eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Służba zdrowia oceniana źle przez Polaków

Służba zdrowia oceniana źle przez Polaków

2010-10-05 12:16

Służba zdrowia oceniana źle przez Polaków

Czy należy podnieść składki na ubezpieczenie zdrowotne? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Europ Assistance we współpracy z Instytutem Badawczym Cercle Sante przeprowadziła badanie Health Barometre dotyczące oceny służby zdrowia wśród dorosłych mieszkańców Niemiec, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Austrii, Stanów Zjednoczonych i Polski. Wśród wymienionych krajów Polacy najgorzej oceniają system opieki zdrowotnej w swoim kraju.

Przeczytaj także: Prywatna opieka medyczna w 2009 r.

fot. mat. prasowe

Ocena systemu opieki zdrowotnej

Ocena systemu opieki zdrowotnej

Polacy w większości (80%) ocenili służbę zdrowia jako słabą lub średnią. Jedynie 17% ankietowanych oceniło stan opieki medycznej w Polsce jako dobry, 2% jako bardzo dobry. Wśród badanych krajów, podobne wyniki zaobserwowano w Stanach Zjednoczonych i Włoszech, gdzie odpowiednio 27% i 24% badanych oceniło stan służby zdrowia jako słaby. Najlepszy system opieki medycznej posiadają Austriacy. Prawie połowa z nich ocenia bardzo dobrze opiekę medyczną w swoim kraju.

fot. mat. prasowe

Zagrożenia w opiece medycznej

Zagrożenia w opiece medycznej

Ankietowani podczas badania wskazali największe obawy związane ze służbą zdrowia. Większość Polaków (90%) obawia się wydłużenia czasu oczekiwania na wizytę lekarską. Na drugim miejscu Polacy wskazują ryzyko infekcji w szpitalach oraz błędy medyczne (76% badanych). Na kolejnym miejscu znajduje się deficyt wykwalifikowanych lekarzy (wskazane przez 60% polskich respondentów). Podobny podział prezentują Brytyjczycy, którzy najbardziej obawiają się błędów medycznych (84%) oraz ryzyka nabycia infekcji w szpitalach (87%). Najmniej obaw związanych ze służbą zdrowia mają obywatele Austrii. Wśród nich, jedynie 34% obawia się wydłużenia czasu oczekiwania na konsultację medyczną, 25% braku wykwalifikowanych lekarzy, zaś 21% ryzyka zakażenia i błędów lekarskich.

fot. mat. prasowe

Czy należy podnieść składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Czy należy podnieść składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Badani pytani o najlepsze według nich rozwiązanie, które służyłoby poprawie stanu opieki medycznej w ich kraju, wskazywali zarówno podniesienie składek obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, jak również składek ubezpieczenia dodatkowego prywatnego. 30% Polaków opowiedziało się za podniesieniem ubezpieczenia dodatkowego, 28% za podniesieniem składki obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, zaś 26% gotowych byłoby płacić za każdą usługę medyczną indywidualnie. Wśród wszystkich badanych, jedynie Szwedzi w większości (60%) opowiedzieli się za podniesieniem składki obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Większość Polaków (75%) uważa, że obecny system opieki zdrowotnej nie gwarantuje równego dostępu do usług medycznych dla wszystkich obywateli. Podobne wyniki zaobserwowano w Niemczech (70%), Stanach Zjednoczonych (66%) oraz Szwecji (62%). Inne zdanie na temat równości dostępu do opieki medycznej mają Brytyjczycy i Austriacy. Ponad połowa badanych z tych krajów jest przekonana, że opieka medyczna jest dostępna dla wszystkich w równym stopniu. Jednakże to Szwedzi w większości (72%) opowiedzieli się za podniesieniem składek na ubezpieczenie zdrowotne by zagwarantować równy dostęp do opieki medycznej w ich kraju. Większość (54%) Polaków była przeciwna temu rozwiązaniu.

Badanie wskazuje, że zarówno Europejczycy jak i Amerykanie gotowi są wyjechać za granicę by uzyskać lepszą opiekę medyczną. We wszystkich badanych krajach, ponad połowa ankietowanych zgodziłaby się wyjechać na operację do chirurga specjalisty, niż oddać się w ręce chirurga ogólnego w miejscu zamieszkania. Większość Polaków (57%) również wyjechałoby za granicę, szczególnie jeśli cena byłaby niższa, przy zachowaniu tej samej jakości usług. Jednakże dla Francuzów (82%), obywateli Austrii (75%) i Amerykanów (75%) cena usług medycznych za granicami kraju nie gra roli. Nie zgodziliby się oni bowiem na wyjazd, jeśli jakość usług byłaby podobna jak w ich kraju, a cena niższa.

 

1 2

następna

Wróciły podwyżki płac

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: