eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zarządzanie finansami firmy: płeć CFO bez znaczenia

Zarządzanie finansami firmy: płeć CFO bez znaczenia

2011-03-08 09:52

Zarządzanie finansami firmy: płeć CFO bez znaczenia

Czy zgadza się Pan/Pani ze stwierdzeniem, że „styl zarządzania kobiet i mężczyzn na stanowiska © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Dobrymi szefami finansów mogą być zarówno kobiety jak i mężczyźni, różni się natomiast ich styl zarządzania. W opinii środowiska biznesowego nie ma znaczenia jaką płeć ma osoba odpowiedzialna za finanse firmy. Nie wpływa to na skuteczność jej działania, ale może mieć wpływ na możliwości jej awansu oraz profil funkcji finansowej. Trendy w zarządzaniu finansami wskazują, że CFO powinien być Partnerem dla Biznesu, przede wszystkim jako strateg i katalizator zmian w firmie. Świadome włączanie kobiet w zarządzanie firmą może mieć realny wpływ na wyniki i rozwój przedsiębiorstwa - to główne wnioski z ogólnopolskiego badania Deloitte pt.:"SheFO" - finanse na obcasach, przeprowadzonego wśród osób na kierowniczych stanowiskach.

Przeczytaj także: Kobiece zawody na rynku pracy

fot. mat. prasowe

Czy zgadza się Pan/Pani ze stwierdzeniem, że „styl zarządzania kobiet i mężczyzn na stanowiska

Czy zgadza się Pan/Pani ze stwierdzeniem, że „styl zarządzania kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych istotnie się różni”?

Z analizy przeprowadzonej przez Deloitte wynika, że styl zarządzania kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych różni się. Wśród cech dominujących w kobiecym sposobie zarządzania znajdują się elementy związane z motywowaniem zespołu, organizacją pracy oraz utrzymaniem wysokiego poziomu etyki biznesowej. Męskie podejście charakteryzuje nastawienie na wyniki finansowe, efektywne działanie w stresie oraz podejmowanie odważnych decyzji.

Większość stereotypów związanych z podziałem ról w biznesie jest, w opinii respondentów, nieaktualnych. Za przeżytek uznano między innymi określenie „słaba płeć” oraz stwierdzenie, że zadaniem mężczyzny jest zarabiać na życie, a kobiety dbać o dom. Nadal jednak aktualne są zdania, że istnieją zawody, w których lepiej sprawdzają się mężczyźni i takie, w których lepiej radzą sobie kobiety. Dodatkowo, z przeprowadzonego badania wynika, że lepiej pracuje się w mieszanych zespołach, ale nieznaczna większość (60 % ankietowanych) wolałaby, aby ich przełożonym był mężczyzna.

fot. mat. prasowe

Na ile często Pana/Pani zdaniem w polskich firmach zdarzają się następujące sytuacje?

Na ile często Pana/Pani zdaniem w polskich firmach zdarzają się następujące sytuacje?


„Respondenci pytani o to, ile powinien miesięcznie zarabiać szef pionu finansów wskazywali najczęściej, niezależnie od płci, przedział od 20 do 30 tysięcy złotych brutto. Dużo osób wskazało także wartości od 30 do 40 tysięcy złotych brutto – co ciekawe, ten przedział wynagrodzenia wybierało już więcej panów niż pań. Kobiety z większą ostrożnością wypowiadają się na temat różnicy w wynagrodzeniach oraz awansach.”- mówi Marta Towpik, Dyrektor w dziale audytu Deloitte.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: