eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Techniki prezentacji: kontakt ze słuchaczami

Techniki prezentacji: kontakt ze słuchaczami

2011-04-05 13:19

Przeczytaj także: Techniki prezentacji - pytania i odpowiedzi


Głos i tembr głosu

Należy zwrócić szczególną uwagę na głos i jego brzmienie. Głos odgrywa większą rolę niż słowa, jeśli chodzi o zaangażowanie słuchaczy. Głos odpowiada za całe 38% wystąpienia. Jeśli masz płaski i monotonny głos, to niezależnie od tego, jak ciekawie mówisz, słuchacze w krótkim czasie poczują zmęczenie prezentacją.

Umiejętność używania głosu w efektywny sposób jest szczególnie ważna dla osób, które często używają telefonu. W rozmowie przez telefon masz przecież do dyspozycji wyłącznie głos i słowa do wywierania wpływu na swoich rozmówców. W jednym z kolejnych rozdziałów szczegółowo omawiamy techniki operowania głosem i wymowy.

Otwórz swoje serce

Najlepszym mówcą jest ten, kto przemawia prosto do serc słuchaczy. Aby było to możliwe, trzeba otworzyć swoje serce. Musisz dać kawałek siebie, by nawiązać dobry kontakt z publicznością.

Wiele osób ma trudności z nawiązywaniem kontaktu z publicznością z powodu paraliżującej je tremy. Jeśli będziesz często ćwiczył i dokładnie przeczytasz zamieszczony tu artykuł mówiący o tym, jak opanować tremę, będziesz bardziej rozluźniony podczas przemawiania przed publicznością. Im bardziej będziesz wyluzowany, tym łatwiej będzie Ci dać coś z siebie. A im więcej dasz z siebie, tym lepszy kontakt nawiążesz z publicznością.

Pięć sposobów stymulowania słuchaczy

Jest wiele sposobów na zainteresowanie publiczności i zaangażowanie jej. Kilka innych rozdziałów tej książki traktuje o tym, jak nawiązać kontakt z publicznością i utrzymywać go na stałym poziomie. W tym rozdziale rozważymy pięć sposobów stymulowania słuchaczy i nawiązywania z nimi dobrego kontaktu. Do tych sposobów należy:
  • zastosowanie dramaturgii
  • dobry kontakt wzrokowy ze słuchaczami
  • nakłanianie słuchaczy do działania
  • stosowanie humoru w prezentacji
  • własne zaangażowanie mówcy.

Dramaturgia


Przedstawienie trwa

Pierwszym sposobem zdobycia uwagi publiczności jest bycie do pewnego stopnia aktorem. Prezentacja jest formą teatru. Stoisz na scenie. Masz publiczność. Przedstawienie trwa.

Jednym ze sposobów kreowania dramaturgii może być rozpoczęcie wystąpienia od 30-sekundowej lub minutowej ciszy. Cisza trwająca krócej, 5 lub sekund, może czasem powodować niezręczne odczucie. Rozpoczęcie od 30-sekundowej ciszy może być niezwykle dramatyczne. 30 sekund ciszy to strasznie długo. Może to wprawić publikę w drżenie!

Jedna z prezenterek Eurowizji, LillLindfors, miała świetny pomysł na to, jak dramatycznie zacząć swój występ. Gdy wchodziła na scenę, potknęła się i zgubiła po drodze dolną część swojej wieczorowej sukni. Miliony telewidzów w całej Europie zamarły z przerażenia. Zaraz jednak okazało się, że był to tylko chwyt mający na celu rozruszanie publiczności – prowadząca koncert miała na sobie drugą kreację, sprytnie podszytą pod tę, która spadła.

W ten sposób prezenterce udało się pozyskać publiczność. Dramatyzm przyniósł pożądany efekt – widzowie zanosili się od śmiechu.

To musi mieć sens

Jest tysiąc innych sposobów na zastosowanie dramaturgii podczas prezentacji. Jeśli chcesz jej użyć w swoim wystąpieniu, musisz zrobić to w finezyjny sposób. Wszystko, co w tym celu wykorzystasz, musi mieć związek z tematem prezentacji. I musi mieć jakieś znaczenie.

Zręcznie zastosowana dramaturgia może stworzyć bardzo pozytywny kontakt z publicznością, a poza tym sprawi, że zostaniesz zapamiętany. Ilu widzów oglądających wtedy Eurowizję nie pamięta wejścia LillLindfors? Nie pamiętamy, co konkretnie mówiła, ale pamiętamy, że spadła jej spódnica.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: