eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pacjenci a opieka farmaceutyczna

Pacjenci a opieka farmaceutyczna

2011-01-26 00:15

Pacjenci a opieka farmaceutyczna

Czy słyszał(a) Pan(i) o opiece farmaceutycznej? N=1000 © fot. mat. prasowe

Zdecydowana większość Polaków (89%) nie słyszała dotychczas o usłudze opieki farmaceutycznej, czyli o sprawowaniu przez farmaceutów nadzoru nad leczeniem farmakologicznym. Niewiele jest również osób przewlekle chorych - głównych adresatów nowej usługi - którzy o tej możliwości wiedzą (9%) - informuje TNS OBOP.

Przeczytaj także: Służba zdrowia oceniana źle przez Polaków

Opieka farmaceutyczna to stosunkowo nowy rodzaj usługi proponowanej przez farmaceutów pacjentom przewlekle chorym. W ramach opieki farmaceutycznej aptekarze mają za zadanie upewniać się, czy dany pacjent ma wiedzę, jak dany lek powinien być stosowany, z jakimi lekami nie powinien być łączony oraz w razie potrzeby edukować w tym zakresie. W ramach opieki farmaceuta zbiera informacje o chorobach pacjenta oraz o przyjmowanych przez niego lekach. Celem opieki farmaceutycznej jest zwiększenie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leków.

Z danych Sektora Badań Rynku Medycznego TNS OBOP wynika, że jedynie 6% Polaków w wieku 15 lat i więcej kiedykolwiek słyszało o opiece farmaceutycznej. Wśród tego nielicznego grona istotnie częściej znalazły się kobiety (71% osób, które słyszało o opiece farmaceutycznej), osoby z wykształceniem przynajmniej średnim (69%), mieszkańcy największych miast powyżej 500. tysięcy mieszkańców (27%), natomiast istotnie rzadziej - osoby w wieku 60 lat i więcej (11%).

Badanie pokazuje również, że niewiele wyższy niż wśród ogółu Polaków jest odsetek potencjalnych adresatów usługi, czyli osób przewlekle chorych, które słyszały o opiece farmaceutycznej – jest to jedynie 9%.

Po zapoznaniu się z informacją o idei opieki farmaceutycznej ponad połowa respondentów (57%) oceniła ją pozytywnie, natomiast 13% badanych odniosło się z dezaprobatą. Ta ostatnia grupa osób argumentowała, że tego typu usługa oznacza w zasadzie wchodzenie w kompetencje lekarza lub, że zalecenia lekarza są w pełni wystarczające (26%) oraz że w praktyce taka usługa będzie trudna do zrealizowania (3%).

fot. mat. prasowe

Czy słyszał(a) Pan(i) o opiece farmaceutycznej? N=1000

Czy słyszał(a) Pan(i) o opiece farmaceutycznej? N=1000


„Wprowadzenie usługi opieki farmaceutycznej to proces długotrwały i wymagający nakładów nie tylko na kwestie związane z prowadzeniem samej opieki w poszczególnych aptekach, ale - jak pokazują uzyskane wyniki - nakładów na akcję edukacyjną wśród pacjentów, którzy w bardzo niewielkim stopniu są świadomi istnienia tej usługi oraz korzyści jakie mogą z niej płynąć dla chorych” - komentuje Aneta Tyborowska, Lider Sektora Badań Rynku Medycznego TNS OBOP.

Informacje o badaniu
Dane pochodzą z badania OTC Track, które jest ciągłym badaniem o charakterze syndykatowym, monitorującym znajomość marek, reklam, używania oraz intencji zakupu leków dostępnych bez recepty. Badanie OTC Track realizowane jest techniką CAPI (Computer Assisted Personal Interviewing) na ogólnopolskiej próbie losowo – kwotowej, reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, województwo i klasę miejscowości. Wielkość próby to 250 wywiadów tygodniowo, ponad 1 000 wywiadów miesięcznie, przeszło 12 000 rocznie. Podane wyniki pochodzą z pomiaru realizowanego od 30 sierpnia 2010r. do 26 września 2010r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: