eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › E-learning oczami użytkowników

E-learning oczami użytkowników

2010-12-16 00:20

E-learning oczami użytkowników

Ukończenie szkolenia-statystyki © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na motywację wewnętrzną do korzystania z e-learningu wpływa przede wszystkim ocena przydatności kursu, czyli przekonanie badanych, że to czego się dowiadują w trakcie kursu jest przydatne do wykonywanej przez nich pracy. Nie bez znaczenia pozostaje także ocena charakterystycznych cech e-learningu, np. jego atrakcyjność oraz łatwość obsługi platformy i autonomia, czyli możliwość wyboru podczas korzystania z e-learningu. Takie m.in. wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez firmę Dom Szkoleń i Doradztwa oraz Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przeczytaj także: Jak przygotować kurs przez Internet?

Przedstawione podczas Konferencji ONLINE EDUCA w Berlinie badania są pierwszym tego typu studium na temat e-learningu w Polsce. Dzięki nim możliwe ma być zaprojektowanie platform e-learningowych lepiej dostosowanych do potrzeb użytkowników, a co za tym idzie zlikwidowanie przynajmniej części przeszkód utrudniających wykorzystywanie interaktywnych platform w edukacji pracowników. Partnerami badań byli Wolters Kluwer Polska, Polskie Badania Internetu PBI, Extended DISC oraz platforma multimedialna Kiwi. Przy zbieraniu danych współpracowała firma MyNetwork Polska.

Jak czytamy w raporcie z badania, 70% badanych uważa, że e-learning DSD prezentuje informacje w przystępny sposób. Respondenci najwyżej ocenili konwencję fabularną oraz konwencję animowaną kursu e-learningowego. Najmniej lubiane były testy bez limitu czasu.

fot. mat. prasowe

Ocena platformy

Ocena platformy


Badanie skontrolowało również średni poziom ukończenia kursu e-learningowego oraz odsetek osób, które ukończyły cały kurs. W grupie pracowników biurowych (szkolenie: Profesjonalny pracownik administracyjno-biurowy) statystyki te są wyższe niż w grupie menadżerów (szkolenie: Akademia Kompetencji – z menadżera na lidera). Jednak menadżerowie po zakończeniu projektu nadal zgłaszali się z prośbą o udostępnienie lekcji, co świadczy o ich zaangażowaniu w lekcje.

fot. mat. prasowe

Ukończenie szkolenia-statystyki

Ukończenie szkolenia-statystyki


Wyniki analizy pokazują także, że na motywację wewnętrzną do korzystania z e-learningu wypływają następujące czynniki:
  • ocena cech e-learningu: łączna ocena czterech charakterystycznych cech e-learningu DSD;
  • ocena przydatności kursu – przekonanie osób badanych o tym, że kurs, w którym uczestniczą jest przydatny w wykonywanej przez nich pracy;
  • spostrzegana łatwość korzystania – ocena tego, czy system jest łatwy w obsłudze;
  • spostrzegana autonomia – czyli poczucie dobrowolności korzystania z e-learningu.

„Motywacja wewnętrzna okazała się mieć wpływ na zamiar uczestników do korzystania z platformy interaktywnej w przyszłości. Wydaje się zatem, że kształtowanie motywacji wewnętrznej jest jednym z najważniejszych wyzwań jakie stoją przed osobami prowadzącymi kursy e-learningowe”, mówi Aleksandra Mykowska, współautorka badań.

Informacje o badaniu
W badaniu wzięło udział łącznie 250 osób, zebraliśmy 174 pełne wywiady, odpowiednie do analiz statystycznych. Osoby badane uczestniczyły w dwóch projektach szkoleniowych Domu Szkoleń i Doradztwa, w których wykorzystywany był e-learning: „Profesjonalny pracownik administracyjno-biurowy” oraz „Akademia Kompetencji – z menadżera na lidera”. W badaniu wzięło udział 67% kobiet i 33% mężczyzn.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: