eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › MoneyTrack: Polak i finanse 2011

MoneyTrack: Polak i finanse 2011

2011-01-20 11:34

MoneyTrack: Polak i finanse 2011

Optymizm finansowy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W Polsce i na świecie, zaobserwować można lekki wpływ zmian sytuacji ekonomicznej - w 2009 roku (w którym głośno było o kryzysie) obserwowano największy odsetek osób, które spodziewały się pogorszenia swojej sytuacji materialnej. Po 2009 roku zmalała liczba Polaków negatywnie oceniających swoją sytuację materialną (z 21% do 16%) - wynika z trzeciej edycji cyklicznego badania MoneyTrack 2011.

Przeczytaj także: MoneyTrack: Polak i finanse 2014

fot. mat. prasowe

Optymizm finansowy

Optymizm finansowy

W latach 2010 i 2011 (w porównaniu z 2009) obserwuje się zwiększone oczekiwanie braku zmian i stabilizacji własnej sytuacji materialnej. Aktualnie większość Polaków (73%) uważa, że ich sytuacja w ciągu najbliższych miesięcy nie zmieni się. Podobnie jak w przypadku oceny aktualnej sytuacji, tak też ocena perspektyw zależy bardziej od subiektywnej niż obiektywnej sytuacji materialnej.

fot. mat. prasowe

Jak ocenia Pan(i) swoją sytuację materialną?

Jak ocenia Pan(i) swoją sytuację materialną?

Ciekawe jest również zestawienie ocen aktualnej i przyszłej sytuacji. Okazuje się, że jeżeli ktoś pozytywnie ocenia aktualną sytuację, to również optymistycznie patrzy na swoją sytuację finansową w przyszłości i wierzy, że się ona polepszy lub będzie taka sama (czyli dalej dobra), natomiast jeżeli ocenia negatywnie, to raczej uważa, że sytuacja ta będzie jeszcze gorsza lub nadal zła.

fot. mat. prasowe

Gdzie robi Pan(i) większość swoich zakupów?

Gdzie robi Pan(i) większość swoich zakupów?

W porównaniu z 2010 rokiem spadła liczba osób, które główne zakupy robią w małych i dużych sklepach spożywczych. Wzrósł natomiast odsetek osób, które większość zakupów robią w dyskoncie lub hipermarkecie. Największy wzrost obserwuje się w przypadku dyskontu, w którym częściej robią zakupy wszystkie grupy osób, ale szczególnie duży wzrost nastąpił w grupie osób o najwyższym dochodzie (z 10% do 24%).

Może to zarówno wynikać z większej liczby takich sklepów (szczególnie w mniejszych miastach), ale także z większej akceptacji tego typu sklepów wśród osób o wyższym statusie społeczno-ekonomicznym, postępującym smart shopingu oraz wzroście świadomości klientów.

fot. mat. prasowe

Czy jesteśmy wykluczeni finansowo?

Czy jesteśmy wykluczeni finansowo?


Wzrasta także poziom korzystania z bezgotówkowych form obrotu pieniądza. Wzrost liczby użytkowników płatności bezgotówkowych (szczególnie karty płatniczej) obserwuje się w niemal wszystkich grupach Polaków. Natomiast w przypadku karty kredytowej największy „skok” zaobserwowano między innymi wśród osób w wieku 35-44 lata (z 21% do 34%), w wieku 45-54 lata (z 16% do 35%!).

Informacje o badaniu
MoneyTrack 2011 to już 3 edycja cyklicznego badania dotyczącego postaw Polaków wobec pieniędzy oraz instytucji i instrumentów finansowych. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Centrum im. Adama Smitha, Domu Badawczego Maison oraz Agencji MMT Management. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2010 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie losowo-kwotowej (N=1000 osób) pod kierownictwem dr hab. Dominiki Maison, profesor UW.

Do pobrania:


Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: