eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Strategie inwestycyjne na rynku kapitałowym

Strategie inwestycyjne na rynku kapitałowym

2010-12-21 13:18

Strategie inwestycyjne na rynku kapitałowym

© fot. mat. prasowe

Zasady strategii na rynku kapitałowym są proste: kupuj to, co zdrożeje. Kłopot w tym, że rynek nie pozwala na jednoznaczną ocenę co stanieje, a co podrożeje. Stąd należy stosować mniej lub bardziej wymyślne strategie, które pozwalają minimalizować ryzyko pomyłki.

Przeczytaj także: Strategia systematycznego inwestowania

Rzeczywistość jest złożona i zmienna. Z czasem każda skuteczna dotąd recepta postępowania może stać się bezużyteczna, a wręcz szkodliwa. Na rynku kapitałowym szczególnie łatwo się o tym przekonać, bezrozumnie naśladując inwestorów którzy odnieśli sukces.

Logicznie rozumując, gdyby istniały strategie pozwalające w większości przypadków uzyskiwać wyniki powyżej średniej rynkowej, nie mogłyby one być powszechnie znane. W innym wypadku, gdyby je stosowała cała zbiorowość inwestorów, stałyby się bezużyteczne – giełda jest grą o sumie zerowej i ktoś musi stracić, żeby ktoś inny mógł wygrać.

Nieprzewidywalność rynku nie pozwala także na jednoznaczną ocenę, które ze stosowanych metod mają względną przewagę nad innymi. Można sformułować jedynie pewne hipotezy, mówiące że wiara w możliwość przewidzenia zachowań rynku na podstawie pewnego rodzaju informacji jest iluzją. Im mocniejsza hipoteza, tym mniejszy zbiór informacji uznaje się za użyteczny dla planowania operacji na papierach wartościowych.

Hipoteza słaba brzmi: inwestorowi nieprzydatne są informacje z przeszłości. Co prawda zjawiska przeszłe mają pewien wpływ na rynek, ale aktualna cena zawsze je uwzględnia – i to w całości. Jeżeli coś miało spaść, to spadło, jeżeli wzrosnąć, właśnie wzrosło. Rynek zawsze jest szybszy, płonna jest nadzieja, że możemy wyprzedzić jego zachowania na podstawie wnioskowania o zachowaniach poprzednich. Nie mają więc sensu wszelkie analizy przebiegu kursów w przeszłości, czym zajmuje się analiza techniczna.

Hipoteza słabo-silna brzmi: inwestorowi nieprzydatne są bieżące informacje o rynku i czynnikach odpowiedzialnych za jego stan. Bieżąca cena papieru wartościowego odzwierciedla nie tylko przeszłość, ale i czas teraźniejszy wraz z jego determinantami. Ważne informacje, jak np. decyzje banku centralnego, są według tej hipotezy bez wartości. Choć bowiem w sposób niebudzący wątpliwości wpływają na stan rynku, to czynią to natychmiast, zanim uda się nam podjąć właściwe w tym przypadku działania.

Hipoteza silna: żadne informacje, nawet poufne, którymi na rynku nie można legalnie się posługiwać, nie są przydatne inwestorowi. Jeśli powstaje jakieś istotne zdarzenie na rynku, to powstaje informacja. Kto jest przekonany, że wie o czymś wcześniej niż rynek, zostanie oficjalnie poinformowany i spróbuje to wykorzystać, nie może z góry liczyć na zyski. Jeśli informacje przeciekły do niego, to znalazły się także na rynku. Reakcja, która ma nastąpić dopiero w momencie, gdy informacje podane zostały do publicznej wiadomości, wystąpi wcześniej. Stąd insider traders nie powinni liczyć na zarobki z uprawiania swego procederu.

Wspomniane hipotezy mają charakter negatywny, tj. mówią o tym, w co nie należy wierzyć i czym nie warto się posługiwać. Zdecydowana większość inwestorów, także profesjonalnych, nie przejmuje się zbytnio ich istnieniem. W końcu są to hipotezy, których nigdy przekonująco nie udowodniono. Z drugiej strony fakt, że ich równie skutecznie nie zanegowano, wprowadza pewien zdrowy dystans do rozmaitych, często bardzo wyrafinowanych metod działania.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Wydawnictwo Naukowe PWN Wydawnictwo Naukowe PWN

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: