eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zadowolenie Polaków z pracy 2010

Zadowolenie Polaków z pracy 2010

2010-11-14 00:13

Zadowolenie Polaków z pracy 2010

Chęć pracowania w obecnym miejscu pracy za 5 lat, w podziale na wiek. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Odsetek osób zadowolonych z wykonywanej pracy z roku na rok spada. Najbardziej pozytywnie do wykonywanych obowiązków podchodzą ludzie w wieku 45-60 lat - wynika z badania "Satysfakcja z pracy 2010", przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl i Interaktywny Instytut Badań Rynkowych.

Przeczytaj także: Satysfakcja z pracy w 2010 r.

Z pracy w obecnym miejscu zadowolonych jest 61% ogółu badanych, ale cztery lata temu było ich o blisko 5 punktów procentowych więcej. Prawie połowa badanych (47%) nie jest natomiast zadowolona ze sposobu, w jaki zarządzana jest ich firma.

Pracownik im starszy, tym bardziej zadowolony

fot. mat. prasowe

Chęć pracowania w obecnym miejscu pracy za 5 lat, w podziale na wiek.

Chęć pracowania w obecnym miejscu pracy za 5 lat, w podziale na wiek.

Najwięcej osób określa swoją pracę jako stresującą (61%) i męczącą (52%). Szczególnie odczuwają to pracownicy w wieku 45-60 lat, ale co ciekawe w tej grupie jest też najwięcej osób zadowolonych z obecnie wykonywanej pracy (67%). Ponad połowa osób w wieku 18-24 lata uważa obecnie wykonywaną pracę za nużącą i powtarzalną. Najmłodsi pracownicy są też najmniej zadowoleni z pracy w obecnym miejscu (52%).

Wśród najmłodszej grupy zaledwie 1 na 5 badanych wiąże swoją najbliższą przyszłość zawodową z obecnym pracodawcą, a w nieco starszej (25-34 lata) 36% osób. Pracownicy z najstarszej grupy są też najbardziej związani ze swoim obecnym miejscem pracy (przyznaje tak 69% z nich) oraz skłonni do poświęceń dla dobra firmy (67%). Dla nich też w największym stopniu ważna jest przyszłość firmy, w której pracują (75%), a 6 na 10 chciałoby pracować w tym samym miejscu za 5 lat. Wynika to prawdopodobnie z przekonania, że im bliżej emerytury, tym trudniej zmienić pracę.

Gorzej oceniamy nasze możliwości

Mimo tego, że ogólna sytuacja na rynku pracy powoli się poprawia, to pracownicy zdecydowanie gorzej, niż jeszcze rok temu, oceniają możliwość znalezienia zatrudnienia, biorąc pod uwagę ich doświadczenie i wykształcenie. Dobrze swoje szanse na zmianę pracy ocenia tylko 34% respondentów, czyli o 10 punktów procentowych mniej niż w 2009. Gorzej swoją sytuację oceniają przede wszystkim kobiety, osoby w wieku 45-60 lat oraz osoby pracujące w firmach państwowych.

fot. mat. prasowe

Jak ocenia Pani/Pan swoją możliwość znalezienia innego niż obecne miejsca zatrudnienia?

Jak ocenia Pani/Pan swoją możliwość znalezienia innego niż obecne miejsca zatrudnienia?


Wyniki badania wskazują, że najbardziej niepewnie w sytuacji potencjalnych zwolnień czują się osoby z najmniejszym doświadczeniem zawodowym. Jedną z przyczyn może być to, że tylko 44% osób w wieku 18-24 lata jest zdania, że rodzaj umowy o zatrudnienie, którą obecnie posiadają, spełnia ich oczekiwania. Najmłodsi pracownicy częściej też niż inne grupy badanych myślą o zmianie pracy w najbliższym czasie – deklaruje tak 46% osób w wieku 18-24 lata, przy średniej dla wszystkich ankietowanych 30%.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: