eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Polski rynek jogurtów: dynamiczny rozwój

Polski rynek jogurtów: dynamiczny rozwój

2010-10-15 10:15

Polski rynek jogurtów rozwija się w ostatnich latach w tempie 7 procent rocznie. Na ten rodzaj nabiału konsumenci wydają już niemal 2 mld zł rocznie. Wybór jest ogromny, bo producenci konkurują cenami, smakami, opakowaniami oraz dodatkowymi właściwościami prozdrowotnymi jogurtów.
Rosnące zainteresowanie konsumentów przy coraz ostrzejszej konkurencji, spowodowanej m.in. wkroczeniem nowego gracza - niemieckiego Müllera, skutkuje spadkiem cen jogurtów. Obserwatorzy rynku szacują obniżki cen gotowych przetworów na około 10 procent.

Producenci wkraczają zatem w okres ostrej gry rynkowej, zwłaszcza, że w przeciwieństwie do rynku detalicznego, utrzymuje się trend wzrostowy w odniesieniu do cen skupu mleka. W lipcu mleczarnie za surowiec płaciły przeciętnie ponad 102 zł za hl, tj. o pół procent więcej niż w czerwcu i prawie 20 procent więcej wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Podwyżki są konsekwencją stałego wysokiego popytu, podtrzymywanego w ostatnich miesiącach przez osłabienie złotego. W kolejnych miesiącach prawdopodobne są
dalsze, niewielkie wzrosty cen mleka. Już teraz utrzymują się one na relatywnie wysokim poziomie - o około 10 procent wyższym wobec średniej z ostatnich 5 lat.

Najchętniej z owocami

Według raportu AC Nielsen podsumowującego rynek jogurtów między lutym 2009 r. a styczniem 2010 wartość sprzedaży przekroczyła 1,91 mld zł, z czego zdecydowaną większość (prawie 1,4 mld zł) uzyskano ze sprzedaży jogurtów w pudełeczkach, do jedzenia łyżeczką. Wersje pitne, w butelkach opowiadają za obrót rzędu pół miliarda, jednak ten segment rozwija się 4-krotnie bardziej dynamicznie. Dynamika wzrostu przekracza 21 procent, podczas gdy w odniesieniu do gęstszych jogurtów odnotowano 5,6 procent.

Bez względu na konsystencję Polacy najczęściej wybierają produkty mleczne o smaku owocowym. Średni udział ilościowy i wartościowy w rynku jogurtów wyniósł prawie 75 procent dla produktów gęstych owocowych, a dla pitnych ponad 80 procent. Bardziej obrazowo, każde 3 spośród 4 złotych wydanych na jogurty przeznaczone jest właśnie na jogurty owocowe.

Co warte zaznaczenia, w kategorii jogurtów owocowych mieszczą się zarówno produkty droższe z kilkunastoprocentowym wsadem owocowym (często reklamowane jako "jogurty z kawałkami owoców") oraz wersje ekonomiczne, które owocowy smak zawdzięczają syropowi, barwnikom i aromatowi.

Z dodatkami lub odchudzony

Poza różnorodnymi kompozycjami owocowymi na rynku dostępne są oczywiście jogurty naturalne i inne smakowe, np. kawowe, waniliowe, biszkoptowe, czy czekoladowe. Producenci urozmaicają też swoje propozycje dodatkiem ziaren zbóż, pestek, orzechów lub bakalii.

Z coraz większym zainteresowaniem klientów spotykają się odtłuszczone produkty nabiałowe. Ta kategoria nie należy już do nowości, jednak ze względu na niesłabnącą modę na diety odchudzające udział w rynku przetworów mlecznych "zero procent" stale się zwiększa, a co za tym idzie zwiększa się też oferta. Odtłuszczone jogurty występują np. w wersji pitnej. - Marka Jovi proponuje od połowy kwietnia 2010 r. Jogurt Pitny 0%. Już po kilku tygodniach sprzedaży upewniliśmy się, że nasz pomysł bardzo spodobał się konsumentom. Odnotowaliśmy wzrost sprzedaży tej kategorii, klienci wracają, aby ponowić zakupy. Jogurty pitne 0% wyprodukowane z obniżoną zawartością tłuszczu (tylko 0,05 procent), bez dodatku cukru odznaczają się pełnią smaku. Proponujemy je w czterech wariantach smakowych: apetyczna truskawka, aromatyczna wanilia, słoneczna pomarańcza-mango oraz tropikalny ananas-kokos, w butelkach 250 g, idealnych do bezpośredniego spożycia - zachęca Beata Telega, brand manager marki Jovi w Lactalis Polska.

 

1 2

następna

oprac. : Handel-Net.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.