może twój śmiech jest zaraźliwy albo masz oryginalne poczucie humoru. Być może wykonujesz jakieś gesty, które można by uwypuklić. Albo emanujesz energią, która może zaowocować entuzjazmem publiczności. Może masz silny głos. Niezależnie od tego, jakie są twoje mocne strony, są one Twoje. Zastanów się więc, jak zrobić z nich użytek.

Bądź naturalny

Aby móc dać z siebie to, co najlepsze, trzeba być naturalnym. Nie jest jednak łatwo być naturalnym w obecności publiczności. Kiedy jest się na przykład czteroletnim dzieckiem, można bez problemu wejść na podium i powiedzieć coś w naturalny sposób, niezależnie od tego, ile osób liczy grono słuchaczy. Ale co dzieje się, gdy masz 24 albo 44 lata i stajesz na scenie, by zacząć przemawiać? Czy nadal masz tę nieświadomą naturalność czterolatka? Być może, ale bardziej prawdopodobne jest to, że stajesz się sztywno i działasz mechanicznie.

Problemem w odniesieniu do szkolenia osób dorosłych w zakresie technik prezentacji nie jest wpojenie im umiejętności, których nie posiadają. Jest nim natomiast pokonanie barier i ograniczeń, skłonienie ich do mówienia w tak samo naturalny sposób, w jaki robiliby to w spontanicznej rozmowie.

Nie imituj innych

Naczelna zasada technik prezentacji brzmi: Nie próbuj naśladować innych, bądź sobą. Twoją największą siłą jako mówcy jest to, że ty to ty. Nie próbuj wpasowywać się w jakikolwiek wzorzec, w którym zgubisz swoją własną wyjątkowość. Wówczas utracisz także osobiste cechy charakteru, które sprawiają, że publiczność chce cię słuchać. Jeśli do tego jeszcze jesteś na tyle pewny siebie, że potrafisz wykazać się autoironią, słuchacze otworzą dla ciebie swoje serca.

Szczerość i entuzjazm

Aby publiczność otworzyła się na ciebie i słuchała uważnie, musisz włożyć w prezentację siebie, swoją duszę. Dwoma kluczowymi słowami w tym wypadku są szczerość i entuzjazm. Twoja naturalna osobowość ukaże się tylko w sytuacji, gdy będziesz pod wpływem emocji. Żadnej publiczności nie porwie ktoś, kto przeprowadza monotonną prezentację, nie wkładając w nią uczuć i entuzjazmu. To naturalność, spontaniczność i energetyczność sprawiają, że mówca obdarzony tymi cechami wzbudza zainteresowanie.

Możesz poświęcić mnóstwo czasu na opanowywanie gotowych recept i na stosowanie się do różnych wskazówek mających pomóc w udoskonaleniu technik prezentacji – jednak jeśli nie włożysz w prezentację serca, nigdy nie nawiążesz z publicznością takiego kontaktu, który pozwoli ci osiągnąć cel.

fot. mat. prasowe






Artykuł powstał na podstawie książki TECHNIKI PREZENTACJI wydanej przez wydawnictwo BL Info Polska Sp. z o.o. (wyd. 2, kwiecień 2006)

poprzednia  

1 ... 5 6

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: