eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak w Polsce sprawdza się zakaz palenia?

Jak w Polsce sprawdza się zakaz palenia?

2011-03-06 00:20

Jak w Polsce sprawdza się zakaz palenia?

Czy dostrzega Pan(i) pozytywne skutki wprowadzenia zakazu palenia dla Pan(i) zdrowia lub samopoczuci © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Już od czterech miesięcy obowiązuje ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych. Stowarzyszenie Manko - organizator kampanii społecznej Lokal Bez Papierosa.pl - przeprowadziło szereg badań zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich oraz podjęło współpracę z ekspertami, aby ocenić stosunek Polaków wobec ustawy oraz jej skuteczność. Okazuje się, że chociaż jest jeszcze dużo pracy, aby w pełni ochronić zdrowie biernych palaczy, zakaz palenia działa!

Przeczytaj także: Zakaz palenia w Polsce to sukces

NARESZCIE GŁĘBOKI ODDECH – PRACOWNICY LOKALI POD OCHRONĄ

Stowarzyszenie MANKO przeprowadziło w Krakowie badania postaw pracowników branży gastronomicznej i rozrywkowej w stosunku do zakazu palenia. Wyniki miały dać odpowiedź na pytania – co pracownicy najbardziej „zadymionej” branży w Polsce sądzą o zmianie prawa? Czy zakaz palenia przyjął się w lokalach?

fot. mat. prasowe

Czy dostrzega Pan(i) pozytywne skutki wprowadzenia zakazu palenia dla Pan(i) zdrowia lub samopoczuci

Czy dostrzega Pan(i) pozytywne skutki wprowadzenia zakazu palenia dla Pan(i) zdrowia lub samopoczucia?

Badania sondażowe wyraźnie wskazują na fakt, iż pracownicy popierają zakaz palenia w lokalach gastronomicznych, twierdzi tak aż 73,9% ankietowanych. 48,3% badanych respondentów dostrzega pozytywne skutki wprowadzenia zakazu palenia dla swojego zdrowia lub samopoczucia.

„Pracownicy lokali gastronomicznych i rozrywkowych dzięki nowelizacji ustawy mogą swobodnie oddychać, co przekłada się również na oszczędności dla pracodawców i budżetu państwa. Nowe prawo zapewnia lepszą ochronę zdrowia branży, w której pracuje w Polsce około 252 500 osób ” – komentuje Magdalena Petryniak – koordynator kampanii Lokal Bez Papierosa.pl

POWIETRZE (NIE)OCZYSZCZONE?

Ekspertyza zanieczyszczenia powietrza w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, wykonana przez dr n. farm. Macieja Goniewicza miała na celu ocenę skuteczności nowych regulacji prawnych w ograniczeniu biernego narażania na środowiskowy dym tytoniowy w Polsce. Czy nowe prawo chroni biernych palaczy przed dymem tytoniowym? Aby to sprawdzić dokonano pomiaru powietrza w 40 losowo wybranych lokalach przed i po wprowadzeniu nowego prawa. Z badań wynika, że w aż 40% lokali jakość powietrza nie polepszyła się, co jest spowodowane niedostosowaniem lokali do wymogów ustawy (brak wydzielonych pomieszczeń dla palących, brak palarni, brak odpowiedniej wentylacji).

fot. mat. prasowe

Czy popiera Pan(i) zakaz palenia w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych?

Czy popiera Pan(i) zakaz palenia w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych?

„Warto zaznaczyć, iż w lokalach, w których nowe regulacje prawne są ściśle przestrzegane, zanieczyszczenie powietrza dymem tytoniowym jest znacząco niższe, a na dodatek zaobserwowano w nich większą liczbę klientów niż w lokalach, w których prawo nie jest egzekwowane. Nie należy jednak osiadać na laurach. Obecne rozwiązanie prawne nadal nie zapewnia wystarczającej ochrony zdrowia osób niepalących. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych.” - komentuje dr n. farm. Maciej Goniewicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

A JEDNAK WARTO! - POLACY POPIERAJĄ ZAKAZ PALENIA

Kolejne badania przeprowadzone w lutym przez TNS OBOP na zlecenie Stowarzyszenia Manko oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego utwierdzają nas w przekonaniu, iż warto było wprowadzić w Polsce zakaz palenia w miejscach publicznych.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: