eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny nowych mieszkań w 2011 r.

Ceny nowych mieszkań w 2011 r.

2011-02-23 10:24

Ceny nowych mieszkań w 2011 r.

Czynniki wpływające na wzrost ceny mieszkań w 2011 r. © fot. mat. prasowe

Czy czekają nas podwyżki cen mieszkań? Polityka deweloperów w tym zakresie w br. roku zmierza w kierunku delikatnego podnoszenia ceny metra kwadratowego lokali oddawanych do użytku. Trudno jednak w tej chwili przesądzać o skali podwyżek i o zasięgu zmian. Wpływ mieć będzie kilka czynników. Zmiany cen będą zależeć od segmentu rynku - podaje raport "Ceny na rynku deweloperskim w 2011 roku" sporządzony przez CEE Property Group.

Przeczytaj także: Stabilne ceny nowych mieszkań

Ceny pod presją kosztów

W ocenie CEE Property Group cena metra kwadratowego nowych mieszkań – jak pokazał początek roku - będzie rosła w najbliższych miesiącach z powodu wyższych kosztów ponoszonych przez deweloperów. Chodzi przede wszystkim o koszty materiałów i usług budowlanych firm wykonawczych. Ceny części materiałów budowlanych w ostatnich 6 miesiącach poszły w górę o 10-15 proc. Dodatkowo, od połowy br. roku, po otwarciu rynków pracy w Niemczech i Austrii, spodziewany jest wzrost kosztów siły roboczej. Będzie on wynikiem emigracji zarobkowej, która ograniczy podaż pracowników budowlanych na rynku krajowym i zmusi wiele firm do podwyżek płac.

Kupujący dyktują warunki

Poza rosnącymi kosztami deweloperzy, kalkulując ceny wyjątkowo wnikliwie, przyglądają się zachowaniom kupujących. Ten rok, zdaniem CEE Property Group, jest okresem szczególnie wysokiej wrażliwości cen na popyt.

Stronę popytową na rynku pierwotnym zdominowały rodziny, kupujące swoje pierwsze mieszkanie, ubywa ważnych w ubiegłych latach, klientów nabywających lokale w celach spekulacyjnych lub na wynajem.

Pierwszorzędną determinantą wyboru nieruchomości dla największej grupy kupujących jest ich zdolność kredytowa, w tym roku ograniczona regułami rekomendacji “T”), a także możliwość skorzystania z rządowego programu “Rodzina na Swoim” (RnS). O decyzjach zakupowych nabywców, w mniejszym stopniu niż miało to miejsce do tej pory, przesądza powierzchnia lokalu i koszt metra kwadratowego a na plan pierwszy wysuwa się całkowity koszt nieruchomości, ograniczony wysokością kredytu, która w tym roku średnio wynosi 230 tys zł. W rezultacie, spodziewamy się, że:
  • w segmencie mieszkań popularnych popyt rósł najbardziej będzie na lokale kompaktowe (1,2,3-pokojowe o powierzchni do 55 m kw w cenie maksymalnej do 300 tys. zł) i tu szacujemy możliwe podwyżki cen przez deweloperów o 10 do 15 proc. w porównaniu z rokiem minionym,
  • w segmencie mieszkań popularnych - klasycznych (o powierzchni do 85 m kw i cenie do 650 tys. zł) przewidujemy stabilizację lub lekki spadek cen ze względu na wysoką podaż tego rodzaju nieruchomości z lat ubiegłych,
  • na rynku mieszkań dużych i apartamentów naszym zdaniem popyt pozostaje bez zmian, a więc nadal jest niewielki, w rezultacie należy się tu liczyć z głęboką przeceną wartości lokali i daleko idącymi upustami.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: