eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy działają w trudnych warunkach

Polskie firmy działają w trudnych warunkach

2010-10-28 12:48

Polskie firmy działają w trudnych warunkach

Podatki w Polsce w latach 2006 - 2010 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (12)

27 października 2010 roku, na konferencji prasowej inaugurującej działalność Związku Przedsiębiorców i Pracodawców został przedstawiony przygotowany przez ekspertów ZPP raport porównawczy na temat warunków działania przedsiębiorstw w Polsce, Europie i na świecie. Z raportu wynika, że polscy przedsiębiorcy działają w szczególnie trudnych warunkach - najgorszych w Europie, głównie w zakresie rozwiązań podatkowych i wrogości systemu podatkowego wobec firm (151 miejsce na 183 krajów świata wg Banku Światowego).

Przeczytaj także: Szanse i zagrożenia dla firm w 2010 r.

Jednym z głównych postulatów ZPP jest poprawa warunków działania firm w Polsce. „Będziemy inicjować i wspierać wszelkie działania zmierzające do wyeliminowania z polskiego prawodawstwa ograniczeń działalności gospodarczej przekraczających wymagania UE i tym samym wyrównania szans konkurencyjnych pomiędzy polskimi i europejskimi przedsiębiorstwami”, powiedział na konferencji Cezary Kaźmierczak”.

„Zamierzamy rozciągnąć parasol ochronny nad małymi i średnimi firmami i w przypadku niezasadnego naruszenia ich interesów, prowadzić szerokie działania i kampanie w ich obronie, zarówno w mediach, jak i instytucjach – polskich i europejskich – podkreślił Robert Gwiazdowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej ZPP. „Gwarantujemy również pomoc prawną i zaufanych prawników w przypadku reprezentacji przed sądami. Często zdarza się bowiem, że przedsiębiorcy, którzy znaleźli się trudnej sytuacji, stają się ofiarami różnych naciągaczy”.

Ramy instytucjonalne prowadzenia biznesu w Polsce


Podatki

Z raportu ZPP wynika, że małe i średnie firmy w Polsce generują 67% PKB i tworzą ¾ miejsc pracy. Są fundamentem, na którym stoi nasza gospodarka. Mimo, to przedsiębiorczość jest w Polsce represjonowana. W porównaniu międzynarodowym (gdzie wyprzedzają nas wszystkie państwa europejskie i wiele afrykańskich) wyraźnie widać, że polski system podatkowy należy do najbardziej skomplikowanych na świecie.

Opodatkowanie jest niewątpliwie jednym z istotnych czynników wpływających na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Wprawdzie eksperci Heritage Foundation docenili, że zarówno podatek dochodowy od osób fizycznych, jak i prawnych został w ostatnim czasie obniżony oraz uproszczony, to jednak w dalszym ciągu polski system podatkowy jest bardzo skomplikowany i mało wydajny, czytamy w raporcie.

Za wyznacznik stopnia skomplikowania systemu podatkowego w Polsce można uznać m.in. czas, jaki poświęcają przedsiębiorcy w ciągu roku na dokonanie płatności podatkowych. Według raportu Doing Business w 2006 roku było to 175 godzin rocznie, natomiast w 2010 roku aż 395 godzin, co oznacza wzrost o 125%.

fot. mat. prasowe

Podatki w Polsce w latach 2006 - 2010

Podatki w Polsce w latach 2006 - 2010


Eksperci wskazują ponadto na konieczność efektywniejszego ściągania podatków oraz rozszerzenia możliwości płacenia podatku ryczałtowego bez konieczności prowadzenia księgowości przez mikroprzedsiębiorstwa. Ogólnym zaleceniem jest bowiem zbliżenie opodatkowania z zarobkami (dochodami), tj. bez konieczności obliczania kosztów uzyskania przychodów. Takim podatkiem mógłby być podatek obrotowy, który funkcjonował w Polsce do 1993 roku. Później został zastąpiony podatkiem VAT z czterostopniową skalą.
Przeczytaj także: O czym marzy Roman Kluska? O czym marzy Roman Kluska?

 

1 2 ... 7

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: