eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestorzy wybierają rynki światowe

Inwestorzy wybierają rynki światowe

2011-03-31 10:34

Podejście inwestorów do rynków światowych jest coraz bardziej entuzjastyczne. Przeprowadzone dla Franklin Templeton globalne badanie nastrojów inwestorów wykazało, że ponad połowa respondentów planuje inwestycje poza swymi rynkami krajowymi w 2011 r. Jeszcze więcej inwestorów zainteresowanych jest rynkami światowymi w dłuższej perspektywie; inwestycje na rynkach zagranicznych w ciągu najbliższych 10 lat planuje 62% respondentów.

Przeczytaj także: Nastroje globalnych inwestorów 2013

W tym pierwszym tego typu badaniu, w którym wzięło udział 13076 osób z 12 krajów, 60% respondentów z różnych części świata wyraziło opinię, że ich krajowe rynki akcji zakończą 2011 r. na plusie. Jednocześnie zaledwie 33% ankietowanych uważa, że ich rynki krajowe będą radziły sobie lepiej na tle reszty świata, co sygnalizuje większe zainteresowanie możliwościami inwestycyjnymi na rynkach światowych. Największym optymizmem wykazali się respondenci z Azji, natomiast Europejczycy okazali się największymi pesymistami.

„W obliczu ogólnej poprawy globalnej sytuacji gospodarczej, inwestorzy coraz chętniej szukają możliwości inwestycyjnych na całym świecie”, powiedział Greg Johnson, prezes i CEO Franklin Templeton Investments. „Obecnie, zdywersyfikowany portfel powinien charakteryzować się nie tylko różnorodnością klas aktywów, ale także zróżnicowaniem geograficznym”.

Rynki wschodzące a rynki rozwinięte

Badanie wykazało wyraźne różnice zdań pomiędzy respondentami z różnych regionów co do tego czy najlepsze możliwości inwestycyjne można znaleźć na rynkach wschodzących, czy też na rynkach rozwiniętych. Większość ankietowanych z Azji (86%) i Ameryki Łacińskiej (61%) uważa, że najbardziej atrakcyjne możliwości dla inwestorów w ciągu najbliższych 10 lat będą dostępne na rynkach wschodzących. Europejczycy są niemal równo podzieleni (53% respondentów wskazuje na rynki wschodzące), natomiast w USA i Kanadzie, zaledwie 37% respondentów spodziewa się lepszych wyników rynków wschodzących na przestrzeni nadchodzącej dekady.

Teoria a rzeczywistość

Badania wykazały także zaskakującą rozbieżność pomiędzy prognozami dotyczącymi rynków, na których w ciągu najbliższych 10 lat będą najbardziej atrakcyjne możliwości inwestowania zarówno w akcje, jak i w instrumenty o stałym dochodzie, a planowanymi decyzjami inwestycyjnymi. Ok. trzy czwarte respondentów dostrzega atrakcyjne możliwości na rynkach akcji (76%) i instrumentów o stałym dochodzie (74%) wyłącznie poza swymi rynkami krajowymi, jednak zaledwie trzech na pięciu (62%) ankietowanych planuje inwestowanie na rynkach zagranicznych w ciągu nadchodzącej dekady. Azja postrzegana jest jako region o największym potencjale; według ankietowanych, właśnie azjatyckie rynki akcji (28%) i obligacji (17%) mają oferować najbardziej atrakcyjne okazje na przestrzeni kolejnych 10 lat.

„Inwestorzy wciąż jeszcze pamiętają o spadkach, jakie notowano na rynkach w 2008 r. czy na początku 2009 roku. Niemniej jednak, jak pokazują wyniki przeprowadzonego badania, percepcja ta zmienia się, a inwestorzy mają świadomość dobrych perspektyw rysujących się przed rynkami akcji. Uważamy, że długofalowy potencjał akcji może być bardzo atrakcyjny, a globalne podejście do tej klasy aktywów ma kluczowe znaczenie dla budowy odpowiednio zdywersyfikowanego portfela.” Michał Staszkiewicz – Head of Sales Poland

Informacje o badaniu
W globalnym badaniu nastrojów inwestorów przeprowadzonym dla Franklin Templeton przez ORC International (spółkę należącą do grupy Infogroup) udział wzięło 13076 osób z 12 krajów: z Brazylii, Chile i Meksyku w Ameryce Łacińskiej, z Hongkongu, Indii, Korei Południowej i Singapuru w Azji, z Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii w Europie oraz z USA i Kanady w Ameryce Północnej. Badaniu poddano osoby mieszczące się w przedziale wiekowym 18 – 64 lata, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i USA, gdzie warunkiem uczestnictwa w badaniu było ukończenie 18 roku życia. Badanie trwało od 6 stycznia do 17 stycznia we wszystkich krajach z wyjątkiem USA, gdzie ukończono je w dniach 6 - 7 stycznia. Pozyskane dane zostały skorygowane w odniesieniu do wielkości populacji, aby były reprezentatywne dla poszczególnych krajów.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: