eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Internet w Polsce IX 2004

Internet w Polsce IX 2004

2004-11-02 00:18

Internet w Polsce IX 2004

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według badania użytkowników usług internetowych przeprowadzonego przez Ipsos, rozwój Internetu w Polsce wiąże się przede wszystkim z rosnącą powoli, lecz systematycznie grupą indywidualnych użytkowników. Odsetek osób korzystających z Internetu w pracy stabilizuje się. W grupie indywidualnych użytkowników wciąż popularne jest łączenie typu dial-up (42 proc.), choć pozostali to w większości posiadacze różnego rodzaju łącz stałych. 70 proc. osób nieposiadających stałego łącza nie jest zainteresowanych jego instalacją.

Przeczytaj także: Rynek Internetu w Polsce rośnie szybciej niż IT

Trzy czwarte indywidualnych użytkowników nie wie, z jaką szybkością łączą się z domu z Internetem. Zapytani o to, dlaczego nie wykorzystują Internetu w szerszym stopniu, indywidualni użytkownicy wskazują przede wszystkim wysoki koszt, brak czasu, obawę przed wirusami, wulgarność zawartości, zbyt wolne połączenie, nieumiejętność wyszukania interesującej informacji, brak ciekawej zawartości w języku polskim.

Internet w Polsce wciąż elitarny

Internet wciąż pozostaje w Polsce elitarny, rozwija się powoli, choć systematycznie. Z danych Ipsos z czerwca br. wynika, że w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku odsetek osób korzystających z Internetu przynajmniej od czasu do czasu wzrósł o 9 pkt. i wyniósł 33 proc.

Prawie nie zmienia się odsetek osób korzystających z Internetu w pracy (8 proc. w czerwcu br.). Jednak powoli i systematycznie rośnie liczba indywidualnych użytkowników. Według badania z czerwca br. odsetek osób korzystających z Internetu w domu wynosi 17 proc. i jest to wzrost o 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku.

Korzystanie z Internetu w Polsce jest wciąż czynnością elitarną: użytkownicy Internetu w naszym kraju to częściej osoby młode, wykształcone, mieszkające w miastach, o wysokich dochodach.

Łączenie typu dial-up wciąż popularne

Jedna trzecia Polaków posiada PC w swoich gospodarstwach domowych. Połowa domowych PC jest podłączona do Internetu. 42 proc. indywidualnych użytkowników łączy się przez modem (dial-up), 36 proc. przez łącze stałe oparte o sieć telefoniczną - własne i dzielone, 11 proc. poprzez sieć lokalną, 6 proc. przez łącze stałe oparte o telewizję kablową. Wśród badanych nikt nie posiadał dwóch różnych metod dostępu.

Niezrozumiała prędkość dostępu

Dwie trzecie indywidualnych użytkowników Internetu nie wie, jak szybkie jest ich domowe łącze. Wynikałoby z tego, że zawarte w materiałach reklamowych dostawców Internetu informacje dotyczące prędkości dostępu nie są dla większości użytkowników zrozumiałe i, co za tym idzie, nie mogą być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o ewentualnej instalacji łącza. Dostawcy łącz, zamiast informować potencjalnych klientów o prędkości, powinni raczej przedstawiać im korzyści wynikające z szybkiego łącza.

Przeczytaj także: Polski Internet ma 15 lat Polski Internet ma 15 lat

 

1 2

następna

Wirusy i trojany X 2004

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: