eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny transakcyjne nieruchomości I 2011

Ceny transakcyjne nieruchomości I 2011

2011-02-07 10:26

Przeczytaj także: Ceny transakcyjne nieruchomości XII 2010


Po zmianach, uwzględniając obecne ceny, spadnie dostępność mieszkań, które będą łapały się do programu. Teoretycznie, gdy podaż maleje, a popyt utrzymuje się na wysokim poziomie, cena rośnie. Nie należy jednak zapominać o czynnikach ograniczających popyt, takich jak ustalenie górnej granicy wieku potencjalnych beneficjentów programu (jedna czwarta osób, które dotychczas skorzystały z programu, miała ponad 35 lat) czy rosnących kosztów obsługi kredytów hipotecznych, których oprocentowanie będzie coraz wyższe w efekcie podwyższania stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

W dłuższej perspektywie nie ma też co obawiać się o podaż, bo w dyspozycji deweloperów cały czas pozostają tysiące gotowych mieszkań, a budowa dziesiątków tysięcy kolejnych rozpoczęła się w ubiegłym roku. Prawdopodobnie duża część z tych lokali tworzona jest z myślą o sprzedaży w ramach RnS, a więc do tego programu dostosowana. Naszym zdaniem jest spora szansa na to, że ceny na rynku pierwotnym będą podążały w ślad za limitami RnS.

Podsumowując, biorąc pod uwagę fakt, że RnS ma działać jeszcze do końca przyszłego roku, a mieszkań u deweloperów nie powinno zabraknąć, osoby zainteresowane skorzystaniem z programu (i nie tylko) wcale nie muszą się spieszyć, bo może się okazać, że jeśli trochę poczekają, to kupią mieszkanie nieco taniej. Generalnie w bieżącym roku oczekujemy niewielkiego, kilkuprocentowego spadku cen mieszkań na rynku pierwotnym, za którym podąży rynek wtórny.

KOMENTARZ Home Broker, 04.02.2011 r.

W styczniu ceny mieszkań drugi raz z kolei kosmetycznie wzrosły. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy przeciętne M w największych polskich miastach straciło na wartości mniej niż 0,5%. W tym samym czasie najwyższy poziom cen transakcyjnych przypadł na maj, kiedy to względem stycznia 2010 obserwować można było wzrost na poziomie 2,3%. Dane te świadczą niewielkich fluktuacjach i utrzymywaniu się cen nieruchomości na stabilnym poziomie. Sytuację taką obserwować można od połowy 2009 roku, kiedy to zatrzymana została fala pokryzysowej przeceny.

Karp stanął okoniem na drodze do mieszkania

W styczniu po raz pierwszy od 10 miesięcy spadła liczba zawieranych transakcji (licząc miesiąc do miesiąca). W pierwszym miesiącu roku było ich o 4,7% mniej niż w grudniu. Należy jednak zauważyć, że jest to wynik czynników sezonowych. Chodzi tu przede wszystkim o wpływ na rynek nieruchomości okresu świątecznego - wigilii i nowego roku, które w połączeniu z niesprzyjającą aurą powodują, że mniej osób myśli o zakupie nieruchomości. Potwierdzają to dane Home Broker o liczbie nabywców zgłaszających chęć zakupu mieszkania. W grudniu 2010 roku była ona niższa o ponad 15% niż w listopadzie. Warto tu zauważyć, że liczba transakcji spadła trzykrotnie mniej niż wielkość popytu. Czynnik ten można więc oceniać pozytywnie, upatrując w nim świadectwa siły rodzimego rynku.

fot. mat. prasowe

Wielkość popytu na mieszkania

Wielkość popytu na mieszkania


Ceny nominalnie wzrosną, choć realnie spadną

Co przyniesie przyszłość na rynku nieruchomości? Zgodnie ze styczniową prognozą Home Broker przeciętna cena mieszkań w największych miastach powinna wzrosnąć w perspektywie roku o 1,5%. Projekcja inflacji NBP mówi natomiast, że najprawdopodobniej ogólny poziom cen wzrośnie w ciągu roku o 3%. Oznaczałoby to realny spadek cen mieszkań o 1,5%. Taka zmiana nie wpłynie znacząco na łatwość zakupu nieruchomości przez przeciętnego nabywcę.

Za wzrostami cen przemawiać może rosnący popyt na mieszkania. Zgodnie z danymi Home Broker w czwartym kwartale 2010 roku liczba osób chcących kupić własne M wzrosła o 50% względem początku roku. Z jednej strony świadczy to o pozytywnym nastawieniu nabywców co do ich przyszłej sytuacji finansowej, a z drugiej wynika z postępującej liberalizacji polityki kredytowej banków. Warto bowiem zauważyć, że przeciętna marża kredytów denominowanych w rodzimej walucie wynosiła w styczniu zeszłego roku 2,53%, podczas gdy 12 miesięcy później było to 1,59%.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: