eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestycje w nieruchomości komercyjne w 2011

Inwestycje w nieruchomości komercyjne w 2011

2011-03-18 11:39

Inwestycje w nieruchomości komercyjne w 2011

Który kraj/region w Europie będzie najbardziej atrakcyjny pod względem zakupów inwestycyjnych w tym © fot. mat. prasowe

Europejscy inwestorzy ujawnili swoje plany dotyczące rynków oraz sektorów docelowych, gdzie będą poszukiwali najlepszych produktów inwestycyjnych w roku 2011. Z raportu CB Richard Ellis wynika, że Europa Środkowo-Wschodnia i Niemcy to główne obszary ich zainteresowań.
Plany inwestorów lokujących kapitał w nieruchomości komercyjne na rok 2011 obejmują głównie zakupy w Niemczech oraz w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – podaje najnowszy raport firmy consultingowej CB Richard Ellis. CB Richard Ellis przeprowadziła ankietę wśród 350 europejskich inwestorów, pytając ich o plany inwestycyjne na najbliższą przyszłość. Jedna trzecia pytanych planuje inwestycje w nieruchomości w Niemczech, a prawie jedna czwarta w Europie Środkowo-Wschodniej. Rynek niemiecki pozostawił w tyle takie kraje jak Wielka Brytania czy Francja, stając się najszybciej rosnącym rynkiem inwestycyjnym w Europie. Jest to odzwierciedleniem wpływu silnej niemieckiej gospodarki na rynek nieruchomości.

fot. mat. prasowe

Który kraj/region w Europie będzie najbardziej atrakcyjny pod względem zakupów inwestycyjnych w tym

Który kraj/region w Europie będzie najbardziej atrakcyjny pod względem zakupów inwestycyjnych w tym roku?


Patrick O’Gorman, dyrektor działu rynków kapitałowych w CBRE, powiedział: “Podczas, gdy uwaga większości inwestorów skupia się na produktach najlepszej jakości w najlepszych lokalizacjach, przewidujemy, że ze względu na ograniczoną ich podaż, w drugiej połowie roku inwestorzy zaczną się również interesować projektami niższej klasy, zlokalizowanymi również w miastach regionalnych. Jednak pomimo wzrostu zainteresowania tego typu produktami i możliwościami inwestycyjnymi cechującymi się wysokim ryzykiem, utrudniony dostęp do źródeł finansowania będzie sporym ograniczeniem.”

Jak czytamy w raporcie, patrząc na podział zainteresowania według sektorów, nadal dominuje rynek powierzchni biurowych i handlowych. Ponad jedna trzecia ankietowanych (35%) inwestorów wskazała budynki biurowe jako główny obszar zainteresowania, jednak to obiekty handlowe o różnym profilu będą cieszyły się największą popularnością. 43% ankietowanych planuje zakupy projektów handlowych, co oznacza prawie 10% wzrost w porównaniu w ankietą z poprzedniego roku (34% w 2010). Wśród wszystkich obiektów handlowych (centra, parki, outlety), najbardziej atrakcyjne okazują się być centra handlowe – 23% inwestorów planuje zakupy w tym sektorze.

PODSUMOWANIE RAPORTU:
  • Wzrost zainteresowania inwestorów krajami Europy Środkowo-Wschodniej oraz Ameryką Północną, kosztem krajów Europy Zachodniej;
  • Największe zainteresowanie Niemcami; 32% inwestorów planuje zakupy inwestycyjne w tym kraju;
  • 24% inwestorów uważa Europę Środkowo-Wschodnią za najatrakcyjniejszy rynek w Europie;
  • Sektor powierzchni handlowych bardziej atrakcyjny od biurowców;
  • Największe bariery w przezwyciężeniu kryzysu: brak swobodnego dostępu do finansowania, wzrost stóp procentowych oraz inflacja;

Informacje o raporcie
CB Richard Ellis’ European Investor Intentions 2011 ViewPoint – Plany europejskich inwestorów 2011 – raport – został oparty na elektronicznym badaniu ankietowym 350 wiodących inwestorów w Europie działających na rynku nieruchomości komercyjnych. Ankietowani odpowiedzieli na 6 pytań dotyczących ich preferencji i planów inwestycyjnych na rok 2011.

Do pobrania:

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Internetowe portale o zdrowiu

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: