eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Sektor energetyczny 2011 - czas zmian

Sektor energetyczny 2011 - czas zmian

2010-11-25 12:32

Sektor energetyczny 2011 - czas zmian

Udział energetyki i zasobów w wartości transakcji © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Światowa energetyka będzie rozwijać się w cieniu Chin. Zyskać na tym mogą handlujące z nimi kraje, bogate w zasoby naturalne. Czyste źródła energii staną się priorytetem dla wielu państw. Energetyka jądrowa będzie obiektem zainteresowania dla krajów wschodzących. Jedną z największych barier dla rozwoju energii odnawialnej i wzrostu efektywności energetycznej będzie niedobór pracowników w tym sektorze. Polską branżę energetyczną czekają znaczące zmiany własnościowe oraz wzrost cen energii - to główne prognozy Raportu "Energy Predictions 2011" przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Przeczytaj także: Rynek energetyczny w Europie 2009

fot. mat. prasowe

Udział energetyki i zasobów w wartości transakcji

Udział energetyki i zasobów w wartości transakcji

Rok 2010 jest momentem przełomowym dla aktywności na rynku fuzji i przejęć w sektorze energetycznym. Aktualnie transakcje w branży stanowią 24% globalnej aktywności na rynku M&A. Przejęcia mają charakter cykliczny, a obecnie ich liderami są firmy naftowo-gazowe z rynków wschodzących. Pierwsza fala dotyczyła akwizycji w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej dokonywanych przez chińskie przedsiębiorstwa. Obecnie obserwujemy drugą falę fuzji i przejęć obejmującą firmy państwowe z Rosji, Korei Płd., Brazylii oraz Malezji. Według prognoz Deloitte, trzecia fala, obejmie państwowe przedsiębiorstwa naftowe z Indii oraz Wspólnoty Niepodległych Państw.

„W związku z rosnącą liczbą fuzji i przejęć na rynku, ogromne znaczenie dla firm będzie miał proces integracji po- połączeniowej. Szczególnie ważne będzie to na rynkach wschodzących, na których złożone zasady finansowania, różnice kulturowe oraz niepewne otoczenie regulacyjne często utrudniają uzyskiwanie oczekiwanego efektu synergii” , zaznacza Wojciech Hann, partner kierujący Środkowoeuropejskim Zespołem Energii i Zasobów w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.

fot. mat. prasowe

Prognoza przyrostu produkcji ropy naftowej w wybranych krajach w latach 2009-2035

Prognoza przyrostu produkcji ropy naftowej w wybranych krajach w latach 2009-2035

Autorzy raportu zwracają uwagę na ogromną rolę Chin w sektorze energetycznym oraz coraz bliższą współpracę Państwa Środka z krajami bogatymi w zasoby naturalne. Partnerstwo to, oraz rosnąca produkcja ropy naftowej w krajach wschodzących, będzie jednym z najważniejszych czynników determinujących zachowania na globalnym rynku energetycznym. Liderami wśród producentów będą: Arabia Saudyjska, Irak, Brazylia i Kazachstan. Do 2015 r. Azja zwiększy swoje moce produkcyjne o kolejne 2,75 milionów baryłek dziennie. Jest to przejaw długotrwałego trendu, czyli systematycznego spadku produkcji na Zachodzie oraz wzrostu na Wschodzie. Wpływ na to ma popyt na rynku samochodów. Prognozowany wzrost liczby pojazdów w samych tylko Chinach to 200 milionów w 2020r., czyli o 162% więcej niż obecnie.

fot. mat. prasowe

Udział gazu niekonwencjalnego w całkowitej produkcji gazu w USA

Udział gazu niekonwencjalnego w całkowitej produkcji gazu w USA

Eksperci Deloitte prognozują także, że duży potencjał tkwi w zastosowaniu gazu niekonwencjonalnego, takiego jak np. gaz łupkowy. Jego pełne wykorzystanie może być blokowane przez obrońców środowiska. USA są obecnie głównym źródłem pochodzenia tego surowca. Przewiduje się, że jego udział w całkowitej produkcji kraju zwiększy się o 62% w roku 2016. Kluczową przeszkodą w poszukiwaniu ropy naftowej jak i gazu niekonwencjonalnego nadal pozostaje technologia. Oznacza to między innymi konieczność współpracy pomiędzy niezależnymi podmiotami, międzynarodowymi i państwowymi przedsiębiorstwami. Każdy z krajów stara się realizować taką kooperację w miarę własnych możliwości.

Energetyka jądrowa, będąc jednym z niskoemisyjnych oraz najbardziej niezawodnych źródeł energii, staje się obiektem zainteresowania zwłaszcza krajów wschodzących. Liderem w produkcji tego typu energii będą Europa i kraje Ameryki Północnej, a także Chiny. Ich zaangażowanie to dobry sygnał dla rynku energii jądrowej w Polsce. Oznacza to, że w czasie realizacji projektów nasz kraj będzie mógł korzystać z zagranicznych doświadczeń.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: