eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przeciętne trwanie życia w Polsce 2009

Przeciętne trwanie życia w Polsce 2009

2010-08-24 13:51

Przeciętne trwanie życia w Polsce 2009

Przeciętne dalsze trwanie życia osób w wieku 0 lat w Polsce © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W 2009 roku w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 71,5 lat, natomiast kobiety 80,1 lat. W porównaniu z początkiem lat 90-tych ubiegłego stulecia mężczyźni żyją dłużej o ponad 5 lat, natomiast kobiety o prawie 5 lat - podał Główny Urząd Statystyczny.
Korzyści wynikające z rozwoju nowych technologii medycznych i nowoczesnych metod diagnostycznych oraz poprawa kondycji zdrowotnej Polaków realizowana przez prozdrowotny styl życia, mają swoje odzwierciedlenie w trwającym już od prawie dwudziestu lat spadku natężenia zgonów, a tym samym wydłużaniu się przeciętnego trwania życia.

fot. mat. prasowe

Przeciętne dalsze trwanie życia osób w wieku 0 lat w Polsce

Przeciętne dalsze trwanie życia osób w wieku 0 lat w Polsce


Mężczyźni zamieszkali w miastach żyją przeciętnie 71,9 lat, tj. prawie o rok dłużej niż na wsi, natomiast różnica w trwaniu życia kobiet w miastach i na wsi jest nieznaczna , wynosi zaledwie 0,2 roku, na korzyść kobiet mieszkających na wsi (80,2 lat). Relacje takie zaobserwowano dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wcześniej, przez okres ponad 20 lat, zarówno mężczyźni jak i kobiety mieszkający na wsi żyli zdecydowanie dłużej niż mieszkańcy miast.

fot. mat. prasowe

Przeciętne trwanie życia osób w wieku 0 lat w Polsce, w latach 1950-2009

Przeciętne trwanie życia osób w wieku 0 lat w Polsce, w latach 1950-2009


W Polsce nadal występuje wysoka nadumieralność mężczyzn. Mimo, iż w latach dziewięćdziesiątych różnica między przeciętnym trwaniem życia kobiet i mężczyzn malała (w 1991 r. – 9,2 lat; w 2001 – 8,2), początek nowego stulecia przyniósł ponowny wzrost tej wartości do 8,7 w latach 2006-2008 r. W 2009 roku różnica ta wynosiła 8,6 lat.

Nadal utrzymuje się duże regionalne zróżnicowanie przeciętnego trwania życia. W województwie łódzkim średnia długość trwania życia mężczyzn jest najkrótsza w Polsce – w 2009 r. wynosiła 69,2 lat. Jest to o 4 lata mniej niż w województwie podkarpackim, które od lat jest wiodącym pod względem długości trwania życia.

Zróżnicowanie średniego trwania życia kobiet w przekroju wojewódzkim jest mniejsze – w 2009 r. maksymalna różnica wynosiła 2,6 roku. Najkrócej żyją mieszkanki woj. łódzkiego oraz śląskiego – odpowiednio 78,9 i 79,1 lat, natomiast najdłużej mieszkanki województwa podlaskiego, podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego – powyżej 81 lat (p. kartogramy).

fot. mat. prasowe

Przeciętne trwanie życia osób w wieku 0 lat w województwach w 2009 r.

Przeciętne trwanie życia osób w wieku 0 lat w województwach w 2009 r.

Mimo pozytywnych zmian w wydłużaniu przeciętnego trwania życia, Polska nadal wypada bardzo niekorzystnie na tle innych krajów europejskich. Wiek dożywania Polaków jest krótszy o kilka lat: mężczyzn o ok. 8 lat, kobiet o 4-5 lat w porównaniu do mieszkańców Europy zachodniej oraz niektórych krajów skandynawskich.

Najdłużej żyją mężczyźni w Szwajcarii (prawie 80 lat) oraz w Szwecji (ponad 79 lat), zaś w Islandii i Lichtensteinie (dokładnie 80 lat); najkrócej w Rosji – niespełna 62 lata. Wśród kobiet za długowieczne można uznać: Francuzki, Szwajcarki, Hiszpanki i Włoszki. Przeciętne trwanie ich życia przekracza 84 lata. Najkrócej w Europie żyją Rosjanki, Ukrainki i Mołdawianki – poniżej 75 lat. Wśród 43 krajów europejskich Polska zajmuje odległą lokatę - dopiero w trzeciej dziesiątce (mężczyźni 29 miejsce, a kobiety 24).

W krajach gdzie długość trwania życia jest stosunkowo niska, różnica między trwaniem życia mężczyzn i kobiet – poza nielicznymi wyjątkami – jest bardzo duża. Kraje, w których nadumieralność mężczyzn jest największa to państwa byłego Związku Radzieckiego: Rosja (12,4 lat), Białoruś (12,1), Ukraina (11,7), Litwa (11,3), Estonia (10,8) i Łotwa (10,8). Bezpośrednio za tymi krajami znajduje się Gruzja (9,8), Polska (8,6), a następnie Węgry (8,3 lat). Nadumieralność w wymienionych krajach jest prawie 3-krotnie wyższa niż w krajach o najdłuższym przeciętnym trwaniu życia, gdzie wynosi ok. 4 lata (np. w Niderlandach czy w Szwecji).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.