eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak polscy internauci spędzają czas wolny?

Jak polscy internauci spędzają czas wolny?

2010-07-29 09:56

Jak polscy internauci spędzają czas wolny?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Surfowanie po sieci to preferowana przez internautów forma spędzania czasu wolnego. Aż 90% przebadanych w sondażu PBI przyznało, że chwile relaksu poświęca właśnie Internetowi. Na seks wskazała nieco ponad jedna czwarta ankietowanych. Wyjścia do kina, teatru lub do restauracji pozostają na szarym końcu.

Przeczytaj także: Jak spędzamy czas wolny?

Dzień wczorajszy internauty
Generalnie internauci w wolnych chwilach chętnie pozostają w domu, preferując spokojne spędzanie czasu. Z badania wynika, że poza surfowaniem w sieci najchętniej oglądają telewizję. Wykonywanie tej czynności poprzedniego dnia zadeklarowało ponad trzy czwarte badanych. Ponad połowa w chwilach relaksu czyta gazety, czasopisma lub książki. Niemal tyle samo deklaruje, że zajmuje się domem (sprząta, gotuje lub pierze). Nieco więcej niż co czwarty badany wolne chwile spędza, uprawiając seks. Natomiast niemal co czwarty czas ten przeznacza na sport i rekreację. Najrzadziej wolny czas ankietowanych wypełniają wyjścia do kina, teatru lub do restauracji.

Plany dotyczące czasu wolnego
PBI zapytało również, na co badani przeznaczyliby 2 godziny wolnego czasu. Plany oraz stan faktyczny pokrywają się w przypadku korzystania z Internetu. W obu pytaniach odpowiedź tę wskazało najwięcej internautów. Natomiast pozostałe odpowiedzi w sferze deklaracji są rozbieżne z odpowiedziami na temat tego, co respondenci robili w dniu wczorajszym. Przykładowo, analizując korzystanie z mediów - oglądanie telewizji w planach internautów znalazło się na dziewiątym miejscu, z niewiele ponad trzema proc. wskazań. Podczas, gdy oglądanie telewizji wczoraj zadeklarowało trzy czwarte ankietowanych, plasując tę odpowiedź na drugim miejscu. Radia w dniu wczorajszym słuchało 44 proc., podczas gdy w planach odpowiedź ta uzyskała półtora proc.

Planując wolne chwile, czas z rodziną spędziłoby 14,3 proc. ankietowanych. Nieco więcej niż co dziesiąty ankietowany zadeklarował, że uprawiałby seks. Kolejne miejsca zajęły odpowiedzi typu: przeznaczenie 2 godzin wolnego czasu na sport i rekreację (8,1 proc.), wyjście ze znajomymi (7,1 proc.), etc. Czytanie książek zadeklarowało 5 proc. respondentów, podczas gdy czytanie gazet – niecały procent. Dwie godziny wolnego czasu przeznaczyłoby na pracę nieco ponad procent badanych.

Czynności wykonywane w sieci

Ankietowani szukają w sieci przede wszystkim różnego rodzaju informacji, , czytając newsy, korzystając z wyszukiwarek czy np. surfując po ulubionych witrynach. Drugą w kolejności grupą czynności najczęściej wykonywanych w sieci stanowi komunikowanie się. Respondenci chętnie korzystają także z multimediów.
Na pytanie PBI, jakie czynności badani wykonywali wczoraj w internecie, respondenci najchętniej wybierali odpowiedź: sprawdzanie poczty e-mail (91,2 proc.) oraz oglądanie ulubionych witryn (69,1 proc.). Kolejnymi czynnościami, na które wskazało 3/4 internautów biorących udział w badaniu są: czytanie wiadomości i newsów (66,9 proc.) oraz szukanie informacji w wyszukiwarce (66,2 proc.). Ponad połowa internautów sprawdzała stan swojego konta lub spędziła czas, rozmawiając przez komunikator. Niemal co trzeci zbadany chętnie w wolnych chwilach korzysta z serwisów społecznościowych, ściąga pliki z internetu oraz ogląda video. Niewiele mniej deklaruje słuchanie muzyki online. Najmniej wskazań uzyskały odpowiedzi, mówiące o tym, że zbadani w wolnych momentach sprawdzają wiadomości na czytniku RRS (6 proc.) oraz przeglądają internet na telefonie komórkowym.

Codzienny dostęp do Internetu
PBI spytało także, na ile ważny dla badanych jest codzienny dostęp do internetu. Dla niemal 2/3 ankietowanych okazało się to bardzo ważne. Prawie co piąty (23,6 proc.) zaznaczył, że codzienny dostęp do Internetu jest dla niego ważny. Jeden na dziesięciu badanych odpowiedział, że jest on raczej ważny. Odpowiedzi: „nieważny” i „zupełnie nieważny” uzyskały odpowiednio – 0,2 proc. oraz 0,1 proc.

O badaniu
Badanie na zlecenie PBI zrealizował IMAS International na próbie 507 internautów w wieku 18-54 lata. Pytania zadano w ramach badania Omnibus Online w kwietniu 2009.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: