eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dobry czas na własną działalność

Dobry czas na własną działalność

2011-01-30 00:11

56 proc. Polaków jest zadowolona z dotychczas wykonywanej pracy podaje badanie "Kandydat 2010" przeprowadzone dla portalu Pracuj.pl. Na 2011 rok patrzymy z większym optymizmem, spodziewamy się poprawy na rynku pracy, a tym samym naszej sytuacji zawodowej. Coraz więcej Polaków uważa, że obecnie w Polsce panują dobre warunki do prowadzenia działalności gospodarczej - wynika z badania CBOS. Posiadanie własnej firmy to atrakcyjna droga zawodowa szczególnie dla ludzi młodych i w średnim wieku - podaje CIMA.

Przeczytaj także: Analiza rynku pracy: instytucje finansowe

Pomimo skutków dekoniunktury, ponad 44 proc. Polaków ocenia pozytywnie możliwości prowadzenia biznesu w Polsce, a 37 proc. ocenia je negatywnie – wynika z badania ośrodka opinii CBOS opublikowanego w listopadzie 2010 r. Według badania największymi barierami w prowadzeniu działalności gospodarczej są zbyt duże koszty pracy, za wysokie podatki od dochodów dla firm oraz nadmiernie rozbudowana biurokracja i regulacje gospodarcze, w tym konieczność uzyskiwania różnorodnych zezwoleń i koncesji oraz niestabilne, często zmieniające się przepisy prawa. Mniej zaś obawiamy się małego popytu na towary i usługi czy zalegających z płatnościami wspólników i kontrahentów.

– Od czasu wejścia od Unii Europejskiej, Polska rozwija się bardzo dynamicznie. Niestety w dalszym ciągu polscy przedsiębiorcy borykają się z tymi samymi problemami utrudniającymi im bieżącą działalność. A im mniejsze przedsiębiorstwo tym większą rolę one odgrywają. Jak wynika z rankingu Banku Światowego „Doing business 2011”, Polska gospodarka zajmuje 70-te miejsce pod kątem atrakcyjności państw dla inwestorów i przedsiębiorców, odnotowując tym samym awans o 3 miejsca. Autorzy raportu przyznali Polsce najlepsze oceny w kategoriach m.in. uzyskiwania kredytu, ochrony inwestorów i obrotu międzynarodowego. Natomiast najgorsze oceny otrzymała w kategoriach uzyskiwania pozwoleń na budowę, płacenia podatków oraz rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Pozycje Polski można w rankingu określić jako stabilną ale raczej umiarkowaną. Nadal jednak niezbędna jest realizacja wielu projektów w ramach ustawy o ograniczaniu barier dla przedsiębiorców i obywateli – mówi Fiona Harvey, Szef ds. rozwoju CIMA (Chartered Institute of Management Accountants) w Polsce.

2010, a upadłość firm

W 2010 r. sądy ogłosiły upadłość ponad 655 polskich firm, a to oznacza, że liczba upadłości zmniejszyła się o 5,2 proc. w stosunku do 2009 r., kiedy to zbankrutowało 691 przedsiębiorstw. Niestety wynik ten jest niemal o 60 proc. wyższy niż w 2008 roku - wynika z badania firmy Coface. Analitycy firmy prognozują, że w 2011 r. liczba bankructw nie powinna się zwiększyć. W ubiegłym roku kłopoty miały m.in. firmy z branży budowlanej, transportowej, sprzedaży hurtowej czy detalicznej, spektakularne upadki zaliczyły także powszechnie znane biura podróży.

 

1 2

następna

Rynek VoIP w Polsce 2010

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: