eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 4/2011

Świat: wydarzenia tygodnia 4/2011

2011-01-30 10:39

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 3/2011

  • Według analityków Kongresu USA, tegoroczny deficyt budżetowy wyniesie 1,5 bln dol. (w 2010 r. wyniósł on 1,29 bln dol).
  • MFW w swoim ostatnim raporcie przedstawił wyniki analizy 14 największych gospodarek świata. Najniższą ocenę dał Stanom Zjednoczonym. To skutek grudniowej decyzji amerykańskiego rządu w sprawie znacznego obniżenia podatków i zwiększenia wydatków budżetowych. Pozytywną opinię uzyskały kraje europejskie.
  • Według prognoz MFW Chiny zakończą obecny rok finansowy ze wzrostem ok. 9 proc. PKB, a Indie na poziomie 8 proc. PKB.
  • Chiński rząd poinformował, że wzrost gospodarczy w 2010 r. osiągnął poziom 10,3 proc. W 2009 r. gospodarka Chin rosła w tempie 9,2 proc. Produkt krajowy brutto wzrósł do 6 bln dol
  • Chiński eksport do regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów wzrósł od 2005 r. o 26%. Chiny prześcignęły USA jako największy partner handlowy Brazylii w 2009 r. a już w 2007 r. stały się największym rynkiem eksportowym dla chilijskiej miedzi, rud żelaza i soi.
  • Brazylijska gospodarka warta 1,6 bln USD. W 2010 r. rozwijała się w tempie 7,5% r/r.
  • Według firmy analityczna Frost & Sullivan światowa konsumpcja energii w latach 2006-2030 wzrośnie o 44 proc. Europa do roku 2020 będzie potrzebowała około 25 GW dodatkowej mocy rocznie.
  • Zadłużenie Japonii to już obecnie ok. 200 proc. japońskiego PKB.To powód dla którego agencja ratingowa Standard and Poor obniżyła w długoterminowy rating kredytowy Japonii do AA- (AA minus) z AA.
  • Rozwijają się chińskie inwestycje w Brazylii. Bank Rozwoju Chin udzielił państwowej półce Petroleo Brasileiro 10 mld kredytu w zamian za długoterminowy kontrakt na dostawy ropy. Chińska firma energetyczna Sinopec Group jest udziałowcem brazylijskiego oddziału hiszpańskiego koncernu Repsol YPF ( zapłaciła za to 7,1 mld USD).
  • Amerykański Kongres ma podjąć decyzję o ratyfikacji umowy o wolnym handlu z Koreą Płd. podpisaną w 2006 r.
  • Są szanse na umowę w sprawie redukcji emisji CO2 na tegorocznej konferencji klimatycznej ONZ w RPA.
  • Rosyjski koncern paliwowy Rosnieft i amerykański ExxonMobil zawarły porozumienia w sprawie wspólnej eksploatacji liczącej ponad 11 tysięcy km kwadratowych roponośnej strefy na Morzu Czarnym.
  • Rosnieft podpisał z brytyjskim koncernem naftowym BP porozumienie o strategicznej współpracy poza Rosją. Dotyczyć to będzie prawdopodobnie złóż w Arktyce. Uzgodniono też transakcję wymiany akcji, dzięki czemu Rosnieft będzie największym pojedynczym akcjonariuszem BP, a będzie drugim co do wielkości po Rosji wspólnikiem Rosnieftu.
  • Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego przyznała Polsce dwuletnią Elastyczną Linię Kredytową (FCL) w wysokości ok. 30 mld dolarów. Poprzednia tego typu umowa z MFW z maja 2009 r. była podpisana na kwotę ok. 20 mld dolarów.
  • Demonstracje w Tunezji i w Egipcie grożą tym krajom spadkiem wpływów z turystyki.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

POTENCJAŁ BRIC - komentarz Jana MAZURKA

Jesteśmy świadkami epokowych przeobrażeń w światowej gospodarce, następuje realokacja bogactwa pomiędzy kontynentami i państwami. Rodzą się nowe potęgi gospodarcze, pękają fasady dotychczasowych – powstaje się nowy ład ekonomiczny. Pojęcie BRIC, stanowiące skrót nazw czterech krajów o dużym potencjale wzrostu zostało upowszechnione przez bank Goldman Sachs. Jako pierwszy takiego skojarzenia dokonał brytyjski ekonomista Jim O'Neill. Mowa o Brazylii, Rosji, Indiach i Chinach. Łącznie w tych czterech krajach mieszka 40 proc. ludności świata, jest to 10 razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych. Daje to potężny potencjał produkcyjny, zasoby surowców oraz źródło siły roboczej, w znacznej mierze wysoko wykwalifikowanej. Kraje BRIC nie tworzą politycznego ani gospodarczego związku, jak np. Unia Europejska. W wielu aspektach różnią się znacząco a ich wspólną cechą jest wysoki potencjał rozwojowy i ogromne zasoby surowców.

Osiem lat temu Goldman Sachs przewidywał, że w połowie bieżącego stulecia BRIC będzie stanowić największą potęgę gospodarczą świata. Ta wizja spełniła się już dziś – łączny dochód narodowy brutto dla krajów BRIC wynosi 18,5 bln USD, co stanowi 1/4 światowego PKB. Dla porównania, PKB Stanów Zjednoczonych jest szacowany na 14,6 bln USD a dla Unii Europejskiej na 15,2 bln USD.

Wzrost gospodarczy każdego z krajów BRIC zależy od innych czynników. W Rosji decydującą rolę odgrywa eksploracja i sprzedaż surowców, szczególnie energetycznych. Nie każdy z tych krajów jest w stanie zaspokoić własne potrzeby na ropę naftową. Nadwyżkę podaży nad popytem posiada tylko Rosja, która eksportuje blisko połowę produkcji tego surowca. Chiny, zużywające 8,5 mln baryłek ropy dziennie znalazły głównych dostawców w Afryce, m.in. w Sudanie, Angoli i Nigerii.

Specjaliści Międzynarodowego Funduszu Walutowego przewidują, że gospodarki krajów BRIC będą dalej dynamicznie się rozwijać, jednak nie wszystkie w takim tempie, jak w 2010 roku. Prognoza dla Chin zakłada tegoroczny wzrost PKB na poziomie 9,6 proc. Z kolei gospodarka Indii wzrośnie o 8,4 proc. a Brazylii o 4,5 proc. Według wstępnych szacunków MFW, w 2010 roku PKB w tych trzech krajach wzrósł odpowiednio o 10,3 proc., 9,7 proc., 7,5 proc. Jak widać, spodziewane jest spowolnienie wzrostu. W tym roku przyspieszy tylko gospodarka Rosji, przewidywany wzrost 4,5 proc., wobec 3,7 proc. w 2010 r.

We wszystkich krajach BRIC narasta presja inflacyjna. W 2010 roku ceny towarów konsumpcyjnych i usług znacząco wzrosły – wskaźnik CPI wyniósł w: Chinach 5,1 proc., Indiach 7,5 proc., Brazylii 5,9 proc., Rosji 8,8 proc.

Chiny i Rosja posiadają niski poziomem długu publicznego w relacji do PKB, odpowiednio 17% oraz 8%. Z kolei zadłużenie Brazylii i Indii jest bliskie 60 proc. PKB.

Pomimo licznych problemów i zagrożeń inwestorzy darzą zaufaniem kraje BRIC a inwestycje indywidualne i zbiorowe przynoszą od wielu lat ponadprzeciętne zyski. Tego można się spodziewać również w bieżącym roku.

Jan Mazurek
Główny Analityk
Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: