eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Specjalne strefy ekonomiczne przyciągają inwestorów

Specjalne strefy ekonomiczne przyciągają inwestorów

2010-11-09 10:38

Przeczytaj także: Rosną nakłady inwestycyjne w SSE


SSE pozytywnie ocenione przez inwestorów

fot. mat. prasowe

Trafność decyzji o rozpoczęciu działalności w SSE

Trafność decyzji o rozpoczęciu działalności w SSE

Pomimo spowolnienia gospodarczego, nastroje panujące wśród firm działających w ramach SSE nie uległy pogorszeniu. W raporcie czytamy, że blisko 92% inwestorów określa decyzję o rozpoczęciu działalności na terenie strefy jako trafną lub raczej trafną, a 83% wystawiło swojej strefie pozytywną ocenę. W tym roku najwięcej ocen pozytywnych (po 95%) otrzymały strefy katowicka oraz łódzka. Niewiele gorzej zostały ocenione strefy starachowicka, wałbrzyska i krakowska. Jedynie 4% przedsiębiorców zdecydowało się na wystawienie negatywnej oceny swojej strefie.

Zdecydowana większość inwestorów jest zadowolona z infrastruktury i dodatkowych usług zapewnionych przez strefy. Firmy szczególnie dobrze oceniają zapewnienie niezbędnych mediów (83% ocen pozytywnych), przygotowanie terenów inwestycyjnych (78%) oraz współpracę z władzami lokalnymi (74%).

„Tegoroczne wyniki naszego badania okazały się nieco lepsze niż w ubiegłym roku. Można przypuszczać, że strefy ekonomiczne w Polsce to miejsca, które ciągle gwarantują duże możliwości rozwoju. Osiem na dziesięć badanych firm twierdzi, że korzyści z wejścia do specjalnej strefy ekonomicznej okazały się większe od związanych z tym kosztów”, dodaje Mariusz Strojny, Manager w Zespole zarządzania wiedzą i badań rynkowych KPMG.

Coraz większe zadowolenie inwestorów z zasobów ludzkich w SSE

fot. mat. prasowe

Dostępność pracowników w strefie

Dostępność pracowników w strefie

Wzorem lat ubiegłych sprawdzono również opinie inwestorów odnośnie dostępności i kwalifikacji pracowników na terenie SSE. Nie ulega wątpliwości, że czynniki te mają decydujące znaczenie dla rozwoju danej strefy. Jak wynika z badania, poziom zadowolenia inwestorów z zasobów ludzkich dostępnych na terenie SSE wzrósł w porównaniu z 2009 rokiem. Dostępność menedżerów i inżynierów ocenia pozytywnie ponad połowa firm (odpowiednio 59% i 52%) działających w SEE. Ich kwalifikacje także są doceniane – pozytywnie wypowiedziało się o nich około dwie trzecie badanych firm (odpowiednio 67% i 64%).

Najlepiej kwalifikacje menedżerów oceniali respondenci z firm zatrudniających ponad 250 pracowników oraz działających na rynku krócej niż 3 lata. Najwięcej ocen bardzo dobrych odnotowano dla stref krakowskiej, łódzkiej i pomorskiej. Najwięcej zastrzeżeń co do kompetencji menedżerów (oceny „słabo” oraz „bardzo słabo”) pojawiły się w strefach suwalskiej, warmińsko-mazurskiej i kostrzyńsko-słubickiej.

W przypadku robotników i pracowników administracyjnych, dostępność kadr oceniana jest pozytywnie przez 87%, a ich kwalifikacje przez 77% inwestorów w SSE.

Niejasne przepisy prawno-podatkowe największą barierą dla inwestorów

Na pytanie, jakie są najważniejsze problemy, z którymi stykają się inwestorzy prowadząc działalność w SSE, a których prawdopodobnie nie doświadczyliby działając poza strefą, 53% wskazało na niejasność przepisów prawnych i podatkowych. Kolejną barierą dla inwestorów są dodatkowe koszty związane z działalnością w strefie, na które wskazało 39% respondentów. Warto podkreślić, że prawie co piąta firma stwierdziła, iż funkcjonowanie na terenie strefy nie przysparza żadnych dodatkowych problemów.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: