eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Gazociąg Rembelszczyzna - Gustorzyn

Gazociąg Rembelszczyzna - Gustorzyn

2010-12-23 10:00

Decyzja o ustaleniu lokalizacji mazowieckiego odcinka gazociągu Rembelszczyzna - Gustorzyn, podlegająca natychmiastowej wykonalności, została podpisana przez Jacka Kozłowskiego, wojewodę mazowieckiego. Inwestor - Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ - SYSTEM S.A. - może już wystąpić o pozwolenie na budowę. Gazociąg będzie przesyłał gaz ziemny do centralnej Polski.

Przeczytaj także: Rusza budowa gazociągów na Dolnym Śląsku

Projekt zakłada budowę węzłów przesyłu gazu, zespołów zaporowo – upustowych, dróg dojazdowych do obiektów, światłowodów oraz stacji ochrony katodowej. Bezpieczeństwo środowiska ma zagwarantować zastosowanie wysokiej jakości materiałów oraz innowacyjnych technologii systemu sterowania i ochrony gazociągu przed działaniem czynników zewnętrznych.

Gazociąg Rembelszczyzna – Gustorzyn o długości 176 km będzie przebiegał przez województwa kujawsko – pomorskie i mazowieckie. Odcinek mazowiecki - liczący ok. 135 km - zlokalizowany zostanie na terenie powiatów: płockiego (od granicy gminy Brudzeń Duży), płońskiego, nowodworskiego i legionowskiego (do gminy Nieporęt). Jego powstanie poprawi bezpieczeństwo przesyłu gazu w centralnej Polsce i pozwoli na transport zwiększonych ilości gazu pochodzących z nowych źródeł, m.in. terminalu LNG w Świnoujściu.

Szacunkowa wartość netto całej inwestycji wynosi ponad 628 mln zł. Ponad 121 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Gazociąg Rembelszczyzna – Gustorzyn jest jednym z elementów planu inwestycyjnego realizowanego przez GAZ-SYSTEM S.A. Do 2014 roku nasza spółka wybuduje ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych na terenie Polski – powiedział Rafał Wittmann, dyrektor Pionu Rozwoju i Inwestycji GAZ-SYSTEM S.A.

Gazociąg Rembelszczyna – Gustorzyn powstaje jako inwestycja towarzysząca terminalowi do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, który pozwoli na odbiór do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m3. Podwyższenie standardu zaopatrzenia w gaz ziemny pozytywnie wpłynie także na rozwój działalności gospodarczej i tworzenie dodatkowych miejsc pracy na obszarze oddziaływania projektu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: