eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakie są współczesne polskie kobiety?

Jakie są współczesne polskie kobiety?

2011-02-08 11:15

Przeczytaj także: Polska bizneswoman podwaja zyski


Raport wskazuje, że najbardziej widocznym przejawem dyskryminacji są dysproporcje zarobków. Kobieta na tym samym stanowisku, wykonująca te same obowiązki często zarabia dużo mniej niż mężczyzna. Według danych GUS z 2008 roku, uogólniając wszystkie czynniki kobieta zarabia o 2,61 złotych mniej na godzinę niż statystyczny pracownik płci męskiej. Poniżej przedstawiamy szczegółowe dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia godzinowego brutto w złotych. Różnice w faktycznych zarobkach kobiet i mężczyzn to skumulowany efekt dwóch zjawisk – gorszej płacy kobiet za tę samą pracę (w porównaniu z mężczyznami) i utrudniony dostęp do lepiej płatnych stanowisk kierowniczych.

fot. mat. prasowe

Średnie godzinowe wynagrodzenia brutto kobiet i mężczyzn (w złotych)

Średnie godzinowe wynagrodzenia brutto kobiet i mężczyzn (w złotych)


Dysproporcje w zarobkach nie znikają także po uwzględnieniu kwalifikacji; poniżej podajemy dane dotyczące miesięcznych zarobków kobiet i mężczyzn z wyższym wykształceniem.

fot. mat. prasowe

Średnie wynagrodzenie brutto kobiet i mężczyzn w zależności od poziomu wykształcenia ( w złotych

Średnie wynagrodzenie brutto kobiet i mężczyzn w zależności od poziomu wykształcenia ( w złotych


Podobna dysproporcja widoczna jest także w przypadku kobiet zatrudnionych na wysokich stanowiskach. Choć jest ich z każdym rokiem coraz więcej, w wielu zarządach firm kobiety stanowią jedynie margines w męskim świecie.

Zatem nie tylko kwalifikacje mają wpływ na wysokość wynagrodzenia. Niestety również płeć warunkuje nasze dochody. Dyskryminacja kobiet, choć nie powinna już mić miejsca w dzisiejszym świecie, występuje nadal, również w Polsce. Wciąż można zaobserwować tzw. szklany sufit, czyli niewidoczne bariery awansu dla kobiet w dziedzinie finansów, zarządzania przedsiębiorstwami czy w polityce. Mimo równouprawnienia, kobiety mają ograniczony dostęp do najwyższych stanowisk specjalistycznych wielu dziedzinach. Ten stan rzeczy to rezultat funkcjonujących stereotypów społecznych i głęboko zakorzenionych uprzedzeń, a także wpływu wielowiekowej tradycji i kultury. Można też doszukiwać się przyczyn w częstym u kobiet braku wiary we własne możliwości i zwykłej „siły przebicia”, związanej z niższym niż u mężczyzn poziomem agresji. Wśród psychologów, socjologów i neurobiologów trwa dyskusja, czy jest to kwestią tradycji i wychowania, czy – być może - wynika z uwarunkowań biologicznych.

Dagmara Dłużniewska, Dyrektor Operacyjny w firmie Inquiry ma jednak odmienne zdanie: „Ja uważam, że szklany sufit jest wygodną wymówką dla kobiet, którym się nie chce walczyć o pozycję zawodową. Ambitna kobieta zawsze znajdzie dla siebie miejsce. Szklany sufit istniał w generacji naszych matek, dziś mamy nieskończenie więcej możliwości. Szklany sufit to kolejny stereotyp, szkodliwy jak wszystkie inne”.

poprzednia  

1 ... 4 5

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: