eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Emisja obligacji korporacyjnych

Emisja obligacji korporacyjnych

2010-12-17 13:01

Emisja obligacji korporacyjnych

Rysunek: Przykładowy harmonogram ogólny Corporate Bond © fot. mat. prasowe

Emisja obligacji korporacyjnych z wyłączeniem obligacji typu high-yield bond to sposób pozyskiwania finansowania charakterystyczny dla podmiotów o ustabilizowanej kondycji finansowej i dobrych wynikach finansowych. Instrumenty tego typu są często wykorzystywane do finansowania planów inwestycyjnych lub rzadziej jako źródło kapitału obrotowego.

Przeczytaj także: Obligacje korporacyjne

Finansowanie to jest często traktowane jako jeden ze sposobów pozyskania najtańszego z punktu widzenia kosztów finansowych kapitału. Ponadto finansowanie to jest często wykorzystywane w przypadku chęci pozyskania finansowania o charakterze długoterminowym, co ma miejsce w przypadku emisji o zapadalności ponad 5 letniej. W przypadku tego typu instrumentów inwestorzy zwracają szczególną uwagę na kondycję finansową emitenta oraz jego zdolność do terminowego obsługiwania zobowiązań względem obligatoriuszy. Istotną kwestią jest tu również poziom zabezpieczeń (jeżeli występują) i jakość aktywów posiadanych przez emitenta. Z uwagi na dobrą kondycję finansową, jaką zwykle dysponują podmioty decydujące się na pozyskiwanie tego typu finansowania emisje te mają również często charakter emisji publicznych, lub plasowanych w wielu krajach równocześnie.

Ścieżka pozyskania finansowania

Proces przeprowadzenia emisji obligacji może mieć charakter publiczny lub jak to ma częściej miejsce prywatny. W zależności od rynku emisji obligacji mamy do czynienia z bardziej lub mniej sformalizowanym procesem. Poniżej przedstawiony został proces emisji prywatnej.

Na główne etapy procesu emisji obligacji składają się:
  • Wybór konsorcjum i organizacja projektu
  • Wybór doradcy finansowego, prawnego, audytora
  • Due diligence
(Na etap ten składa się skrócone badanie biznesowe, badanie prawne, oraz audyt. Badania te mają na celu zgromadzenie informacji o danym podmiocie wykorzystywanych następnie podczas sporządzania dokumentów informacyjnych i plasowania emisji.)
  • Ustalenie struktury oferty
(Na etapie tym na bazie analizy spółki, jej potrzeb kapitałowych oraz aktualnej sytuacji na rynku kapitałowym, sporządzana jest wstępna struktura oferty, która zostanie następnie zweryfikowana podczas rozmów z potencjalnymi inwestorami.)
  • Opracowanie dokumentów informacyjnych
(Podczas tego etapu zebrane na wcześniejszych etapach informacje są agregowane w dokument informacyjny przybierający postać memorandum oraz skrótowych dokumentów informacyjnych.)
  • Pre-marketing
(Na tych etapach następują spotkania z potencjalnymi inwestorami oraz prezentacja materiałów informacyjnych i zarządu, których celem jest promocja oferty wśród inwestorów oraz zebranie wstępnych informacji o odbiorze oferty oraz poziomu oczekiwanego dyskonta lub parametrów obligacji.)
  • Subskrypcja
(Na etapie tym następuje przyjmowanie zapisów na obligacje i przydział.)

Charakterystyka pozyskanego finansowania

Charakterystyka tego typu finansowania zakłada ponad roczny horyzont inwestycyjny, który jest uzależniony od potrzeb finansowych podmiotu pozyskującego finansowanie. Standardowy horyzont inwestycyjny w tym wypadku mieści się w przedziale od roku do pięciu lat, choć w przypadku wielkich korporacji zdarzają się również emisje o zapadalności przekraczającej 10 lat. Średnioroczna oczekiwana stopa zwrotu z inwestycji tego typu jest ściśle uzależniona od kondycji finansowej podmiotu emitującego obligacje i w przypadku podmiotów o bardzo dobrej kondycji finansowej zwykle przewyższa o 1-2 punktów procentowych stopy zwrotu z obligacji skarbowych.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: