eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Strategie HR a strategie biznesowe firmy

Strategie HR a strategie biznesowe firmy

2010-11-09 12:15

Przeczytaj także: Pokryzysowe zarządzanie personelem


Odpowiednio dostosowana strategia HR powinna uwzględniać zewnętrzną perspektywę, a szczególnie szybkie tempo zmian zachodzących na rynku pracy oraz nadążać za trendami demograficznymi, by skutecznie antycypować dostępność talentów i kreatywnie poszukiwać ich nowych źródeł. Pracodawcy powinni rozważyć elastyczne modele pracy, odpowiednie dla ich organizacji, a także dynamiczną strukturę zatrudnienia, łączącą pracowników zewnętrznych i stałych. Należy też unowocześnić metody zarządzania stosowane przez menedżerów ds. zasobów ludzkich, tak by skuteczniej identyfikowali, utrzymywali i pobudzali potencjał pracowników.

Co ważne, poszukując niezbędnych talentów, firmy powinny zwrócić uwagę na możliwości oraz motywację swojego obecnego personelu do podnoszenia kwalifikacji. Kluczowe w tym działaniu jest zidentyfikowanie pracowników z potencjałem. Szkolenie i możliwości rozwoju to najlepszy bodziec motywacyjny, przyczyniający się jednocześnie do wzrostu organizacji.

fot. mat. prasowe

Odsetek osób uważających, że pracownicy mają zapewnione możliwości szkoleń

Odsetek osób uważających, że pracownicy mają zapewnione możliwości szkoleń

Z badania Manpower Strategie zatrudnienia wynika jednak, że według ponad jednej trzeciej pracowników ich pracodawcy nie traktują tego obszaru priorytetowo. Liderzy zespołów twierdzą, że myślą o rozwoju zawodowym podwładnych, jednak kwestia ta pozostaje słabą stroną wielu przedsiębiorstw. Według jednej piątej możliwości rozwoju zawodowego i dostępność szkoleń są niewystarczające z punktu widzenia sukcesu strategii biznesowej przedsiębiorstwa, lub nie ma ich wcale.

Tymczasem skuteczna strategia HR powinna wskazywać braki w kompetencjach personelu, a następnie proponować jak je uzupełnić. Oznacza to elastyczne połączenie “budowania” oraz “kupowania” umiejętności niezbędnych do osiągnięcia celów biznesowych firmy.

„Strategia HR, podobnie jak strategia biznesowa, nie jest przydatna, jeśli nie ewoluuje wraz ze zmieniającą się sytuacją na rynku pracy. Stały monitoring jest niezbędny, by mieć pewność, że strategia ta przyczyni się do szybszego osiągnięcia celów przedsiębiorstwa”, podkreśla Iwona Janas.

Informacje o badaniu
Badanie „Strategie zatrudnienia” zostało przeprowadzone dwuetapowo, wśród pracodawców oraz pracowników w celu ustalenia rozbieżności występujących pomiędzy strategią biznesową a strategią HR przedsiębiorstw. W lipcu 2010 r. przeprowadzono wywiady telefoniczne z ponad 37 tys. pracodawców z 36 krajów. Próba uwzględniała kierowników działów HR oraz kierowników wyższego szczebla w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach prywatnych i państwowych. Maksymalny margines błędu wynosi +/- 0,5% przy 95%-wym poziomie ufności. W lipcu i sierpniu 2010 r. przeprowadzono ankietę internetową wśród ponad 14 tys. pracowników z krajów z grupy G7 oraz Chin i Indii. Próba pracownicza uwzględniała specjalistów oraz wykwalifikowanych pracowników z różnych dziedzin, zatrudnionych w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach. Maksymalny margines błędu wynosi +/- 0,8% przy 95%-wym poziomie ufności. Wyniki badania Strategie zatrudnienia zostały wykorzystane w opracowaniu eksperckim Co dalej z niedoborem talentów? Tworzenie strategii zatrudnienia warunkiem zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa”.

Przeczytaj także: HR a controlling personalny HR a controlling personalny

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: