eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 2/2011

Świat: wydarzenia tygodnia 2/2011

2011-01-16 11:33

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 1/2011

  • Według agencji AP dług publiczny USA osiągnął w ostatnim tygodniu grudnia przekroczył 14 bln dol. Oznacza to, że każdy Amerykanin jest zadłużony na ponad 45 tys. dol. W marcu tego roku przekroczony zostanie dopuszczalny prawnie limit wysokości długu publicznego, który wynosi 14,3 mld dol.
  • Według brytyjskiego ośrodka badawczego Economist Intelligence Unit (EIU) globalna wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w 2011 r.wyniesie 1,3 bln USD. Będzie to wzrost o około 16 proc. r/r. Rekordowy poziom osiągnięty został w 2007 roku i wyniósł 2,1 bln USD.
  • Szacuje się, że dziennie dokonuje się dolarowych transakcji walutowych o wartości rzędu 4 bln USD.
  • W ocenie ekspertów działających na światowym rynku walutowym w 2010 roku nic się nie zmieni, bo Amerykanie muszą drukować dolara, utrzymać wzrost gospodarczy, chociaż kosztem osłabienia swojej waluty. Chiny będą utrzymywać niski kurs juana, by utrzymać dotychczasowe, wysokie tempo wzrostu. Natomiast Japonia Brazylia nie mogą pozwolić, by ich waluty umocniły się i zniszczyły konkurencyjność ich gospodarek.
  • Należący (w 70 procentach) do państwa Bank of China zezwolił na otwarcie w w swoim oddziale w Nowym Jorku możliwości swobodnej wymiany dolarów na juany. Przedsiębiorstwa handlowe mogą zamieniać walutę amerykańską na chińską bez ograniczeń, natomiast indywidualni inwestorzy – do 4 tys. dol. dziennie.
  • Liczba sprzedanych aut wzrosła w 2010 roku w Chinach o 32,37 proc. r/r. Chiny utrzymały w tym zakresie pierwsze miejsce (jak wiadomo Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone pod względem liczby sprzedanych samochodów w 2009. Według prognoz w 2011 r. rynek samochodowy w Chinach wzrośnie o 10 proc., i sprzedaż może osiągnąć 20 mln sprzedanych aut.
  • Według Banku Światowego gospodarka Chin wzrośnie w 2011 roku o 8,5 proc.Wzrost gospodarczy Chin w roku 2010 wyniósł 10 proc.r/r.
  • Powraca koncepcja budowy do 2015 gazociągu Nabucco (roczna przepustowość 31 mld metrów sześciennych, 3,3 tys. km długości).Będzie to inwestycja konkurencyjna do rosyjsko-włoskiej inwestycji South Streem. Obecnie Rosja pokrywa ok. 40% unijnego zapotrzebowania na gaz. Dostawcami gazu maja być Azerbejdżan i Turkmenistan.
  • Azerbejdżan poinformował, że jego złoża gazu sa szacowane na 2,2 bln metrów sześciennych.
  • Według analityków Światowego Forum Ekonomicznego w świecie kobiety stanowią niecałe 15 proc. ministrów i parlamentarzystów oraz mniej niż 20 proc. prezydentów i premierów.
  • W ostatnich latach odsetek kobiet wśród 2500 uczestników WEF w Davos wynosił 15-17%. Według organizatorów wskaźnik ten powinien wzrosnąć do koło 20 proc.Organizatorzy tegorocznego WEF zobowiązali do włączenia co najmniej jednej kobiety do delegacji, próbując zwiększyć w ten sposób liczbę pań uczestniczących w słynnym Forum Gospodarczym. Światowe Forum Gospodarcze (WEF) po raz pierwszy zażąda od swych 100 "partnerów strategicznych", by wśród 5 delegatów każdego z nich na Forum była jedna kobieta.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CZY USA UTRACĄ SWOJĄ WIARYGODNOŚĆ KREDYTOWĄ. AGENCJE RATINGOWE MOODY'S I STANDARD & POOR'S PO RAZ KOLEJNY ZAGROZIŁY OBNIŻENIEM RATINGU

W gospodarce światowej poważną rolę odgrywa wiarygodność kredytowa. W ostatnich dniach kolejny już raz amerykańskie agencje ratingowe (Moody's i Standard & Poor's) ostrzegły USA przed możliwością obniżenia ratingu zwracając uwagę na pogarszającą się sytuację fiskalną kraju. Światowe rynki są zdania, że Stany Zjednoczone korzystają dziś z nieusprawiedliwionej, uprzywilejowanej pozycji, która wynika z pozycji dolara na światowych rynkach, a który bezkarnie pozwala im finansować swój dług. Ten dług niepokojąco szybko wzrasta (tylko w IV kwartale deficyt budżetowy wyniósł 371 mld USD). Co prawda Biały Dom ogłosił oszczędności w programie wojskowym (pozwoli to zaoszczędzić 78 mld USD w ciągu pięciu lat...), jednak jest oczywistym, że bez kolejnych i zdecydowanie większych cięć budżetowych nie obejdzie się. Poważną przeszkodą w tych działaniach będzie tu jednak sytuacja w Kongresie, który kontroluje opozycja. W tym miejscu należy dodać, że według agencji AP dług publiczny USA osiągnął w ostatnim tygodniu grudnia przekroczył 14 bln dol. Oznacza to, że każdy Amerykanin jest zadłużony na ponad 45 tys. dol. W marcu tego roku przekroczony zostanie dopuszczalny prawnie limit wysokości długu publicznego, który wynosi 14,3 mld dol...

W ubiegłym roku czołowi europejscy politycy i eksperci przy analizie przyczyn światowego kryzysu zwrócili uwagę na pracę agencji ratingowych, których zadaniem jest ocena wiarygodności kredytowej państw i firm, w tym banków. Wniosek był jeden: efekty pracy agencji ratingowych są niskiej jakości, a tezę potwierdził przebieg ostatniego kryzysu gospodarczego. Zwrócono też uwagę na to, że największe z nich, a więc Standard & Poor's, Moody's i Fitch to firmy amerykańskie. Zarzucono im „gospodarską” działalność, bo mimo kryzysowej sytuacji, największego w świecie zadłużenia i szybkiego jego wzrostu nie obniżyły one ratingów rządu USA, utrzymując je na najwyższym poziomie AAA. Natomiast w wyniku tych ocen niektóre obligacje krajów strefy euro zbliżyły się do poziomu śmieciowego. Co prawda w pierwszym kwartale 2010 Agencja Moody's ostrzegła, że USA zbliżają się do granicy, przy której mogą stracić najwyższy rating kredytowy, jednak w ciągu roku nie zmieniła swojej oceny mimo, że amerykańskie w dalszym ciągu szybko wzrasta.

Szczególnej krytyce praca agencji ratingowych została poddana we władzach unijnych. Bruksela obarczyła je współodpowiedzialnością za kłopoty na rynkach inwestycyjnych. Zarzuciła się im brak reakcji na pogarszającą się sytuację. Powiedziano nawet, że już w połowie 2006 roku banki informowały o zbliżającym się niebezpieczeństwie wynikającym z kłopotów związanych z kredytami hipotecznymi w USA. Gdyby czołowe agencje ratingowe (jak np. S & P czy Moody's) uwzględniły to ryzyko w swoich ocenach papierów wartościowych na amerykańskim rynku, to mogłyby to przyczynić się do zmniejszenia niebezpieczeństwa i być może byłaby szansa uniknięcia obecnego kryzysu.

Oskarżenia ze strony Brukseli zwracają uwagę na metodologię stosowaną przez te agencje oraz na to, że emitent sam płaci agencji za ocenę własnej wiarygodności kredytowej! Widzą tu konflikt interesów i brak przejrzystości. Komisja Europejska wyciągnęła wniosków z dotychczasowej sytuacji i podjęła w tym zakresie odpowiednie decyzje. Bruksela zdecydowała, że agencje ratingowe będą podlegały restrykcyjnym kontrolom unijnej agencji - European Securities and Markets Authority. Ustalono też, że nierzetelne analizy będą podstawą do odbierania licencji przez ESMA. Mówi się też o potrzebie utworzenia własnej, europejskiej agencji ratingowej. W tym miejscu warto dodać, że krytyka agencji ratingowych ze strony Komisji Europejskiej nie jest wyjątkiem, bo krytyczne głosy ostatnio słychać także od amerykańskiego nadzoru finansowego, oraz francuskiego regulatora tego sektora rynku.

W odróżnieniu od amerykańskich agencji ratingowych (Fitch, Moody's i Standard & Poor's), które niezmiennie utrzymują rating USA na poziomie najwyższym (AAA) nowa chińska agencja Dagong uznała, że USA w ciągu dwóch lat mogą mieć problem z obsługą długu (mogą zbankrutować) i obniżyła amerykański rating z AA do A+ i nie wykluczyła kolejnych obniżek...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: