eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Internetowe systemy płatności dostępne w Polsce

Internetowe systemy płatności dostępne w Polsce

2004-10-14 10:25

Internetowe systemy płatności dostępne w Polsce

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Dynamiczny rozwój Internetu i jego globalne upowszechnianie się powoduje, że coraz szersze grono internautów korzysta ze znajdujących się na stronach WWW zasobów informacyjnych. Coraz częściej doceniają oni również wygodę związaną z dokonywaniem zakupów on-line. Niestety o ile wybieranie kolejnych towarów i wrzucanie ich do wirtualnego koszyka jest łatwe i przyjemne o tyle dokonywanie płatności często pociąga za sobą czynności czasochłonne, skomplikowane i niebezpieczne.
Dla zwiększenia zainteresowania handlową stroną Internetu niezbędne jest opracowanie prostego w użyciu, bezpiecznego i elastycznie funkcjonującego sieciowego systemu płatności [8]. Obecnie stosowane rozwiązania, polegające zawieraniu transakcji handlowych realizowanych za pośrednictwem Internetu, przy jednoczesnym regulowaniu płatności poza nim, w znacznym stopniu niwelują szybkość i wygodę posługiwania się siecią. Według badań I-metrii w 2002 roku aż 57,3% płatności dokonanych było za zaliczeniem pocztowym a 34,5% przy odbiorze dostawcy (kurierowi).

Prace nad usprawnieniem płatności w Internecie zmierzają w dwu kierunkach:

1. Zwiększenie bezpieczeństwa w transakcjach kartami kredytowymi oraz przyspieszenie procesu autoryzacji.

2. Stworzenie systemów elektronicznych płatności charakterystycznych dla Internetu.

Mimo, iż karty płatnicze są najpopularniejszą na świecie formą regulowania należności za zakupy dokonywane w Internecie, w Polsce nie są zbyt rozpowszechnione. Wynika to między innymi z faktu słabej dostępności samych kart. Banki bez problemu wydają karty elektroniczne, które wbrew temu co wskazuje sama nazwa nie nadają się do regulowania płatności internetowych (wyjątek stanowi Visa Electron wydawana przez Inteligo [2]), gorzej jest natomiast z przyznawaniem kart kredytowych. Do korzystania z nich zniechęca również przekonanie o niebezpieczeństwie związanym z płaceniem kartą kredytową oraz przyzwyczajenie do płacenia gotówką [13].

Wykres 1: Sposoby płatności oferowane przez sklepy internetowe Źródło: [9]

Dodatkowo płatności utrudniała istniejąca do niedawna autoryzacja off-line. Nie tylko niepotrzebnie spowalnia ona proces realizacji transakcji ale dodatkowo pozbawia go anonimowości tym samym narażając na przedostanie się szczegółowych danych płacącego w niepowołane ręce. Redukcja powyższych niedogodności następuje w drodze autoryzacji on-line. Wówczas zamiast wysyłania informacji znajdujących się na karcie bezpośrednio do sprzedającego, klient wysyła je do centrum autoryzacji. W Polsce obecnie najpopularniejsze instytucje zajmujące się weryfikacją autentyczności stron dokonujących transakcji kupna-sprzedaży to: PolCard () oraz eCard (). Firma chcąca udostępnić swym klientom możliwość autoryzacji on-line kart kredytowych oprócz ponoszenia pewnych opłat musi przedstawić określone dokumenty. Ich szczegółowy wykaz zależy od firmy autoryzującej.

Rysunek 1: Sposób przeprowadzania autoryzacji on-line Źródło: [2]

 

1 2 ... 5

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.