eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koszty utrzymania mieszkania w Polsce wysokie

Koszty utrzymania mieszkania w Polsce wysokie

2010-10-25 00:15

Koszty utrzymania mieszkania w Polsce wysokie

Koszty utrzymania 1 pokoju w domu 3-osobowej rodziny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Koszty utrzymania mieszkania pochłaniają w Polsce siódmą część domowego budżetu, czyli nawet cztery razy więcej niż w bogatszych krajach Unii, podaje raport Home Broker. Polacy przeznaczają na ten cel podobne kwoty jak znacznie bogatsi Anglicy czy Szwedzi. Mieszkania w Polsce są ponadto dwukrotnie mniejsze niż w Hiszpanii czy Irlandii.

fot. mat. prasowe

Koszty utrzymania 1 pokoju w domu 3-osobowej rodziny

Koszty utrzymania 1 pokoju w domu 3-osobowej rodziny

W biedniejszych państwach Europy koszty utrzymania domów i mieszkań mogą pochłaniać nawet przeszło 17% wydatków konsumpcyjnych przeciętnej rodziny z jednym dzieckiem – wynika z danych udostępnianych przez Eurostat. W przypadku krajów bogatszych odsetek ten spada nawet przeszło czterokrotnie. W statystykach tych pod uwagę wzięto wydatki na: ogrzewanie, elektryczność, wodę, odprowadzanie nieczystości, wywóz śmieci, zarządzanie nieruchomością oraz remonty. W zestawieniu nie uwzględniono natomiast kosztów kredytu czy najmu nieruchomości. Pod tym względem Polska plasuje się jako drugi najdroższy kraj w Unii Europejskiej. Home Broker sprawdził jednak, ile rzeczywiście należy przeciętnie wyjąć z kieszeni, na utrzymanie jednego pokoju w domu trzyosobowej rodziny.

Polska wśród najdroższych

W Polsce przeciętna trzyosobowa rodzina wydaje aż blisko 16% domowego budżetu na utrzymanie nieruchomości. Miesięcznie jeden pokój wyciąga z kieszeni aż 289 zł. Plasuje to Polskę powyżej średniej dla Unii w gronie najdroższych krajów. Sytuacja ta wygląda jeszcze gorzej w Danii, Austrii i Niemczech, gdzie co miesiąc trzyosobowa rodzina wydaje na utrzymanie jednego pokoju ponad 400 zł miesięcznie. Należy jednak zauważyć, że w tych państwach dochody są blisko czterokrotnie wyższe niż w Polsce, przez co koszty utrzymania mieszkań są mniej dotkliwe dla budżetów przeciętnych rodzin.

Sześć razy taniej na południu Europy

fot. mat. prasowe

Sytuacja mieszkaniowa 3-osobowych rodzin

Sytuacja mieszkaniowa 3-osobowych rodzin


Na tym tle najkorzystniej wypada Bułgaria, gdzie – wg danych Home Broker - na utrzymanie jednego pokoju w nieruchomości należącej do trzyosobowej rodziny przeznaczyć wystarczy zaledwie 75 zł miesięcznie. Jest to przeszło sześciokrotnie mniej niż w Danii. Niewielkie kwoty na mieszkanie przeznaczają także rodziny w Portugalii i Hiszpanii. Jest to odpowiednio 124 i 129 zł miesięcznie w przeliczeniu na jeden pokój. Wszystkie trzy najtańsze kraje znajdują się oczywiście na południu Europy. Jest to w prosty sposób wynikiem ograniczonych kosztów ogrzewania na tym terenie oraz większej potencjalnej efektywności ekologicznych instalacji wykorzystujących energię słoneczną do ogrzewania nieruchomości lub generowania energii elektrycznej.

Nie tylko drogie, ale i małe

Wysokie koszty utrzymania nieruchomości w Polsce idą w parze z relatywnie gorszym standardem życia. Jak pokazują bowiem dane Eurostat przeciętna trzyosobowa rodzina ma do dyspozycji najmniejsze w Europie nieruchomości. Mają one przeciętnie zaledwie 2,7 pokoi. Dla porównania średnio w Unii są to 4 pokoje. Największe nieruchomości mają do dyspozycji rodziny w Irlandii, Belgii i Hiszpanii. Mieszkania trzyosobowych rodzin mają tam przeciętnie ponad 5 pokoi, czyli blisko dwukrotnie więcej niż w Polsce. Z raportu wynika, że podobną do rodzimej sytuację mieszkaniową można odnaleźć w Bułgarii, na Litwie i Łotwie. Tak jak i Polska należą one do krajów rozwijających się i wywodzą się z dawnego bloku wschodniego.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: