eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Opóźnione płatności w firmach

Opóźnione płatności w firmach

2004-09-01 00:14

Opóźnione płatności w firmach

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Spółka Euler Hermes Zarządzanie Ryzykiem przeprowadziła badania, które wykazały, że pomimo ożywienia gospodarczego oraz obowiązywania nowych przepisów mających na celu ułatwienie funkcjonowania przedsiębiorstw, małe i średnie firmy nadal borykają się z problemami, wśród których za najważniejsze uznano obawę przed niewypłacalnością kontrahentów oraz opóźnienia w spłacie należności.

Przeczytaj także: Nastroje informatyczne MSP

Pogarszająca się dyscyplina płatnicza odbiorców jest główną przyczyną problemów w przepływie gotówki w małych i średnich firmach, a tym samym stanowi zagrożenie dla ich dalszego funkcjonowania. Do takich wyników prowadzi badanie przeprowadzone ostatnio przez Euler Hermes Zarządzanie Ryzykiem Sp. z o.o. wśród polskich przedsiębiorstw, których roczny obrót nie przekracza 10 mln zł. Zdaniem 59% ankietowanych managerów to negatywne zjawisko wynika nie tylko z niestabilnej sytuacji finansowej kontrahentów, ale również z obecnie obowiązujących standardów rynkowych, które wymuszają na dostawcach wydłużanie terminów płatności. Jednocześnie jako znaczące przyczyny niekorzystnej sytuacji w sektorze MSP, 31% badanych firm uznało wzrost konkurencji, również ze strony przedsiębiorstw unijnych oraz utrudniony dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania, którą wskazał co dziesiąty respondent.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż 97% małych i średnich przedsiębiorstw spotyka się na co dzień z problemem należności nie płaconych w terminie, a w ostatnim czasie zjawisko to stale się nasila. Obecnie już 31% firm wykazuje, iż ponad połowę ich portfela stanowią należności opóźnione, natomiast 44% twierdzi, że zjawisko to dotyczy od 20% do 50% ich należności. "To niepokojąca tendencja, gdyż w odpowiedzi na opóźnienia płatności, część firm sama płaci swoje rachunki po terminie." - stwierdza Michał Winiarski – Wiceprezes odpowiedzialny za ocenę ryzyka w Euler Hermes Zarządzanie Ryzykiem Sp. z o.o. Podkreślić należy, iż zaledwie 6% spółek pytanych o dyscyplinę płatniczą swoich klientów oceniło ją jako bardzo dobrą. Jednocześnie dotychczasowe negatywne doświadczenia płatnicze badanych przedsiębiorstw spowodowały, iż co trzeci ankietowany aktualne ryzyko niewypłacalności kontrahentów określiło jako wysokie lub bardzo wysokie.

Kredyt kupiecki ważnym źródłem finansowania

Kredyt kupiecki został uznany za coraz częściej wykorzystywane źródło finansowania małych i średnich firm. Wśród badanych przedsiębiorstw 94% zadeklarowało, że udziela kredytu kupieckiego swoim klientom. Najczęściej stosowane termin płatności to 21-30 dni oraz 14 dni, które oferuje odpowiednio 39% oraz 28% ankietowanych. Jedynie 5% respondentów stwierdziło, iż odracza płatność tylko stałym i sprawdzonym klientom, natomiast 6%, iż w ogóle nie udziela kredytu kupieckiego kontrahentom. "Obserwowane tendencje wskazują, że transakcje z odroczonym terminem płatności stają się coraz częściej wykorzystywaną przez sektor MSP formą płatności. Podstawową zaletą kredytowania kontrahentów jest wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa, który pozwala na zwiększenie realizowanych przez nie obrotów." – mówi Eckhard Horst – Prezes Zarządu Euler Hermes Zarządzanie Ryzykiem Sp. z o.o.

 

1 2

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

VoiP podbija Amerykę

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: