eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 8/2011

Świat: wydarzenia tygodnia 8/2011

2011-02-26 11:54

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 7/2011

  • W 2010 po raz pierwszy od trzech lat gospodarka Japońska wzrosła (o 2,8 proc. r/r) osiągnęła wartość 5,47 bln USD. Chińskie PKB wyniosło 5,88 bln USD. Tym samym oficjalnie po 42 latach Japonia przestała być drugą największą gospodarką świata po USA.
  • Japonia i Indie podpisały umowę o wolnym handlu. W ciągu 10 lat zlikwidowane zostaną opłaty celne na ponad 90 proc. towarów pomiędzy nimi.
  • Niepokoje i zmiany polityczne na północy Afryki przyspieszyły wzrost cen paliw. W Londynie za baryłkę ropy Brent z Morza Północnego trzeba było zapłacić nawet 108,6 dol., a w Nowym Jorku cena baryłki amerykańskiej wyniosła 96,6 dol. Kartel OPEC poinformował, że baryłka ropy sprzedawana przez niego kosztuje już średnio 100,59 dol.
  • Chiny i Indie walczą z inflacją, podnosząc stopy procentowe, nie chcą jednak zrobić tego zbyt szybko, bo grozi to spowolnieniem wzrostu gospodarczego, czego chcą uniknąć. W grudniu inflacja w Chinach spadła do 4,6 proc. Najszybciej rosną ceny towarów w branżach spożywczej i nieruchomości. W grudniu ceny żywności w Indiach wzrosły średnio o 15,5 proc. r/r, a w Chinach - o 9 proc. r/r. Najszybciej jednak rosną nieruchomości - ceny domów w dużych chińskich miastach wzrosły w ciągu roku o ponad 20 proc.
  • Ostatnie trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii spowodowało duże straty materialne. Są one jeszcze teraz trudne do pełnego wycenienia, jednak firma analityczna Air Worldwide szacuje, że będzie to od 3,5 mld do 8 mld dol.
  • Chiny mają już 175 lotnisk, a planują w ciągu najbliższych 5 lat budowę co najmniej 45 nowych lotnisk.Szacuje się przeznaczenie 230 mld USD na rozwój komunikacji lotniczej.
  • Szwajcarski bankier Christos Bagios z Credit Suisse został aresztowany przy przekraczaniu amerykańskiej granicy. Podstawą były zarzuty związane z trwającym dochodzeniem w sprawie zagranicznych kont Amerykanów. Bankierowi jest podejrzany, że uczestniczył w tym procederze. Jak wiadomo w 2009 roku amerykański Departament Sprawiedliwości i urząd podatkowy IRS podpisały porozumienie z bankiem UBS, w którym ten zobowiązał się zapłacić 780 mln dol. kary i ujawnić nazwiska amerykańskich klientów.
  • W styczniu cena uncji srebra podskoczyła już o 14 proc. Srebro, jest nie tylko traktowane jako bezpieczna lokata kapitału, ale też surowiec niezbędny np. w elektronice i motoryzacji. Podobnie najwyższą cenę od dziesięciu lat ma złoto (wzrost o 6% m/m) i pallad.
  • Po katastrofie na platformie w Zatoce Meksykańskiej koncern BP odzyskał swoją poprzednią aktywność. I tak BP podpisało:
    • umowę z Azerbejdżanem w sprawie poszukiwania i eksploatacji złóż pod dnem Morza Kaspijskiego,
    • kontrakt o wartości ok. 2 mld dol. na poszukiwanie podmorskich złóż ropy i gazu (z chińskim koncernem CNOOC),
    • sojusz z rosyjskim koncernem Rosnieft, na wspólną eksploatację podmorskich złóż gazu i ropy naftowej w Arktyce. Wymienią się też akcjami: Rosnieft dostanie 5 proc.., a w zamian BP dostanie 9,5 proc. akcji rosyjskiego koncernu. Wartość wymienianych akcji wyceniono po 7,8 mld USD po każdej stronie.
    • umowę o współpracy z indyjskim Reliance Industries w sprawie wspólnego poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu u wybrzeży Indii. Za 7,2 mld dol. BP odkupi od Reliance 30 proc. udziałów w 23 podmorskich polach naftowych i gazowych u wybrzeży Indii.
  • W związku z politycznymi niepokojami Fitch obniżył rating Libii (z BBB plus do BBB), a Standard & Poor's - Bahrajnu (z A do A minus.)
  • Wiele wskazuje na to, że szef MFW Strauss-Kahn wystartuje w kampanii prezydenckiej we Francji w 2012 roku i będzie chciał zrezygnować z kontynuowania swojej misji w tej organizacji.
  • Po ogłoszeniu planów fuzji nowojorskiej giełdy NYSE Euronext i frankfurckiej Deutsche Boerse (wartą 10 mld USD) do tych planów włączyła się Nasdaq OMX Group Inc.(do której należy m.in. nowojorski Nasdaq), która ogłosiła zamiar przejęcia NYSE Euronext.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CHINY SĄ JUŻ DRUGĄ GOSPODARKĄ ŚWIATA. AKTUALNE JEST PYTANIE: KIEDY WYPRZEDZĄ STANY ZJEDNOCZONE I JAK WÓWCZAS BĘDZIE WYGLĄDAŁ GOSPODARCZY ŚWIAT?

Już od kilku dekad widać było, że centrum światowej gospodarki systematycznie przesuwa się na Wschód. Przy tej okazji snute były prognozy przyszłego układu sił bazując na tempie, w jakim Chińczycy wyprzedzają wielkością swojego PKB tradycyjne potęgi gospodarcze świata. Z tych analiz wynikało, że gospodarka tego kraju ma szanse zrównają się z USA w perspektywie kilkudziesięciu lat, chociaż autorzy tych prognoz równocześnie zwracali uwagę na kilka słabości tego kolosa sugerując, że każda z nich może spowodować załamanie się chińskiej gospodarki. Jak na razie nic takiego nie stało się i ostatnio otrzymaliśmy potwierdzenie ubiegłorocznego komunikatu, że Chiny po 2010 roku wyprzedzając Japonię teraz już mają przed sobą tylko Stany Zjednoczone. Zadawane jest pytanie, co dalej?...

1. Ostatni kryzys gospodarczy w latach 2008-2009 zweryfikował gospodarki czołowych krajów świata. Obronną ręką z tego kryzysu wyszły Chiny, które tylko w niewielkim stopniu obniżyły tempo wzrostu gospodarczego, które od szeregu już lat wynosi ok. 10% PKB r/r. Tym razem za próbę odpowiedzenia sobie na pytanie: co będzie w przyszłości podjęli specjaliści znanego banku Citi. Wyliczyli oni, że jeśli przyjąć, że
- obecnie światowy PKB wynosi 72 bln USD, to za 40 lat wyniesie on 378 mld USD. W tym okresie najwyższe tempo rozwoju gospodarczego będą miały Azja i Afryka, a jeśli wziąć pod uwagę parytet siły nabywczej (tzn. uwzględniając poziom cen), to wg szacunków Citi,światu liderowały: Stany Zjednoczone, Chiny i Japonia.
- nie nastąpi żaden kataklizm w światowej gospodarce, to już w 2020 Chiny prześcigną USA

2. Wg Citi do 2050 światowy realny PKB wzrośnie z 72 bln USD do 378 bln USD. Jednak w tym okresie nastąpią zasadnicze zmiany w wielkości światowych gospodarek. I tak:
  • obecnie w pierwszej dziesiątce największych światowych gospodarek są europejskie kraje: Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Włochy.
  • w 2050 w tej grupie nie będzie żadnego europejskiego kraju.

Za 40 lat świat będzie zdominowany będzie przez kraje azjatyckie, które zwiększą swój udział w światowym PKB z dzisiejszych 27% do prawie 50%, przy czym udział Afryki wzrośnie z obecnych 4% do 12% w 2050 roku, przy czym kraje te będą rozwijać się średnim wzrostem 7% r/r. W wyniku tych zmian za 4 dekady Nigeria będzie szóstą w gronie największych gospodarek świata. Z cytowanej prognozy wynika, że przez najbliższe 40 lat gospodarka światowa będzie rozwijać się ze średnim wzrostem realnego PKB w wysokości 4,2 proc. r/r.

3. Eksperci Citi podjęli też próbę prognozowania kolejności krajów wg bogactwa, które tworzą. Obecnie:
  • najwyższy PKB na głowę mieszkańca (według parytetu siły nabywczej) ma Singapur i wynosi on 56 tys. USD. W 2050 roku utrzyma swoją obecną pozycję, przy czym PKB na głowę mieszkańca wzrośnie do 137 tys. USD.
    dol.
  • drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmie Hongkong (obecnie zajmuje czwartą pozycję), a następne miejsca zajmą Tajwan i Korea Południowa (obecnie są poza pierwszą dziesiątką).

4. Zmieni się też pozycja dwóch tradycyjnych dotąd centrów światowej gospodarki:
  • w 2010 gospodarka USA stanowiła 22% światowego PKB, a za 40 lat wskaźnik ten spadnie do 11%
  • w 2010 gospodarka Unijna stanowiła 19% światowego PKB, a w 2050 będzie to tylko 7%.

W tej klasyfikacji udział gospodarki krajów Europy Środkowo-Wschodniej w gospodarce światowej spadnie z 4% obecnie do 2% w 2050 roku.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: