eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 42/2002 (14-20.10.2002)

Tydzień 42/2002 (14-20.10.2002)

2002-10-21 08:10

  • Produkcja przemysłowa strefy euro wzrosła o 0,6%, licząc miesiąc do miesiąca.

  • Skoda Auto ma zamiar zwolnić do 2 tys. zagranicznych pracowników z powodu spadku sprzedaży aut. Zwolnienia mogą także objąć nie tylko Czechów, ale także Polaków i Słowaków.

  • W 2001 roku eksport niemiecki wzrósł o 6,1%, w tym roku wzrośnie o 1,25% (planowano 3,5%- 4,0%). W przyszłym roku przewiduje się 4,5% wzrost. Niemieckie kontakty gospodarcze z 10 krajami kandydującymi do UNII były w eksporcie w I połowie roku większe o 0,6%, a w imporcie mniejsze o 8,6%.

  • Mimo problemów budżetowych Francja przewiduje obniżkę podatków o 30% w ciągu 5 najbliższych lat. W tym roku obniżka ta wyniesie 5%. Obecnie przewidywany jest deficyt na poziomie 2,6%.

  • O 0,3% w miesiącu sierpniu wzrosła produkcja przemysłowa we Francji.

  • FIAT jest gotowy do wycofania się z produkcji samochodów. Prowadzone są intensywne rozmowy z GM (ma on już 20% akcji i opcję na resztę firmy). Nie jest wykluczone, że przyszłymi udziałowcami będą również banki oraz inni wierzyciele firmy.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Rosną problemy związane z przyjęciem nowych kandydatów do UNII.

Gdy KOMISJA EUROPEJSKA zarekomendowała przyjęcie całej dziesiątki kandydatów do UNII wydawało się, że teraz na przeszkodzie stoi już tylko wynik powtórnego referendum w IRLANDII. Przypuszczano, że jeśli ono zakończy się pozytywnie, to szczyt unijny bez oporów zatwierdzi wyniki wieloletnich przygotowań.

Dzisiaj bardzo niepokojące jest stanowisko rządu NIEMIEC, który nadal podtrzymuje swoje zastrzeżenia dotyczące zakresu przyznanych rolnikom krajów kandydackich dopłat bezpośrednich.

NIEMCY proponują stopniową, coroczną redukcję tej formy pomocy w całej Unii! Wyliczyli, że działalność w tym zakresie według dotychczasowych zasad, plus realizacja zobowiązań uzgodnionych z kandydatami kosztować będzie ich kraj w latach 2004 - 2013 kwotę ok. 80mld euro! W obecnej sytuacji gospodarczej Niemcy uważają to za niemożliwe do przyjęcia. Złożyły w tej sprawie swoje szczegółowe propozycje corocznej redukcji poziomu dopłat.

Poglądy Niemiec popierają Holandia i Wielka Brytania, a także Szwecja (tzn. te kraje, które wpłacają do budżetu rolnego dużo więcej, niż z niego otrzymują). Jakimkolwiek zmianom do 2006 roku całkowicie sprzeciwiają się FRANCUZI (oni na tym najbardziej korzystają), którzy są popierani przez HISZPANIĘ.

Niepokoją także sygnały nadchodzące z HOLANDII. Okazuje się, że w holenderskim rządzie pojawiły się duże wątpliwości co do rzeczywistego stopnia przygotowania kandydatów (w tym szczególnie POLSKI).

Wygląda na to, że rezultat zbliżającego się szczytu przywódców "15" nie jest pewny i rozszerzenie UNII w pierwszej kolejności zależeć będzie od osiągnięcia kompromisu i porozumienia przede wszystkim między NIEMCAMI i FRANCJĄ, w sprawie warunków finansowych poszerzenia UNII. Jeżeli nie uda się pokonać tej przeszkody "15" grozi kompromitacja ze skutkami dzisiaj trudnymi do przewidzenia...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: